1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SEÇİME 6 GÜN KALA TÜM SEKTÖRLERDE PANİK
SEÇİME 6 GÜN KALA TÜM SEKTÖRLERDE PANİK

SEÇİME 6 GÜN KALA TÜM SEKTÖRLERDE PANİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tüm uyarılara rağmen ülkeyi yeniden seçime zorlaması sonucu sürekli düşüş trendinde olan ekonomik verilerde ekim ayı diğerlerinden daha kötü geldi.

A+A-

Sektörel güven endeksleri Ekim ayında, inşaatta düştü, perakendede arttı, hizmette ise yataya yakın seyretti ve tümünde 100 değerinin altında kaldı.

KÖTÜMSERLİĞİ GÖSTERİYOR

Değerleri 0-200 aralığında olabilen sektörel güven endekslerinin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin "iyimserliğini", 100’den küçük olması ise "kötümserliğini" gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Eylül ayında 97.54 olan düzeyinden, yüzde 0.1 artışla Ekim ayında 97.63 değerini alarak, yataya yakın gelişti. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0.7 ve yüzde 0.3 artarken, iş durumu endeksi yüzde 0.8 azaldı.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu gelişme; son üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektörü

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Ekim ayında yüzde 2.7 artışla 98,68 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1.9 ve yüzde 7.4 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0.8 azaldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükselme; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 0,5 azalarak, bir önceki ayda 80.42 iken, Ekim ayında 80.02 değerine düştü. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 4.4 azalırken, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2.1 arttı.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu düşüş; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.