1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarıgül CHP'ye REST Çekti
Sarıgül CHP'ye REST Çekti

Sarıgül CHP'ye REST Çekti

A+A-
CHP'YE  SARIGÜL RESTİ

'CHP tarihi bir gün yazacaksa, Mustafa Sarıgül olmadan o tarihi yazmak mümkün değildir' Mustafa Sarıgül günlerdir gündemden düşmeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na CHP'den aday olması konusunda çok tartışılacak bir açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "Önce üye olması lazım" sözlerine karşılık, "Başvuru yapmayacağım, onların davet etmesi lazım" dedi.

KILIÇDAROĞLU DAVET SAHİBİ OLSUN
 
Akşam'dan A. Rezzak Oral'ın haberine göre; CHPyönetiminin girişimiyle 2004'te hakkında hazırlanan Disipline Sevk Raporu'ndaki iddia ve tespitlerle gündeme gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 2014 yerel seçimlerine yönelik adaylık konusunda CHP yönetiminden davet beklediğini söyledi. "Ben başvuru yapmayacağım, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Merkez davet sahibi olsunlar" diyen Sarıgül, bugünkü tabloda kendisini istemeyenin CHP olmadığını söyleyerek şöyle devam etti: Eğer Sayın Baykal, 'Sarıgül'ü istemiyorum' diyorsa bunun açıkça deklare edilmesini istiyorum." 
 
Hakkında güncellenen iddialar, Baykal'ın açıklamaları, üyelik süreci ve CHP adaylığı konusunda değerlendirmelerde bulunan Mustafa Sarıgül, özellikle eski Genel Başkan Deniz Baykal'ı hedefine oturturken özetle şu mesajları verdi:

CHP'YE BAŞVURU YAPMAYACAĞIM

Üyelik konusundaki yaklaşımımı koruyorum. CHP'ye ben kendim bir üyelik başvurusu yapmayacağım, davet bekliyorum. Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Merkez davet sahibi olsunlar. Böyle düşünüyorum. Esasen ben geçmişte de, yani 2004 yılındaki katılımımda da bir başvuru yapmadım zaten. Sayın Baykal o zaman benim için, 'Ateş topu gibi, pırıl pırıl bir başkan' övgülerini yapmış ve partiye beni kendisi almıştı. Bunu da herkes bilir.

DOĞAL KARŞILIYORUM

Bugün gelinen noktada veya yaşanan süreçte beni istemeyen CHP değildir. Bu süreç içerisinde eğer Sayın Deniz Baykal 'Sarıgül'ü istemiyorum' diyorsa bunun açıkça deklare edilmesini; hatta bunun manşetlere taşınmasını istiyorum. Sayın Baykal'ın böyle bir tavra girmesini de geçmişte aramızda yaşanan siyasi mücadeleden dolayı yadırgamıyor; doğal karşılıyorum. Ancak bunun alenileştirilmesi gerektiği kanaatindeyim.
 
'Mustafa Sarıgül CHP Gençlik kollarının Türkiye'ye bir emanetidir' diyen Sarıgül "Yurttaşlarımızın büyük bir bölümü Mustafa Sarıgül'ü CHP'de görmek istediklerini beyan ediyorlar' dedi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül Türkiye Değişim Hareketi üyesi gençlerle Şişli Kent Kültür Merkezi'nde bir araya geldi. 'Çare Sarıgül', 'Halkçı Sarıgül' şeklindeki sloganlar eşliğinde salona gelen Sarıgül'e destek için gelenler kalabalık nedeniyle toplantının yapıldığı salona sığmadı. Şişli Belediye Başkanı Sarıgül'ün çocukluk ve gençliğine ilşkin fotoğraflarla başlayan barkovizyon gösterisinde Sarıgül'ün siyasi hayatı anlatıldı. 
 
164 BİN ARKADAŞLARIMIZLA SANDIKLARI KORUMAK İÇİN HAZIRLIK YAPIYORUZ
 
Seçimlerde görev yapacak sandık görevililerin hukukçular tarafından eğitileceğini belirten Sarıgül '164 bin arkadaşlarımızla sandıkları korumak için hazırlık yapıyoruz' dedi. Sarıgül sözlerine şöyle devam etti: 'O bilgisayarlar varya o bilgisayarlar... O bilgisayara bundan sonra değişim gençleri hakim olacak. Kara kara düşünmeye başladılar. Vatandaşlar oyunu veriyor ancak bakıyorlar ki sıkıntılı gidiyor 'elektrikleri kesin istediğiniz düzenlemeyi yapın' Yok öyle yağma. Böyle gelmiş böyle gitmeyecek". 
 
