1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. SARAY'DAN REZA ZARRAB AÇIKLAMASI
SARAY'DAN REZA ZARRAB AÇIKLAMASI

SARAY'DAN REZA ZARRAB AÇIKLAMASI

"Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanması Amerika'da yürüyen bir süreç. Bizim onunla ilgili..

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 günlük ABD ziyareti kapsamında ABD Başkanı Barack Obama ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin olarak, "Cumhurbaşkanımızın ziyareti ikili bir görüşme değil zirve ziyaretidir. Program elverdiği ölçüde tabii ki ikili görüşmeler de olabilir.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Sayın Obama ile de bu ikili görüşme konusunda çalışmalar sürüyor" dedi. T24'e göre Kalın, 14-15 Nisan'da Türkiye'de gerçekleşecek olan İslam İşbirliği Zirvesine katılacak olan Mısır'ın, dışişleri bakanı seviyesinde temsil edileceğini duyurdu. Mısır'da darbe ile yönetimi devralanAbdülfettah El Sisi'nin bu zirveye katılacağı ve iki ülke arasındaki ilişkilerin yumuşayacağı öne sürülmüştü. İbrahim Kalın, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit ismi olan Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanmasıyla ilgili de, "Amerika'da yürüyen bir süreç. Bizim onunla ilgili farklı bir şey söylememiz mümkün olmaz. Bize intikal eden bir şey söz konusu değil" diye konuştu.

SORULARI YANITLADI

"DAEŞ belasından kurtulmak lazım. Gerekçesi ne olursa olsun meşru gösterilmesi kabul edilemez. Suriye'de devam eden savaş DAEŞ'i besleyen unsurlardan biri. Suriye'de yaklaşık beş yıldır devam eden savaş aynı kalleşlikle masum insanları katletmeye devam etmektedir. Suriye savaşı devam ettikçe terör örgütlerinni alan bulması devam edecektir. Suriye meselesine baştan beri yaklaşımımız toprak bütünlüğünü esas alan bir geçiş sürecinin sağlanmasıdır."

37 BİN KİŞİYE GİRİŞ YASAĞI

"İstihbarat paylaşımı konusunda ülkeler daha aktif olmalı. Türkiye olarak, Brüksel'deki hadiseyi ilk defa yaşamadık. İlgili ülkeler gerekli adımları atmadığı için bu sonuçlar ortaya çıkmıştır. 120 küsür ülkeden 37 bin kişiye giriş yasağı koyduk. 100'ün üzerinde ülkeden gelen 3000 kişi sınır dışı edildi. Türkiye üzerine düşeni kararlılıkla yapmaktadır."

MÜSLÜMAN KARŞITI DUYGULAR

"Müslüman karşıtı duygular siyasete alet ediliyor. Avrupa'da ve Amerika'da bunların siyset malzemesi yapıldığını gördük. Müslüman karşıtı söylemler DAEŞ gibi terör örgütlerinin elini güçlendirir. Bu konuda iyi sınav veren liderler de var."

"ABD ziyaret çerçevesinde Nükleer Güvenlik Zirvesi bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce de bu zirveye katılmıştı. Bu zirve bağlamında da yoğun bir program olacak. İkili görüşmeler olacak. Türkiye'de yatırımları bulunan şirketler ve işadamlarıyla programları olacak. Türk ve Müslüman toplumu temsilcileriyle bir araya gelecek. Musevi toplum temsilcileriyle de görüşecek. Yine düşünce kuruluşlarıyla da programı olacak. 2 Nisan'da cami açılışına da gerçekleştirecek.

RESMİ AÇIKLAMALARA DİKKAT EDİLSİN

Bir ikili ziyaret değil, bir zirve ziyaretidir. program elverdiği ölçüde ikili görüşmeler de olabilir. Obama ile bir görüşme olması için de çalışılıyor. Görüşmeyecek gibi spekülasyonlar yapılıyor. Bunları bir kenara koyup resmi açıklamaları dikkate almakta fayda var."

REZA ZARRAB KONUSU

"Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanması Amerika'da yürüyen bir süreç. Bizim onunla ilgili farklı bir şey söylememiz mümkün olmaz. Bize intikal eden bir şey sözkonusu değil."

"Başkanlık sistemi öncelikle Meclis'in konusudur. Hükümet bir teklif geliştirip Meclis'e sunacaktır. Benim anladığım bunu eş zamanlı olarak kamuoyuna da sunarak kamuoyunun da katkılarını alacaklardır. Cumhurbaşkanımızın bu konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Türkiye'nin hızlı karar verecek bir yönetim mekanizması oluşturması gerekiyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.