1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Seçimlere Böyle Hile Karıştırılacak
Seçimlere Böyle Hile Karıştırılacak

Seçimlere Böyle Hile Karıştırılacak

Seçimlere hile karıştırılıyor.

A+A-

SEÇMEN KAYDIRILIYOR


CHP’li Çıray, AKP’nin gözünü, kazanma olasılığı düşük ilçelerden riskli yerlere diktiğini öne sürdü. Cumhuriyet Gazetisinde yer alan bir habere göre, AKP yaklaşan yerel seçimlerde kan kaybetmemk için her türlü girişimde bulunuyor. ORC'nin yayınladığı son seçim anketlerinde gücünden hiç bir şey kaybetmemiş gibi lanse edilen AKP'nin kaybettiği desteğe rağmen, yerel seçimlerde oy oranını korumak uğruna , kendisi için riskli olan ilçelere seçmen kaydırdığı iddia edildi. CHP izmir Mileltvekili Aytun Çıray, iddiasının kanıtı olarak Çiğli Nufus Müdürünün görevden alınmasını gösterdi.


SEÇSİS SİSTEMİNİ UYGULAMAYA SOKANLAR


Seçmen listelerinde “hareketlilik” olduğu ileri sürülüyor. AKP’nin kazanma şansının düşük olduğu büyük ilçelerden seçim sonucunun “kritik” olduğu küçük ilçelere seçmen kaydırdığı iddia ediliyor. Konuyu gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İzmir’de Karşıyaka, Çiğli, Narlıdere ve Konak’tan Bayındır, Kiraz, Aliağa gibi ilçelere seçmen nakledildiğini öne sürdü. Çiğli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü’nün görevden alınmasını “kirli seçim oyunlarının ete kemiğe bürünmüş hali” olarak nitelendiren Çıray, “Bir gün SEÇSİS sistemini uygulamaya sokanlar ve ona alet olanlar da yargı önüne çıkacak” diye konuştu.

KİRLİ SEÇİM OYUNLARI 
Çıray, seçmen kütüklerinin Yüksek Seçim Kurulu’nun inisiyatifinden alınarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne verilmesine karşı çıktıklarını, bunun sakıncalarının görülmeye başlandığını söyledi. Çıray, “İzmir’de seçim almanın imkânsızlığını gören AKP iktidarı, kendi meşruiyetini kaybettiği yetmiyormuş gibi seçimlerin meşruiyetini de tartışmalı hale getirecek bir tutum içine girme izlenimi vermektedir. İzmir’de AKP, devlet olanaklarını kullanarak, çok nüfuslu ilçelerden seçim sonuçlarının etkilenebileceği çevre ilçelere seçmen kaydırma çabalarına girmiştir. Çiğli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü’nün görevden alınması ile adeta kirli seçim oyunları ete kemiğe bürünmüştür” dedi.

SORU ÖNERGESİ VERDİ
Seçim güvenliğiyle ilgili endişelerini İçişleri Bakanı Efgan Ala’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesine dönüştüren Çıray, şunları kaydetti:


“Bugüne kadar Karşıyaka, Çiğli, Narlıdere ve Konak gibi büyük ilçelerden Bayındır, Kiraz, Aliağa vb. gibi ilçelere seçmen nakli olmuş mudur? Olmuşsa bu seçmenlerin sayısı ilçelere göre ne kadardır? Çiğli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü hangi gerekçelerle görevinden alınmıştır? Görevden alınma nedeni iddia edilen seçmen nakillerine karşı direnmiş olması mıdır?”

cumhuriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.