'CHP BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ DA KARŞILAMAYA BAŞLAYACAK İNŞALLAH'
 
Türkiye genelinde 718 miting yaptıklarını belirten Sarıgül, mitingler sırasında gittikleri yerlerde AK Parti, BDP, MHP, DSP belediye başkanları tarafından karşıladığını ancak CHP'li başkanlar tarafından karşılanmadığını idddia ederek 'CHP belediye başkanlarımız da karşılamaya başlayacak inşallah' diye konuştu. 
 
4 AK PARTİLİYİ İKNA EDİN
 
AK Partili vatandaşların da Sarıgül'e oy vermeye hazır olduğunu söyleyen Sarıgül, 'AK partililer de bize oy vermeye hazır, onlar da değişim sitiyorlar. Sizlerden ricam 4 tane AK Parti'ye oy veren kardeşimizi ikna edeceksiniz' diye konuştu. Sarıgül konuşmasına şöyle devam etti: "Ben AK Partili, BDP'li, MHP'li, Refah Partili, DSP'li arkadaşlarımı ikna ederken, bu arkadaşlarımı nasıl ikna edememişim. O zaman kabahat benim. Onları da ikna edeceğiz".
 
ÇOCUKLARINI SAHNEYE ÇAĞIRDI, GÖZYAŞI DÖKTÜ 
 
Konuşması sık sık sloganlarla ve alkışlarla kesilen Sarıgül oğulları Emir ve Ömer'i sahneye çağırdı. Çocuklarını kucaklayıp öpen Sarıgül, 'Yüzünüzü kara çıkaracak hiçbir şey yapmadım' diyerek göz yaşı döktü. 'Hakkımda verilmiş bir karar, bir soruşturma yok' diyen Sarıgül, "Ne yaptımsa çocuğumun rızkını helal yollardan kazanmak için yaptım. Bütün soruşturmalar yapıldı. En büyük soruşturma da CHP disiplin kurulu tarafından yapıldı. Soruşturmaların hepsi reddildi. Çünkü onların hepsi siyasiydi günü kurtarmak içindi" şeklinde konuştu. 
 
'KILIÇDAROĞLU'NUN BAYRAMINI KUTLADIM, DOSTANE BİR SOHBETİMİZ OLDU'
 
Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sarıgül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP'den aday olup olmayacağı sorusuna net cevap vermedi. Sarıgül, bir gazetecinin CHP'ye katılma konusunda 'Bu kördüğüm nasıl çözülecek' şeklinde soru sorması üzerine, "Bu kördüğüm değil, aksine düğümleri çözmek için meydanlardayız. Önümüzdeki günlerde sıcak günler olacak. Bu günlerde milyonlarca yurttaşımızın arzu ettiği gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacağız" şeklinde yanıt verdi. Kurban Bayramı vesilesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla bayramlaştığını söyleyen Sarıgül "Kılıçdaroğlu'nun bayramını kutladım, çok sıcak dostane bir sohbetimiz oldu. Ama bu bayram sohbetiydi. 'Önümüzdeki günlerde bu bayram sohbeti siyasi sohbete ne kadar dönüşür' tekrar değerlendireceğiz" dedi. 
 
'CHP TARİHİ BİR GÜN YAZACAKSA, MUSTAFA SARIGÜL OLMADAN O TARİHİ YAZMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR'
 
'CHP'den davet mi bekliyorsunuz' şeklinde bir soru üzerine Sarıgül, 'Mustafa Sarıgül CHP Gençlik kollarının Türkiye'ye bir emanetidir. CHP'de görev yapan birçok arkadaşımız var ama ben o arkadaşlardan çok daha önce CHP'deydim. CHP tarihi bir gün yazılacaksa, Mustafa Sarıgül olmadan o tarihi yazmak mümkün değildir" diye konuştu. Anket çalışmalarının devam ettiğini belirten Sarıgül, 'Anketler ve yurttaşlarımızın taktir duygusu beni nerede görmek istiyorsa, bunu en iyi şeklide değerlendireceğim. Yurttaşlarımızın büyük bir bölümü Mustafa Sarıgül'ü CHP'de görmek istediklerini beyan ediyorlar' dedi. 'Önümüzdeki günlerde çok sıcak gelişmeler olacak' diyen Sarıgül, "Bu hafta yoğun olarak değerlendirme toplantılarımız devam edecek. Önümüzdeki hafta inşallah hayırlı olur" şeklinde konuştu. Sarıgül, CHP'den bir davet olup olmadığı şeklinde bir soruya ise "Milyonlarca yurttaşımızdan çok yoğun davetler var" diye yanıt verdi. Sarıgül, Gürsel Tekin'in aday adaylığı konusunda ise "Aday adayı tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Medeni cesaretleri vardır. Güzel bir olaydır. 'Ankara'daki arkadaşlarımızın daha çok Başbakanlığa yürümesi lazım' diye düşünüyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.