1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. SANDIKTAN ÇIKTIM İSTEDİĞİM GİBİ SOYARIM
SANDIKTAN ÇIKTIM İSTEDİĞİM GİBİ SOYARIM

SANDIKTAN ÇIKTIM İSTEDİĞİM GİBİ SOYARIM

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz TBMM'de yapılan bütçe görüşmelerinde AKP'ye çok sert yüklendi

A+A-

 
CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, 2015 Bütçesi üzerine TBMM'de yaptığı konuşmada Soma ve Ermenek faciasının siyasi sorumlularından Bakan Taner Yıldız'ın enerji politikasınA  çok sert eleştiri getirdi.Soma'da meydana gelen maden kazasını önceden tahmin ederek 1 yıl önce meclis kürsüsünden dile getiren Öz, bölgesinde ki sorunları dile getirdi.

SEYİRCİ KALAN BAKANLAR

Soma'da yıl sonundan itibaren yeni bir işsizliğin ve borcun kapıya dayanabileceğini vurgulayan Sakine Öz, "Ege Linyit İşletmesi'nin taşeron kömür torbalama işçilerinin birikmiş alacaklarına, işten ayrılırken almaları gereken tazminata ve bordrolarındaki 10-15 gün gözüken çalışmalarına seyirci kalan Bakanlar Taner Yıldız ve Faruk Çelik'i acil göreve çağırdı.
  

TANER YILDIZ FELAKET TELLALIĞINA DEVAM EDİYOR
 
Öz konuşmasını şöyle sürdürdü; " Biz, bugün, emek tarihimizin en derin siyasi cinayetlerinden Soma ve Ermenek maden faciasının asıl siyasi sorumlularından biri olan, asıl görevi enerjiyi güvenli ve verimli yönetmek olan fakat son zamanlarda Soma ve Ermenek facialarında gördüğümüz üzere felaket tellallığı yapan veya değişik bir soğukkanlılıkla ölümlerin sayısını açıklayan Bakan Taner Yıldız'ın yetkisindeki bir başka kurumunun bütçesini görüşmekteyiz. Oysa bizim için Soma'da kaybettiğimiz 301 madencimizden geride kalan emanetlerimizin, işsiz kalan yaklaşık 3 bin maden işçimizin ve Soma'da binbir sıkıntılar içindeki esnafımızın bütçesi önceliğimiz olmalıydı.

İŞÇİ HAKKIN I İSTİYOR BAKANLAR SEYREDİYOR
 
Soma Dereköy'de bulunan Dereköy torbalama tesisindeki farklı madenlerden çıkarılan kömürlerin paketleme ve nakliye işini yapan, emeklerinin karşılığını alamayan taşeron işçilerin bütçesini konuşuyor olmalıydık. Ek mesai için 5 lira alan, yemek paralarının ise hiç ödenmediğini belirten, Ekim ayı bordrolarında çalışma günleri oldukça az gözüken işçilerimizin bütçesini görüşüyor olmalıydık.
 
BU BÜTÇE SANDIKTAN ÇIKTIK İSTEDİĞİMİZ GİBİ SOYARIZ BÜTÇESİDİR

 
Soma'da çalıştıkları süreler içinde de ek çalışma süreleri, sigorta ve özlük haklarına yansıtılmayan işçilerin bütçesi bizim bütçemiz olmalıydı, bizim önceliğimiz olmalıydı. Aşırı iş yoğunluğunda ise, aynı taşeron firmanın işçilerinin önce izinlerini iptal ettiği, bu da yetmediği takdirde yevmiyeyle dışarıdan işçi getirdiği, hakları çiğnenen işçilerin bütçesi bizim önceliğimiz olmalıydı. Bizim önceliğimiz "Sandıktan çıktık, sizi soyabiliriz." olmamalıydı.
 
RUHSATLAR GELİŞİGÜZEL DAĞITILIYOR
 
Manisa, darmadağınık ve sayısı belirsiz verilen jeotermal kaynak ruhsatlarından rahatsız ve huzursuzdur. Bölgemin bu konuda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Verdiğimiz önergelerde açıkça, ada, parsel, ruhsat içeriklerini talep etmemize ragmen, Bakanlıklar ve Manisa Valiliği jeotermal ruhsat içeriklerini açıklamamıştır.
 
ARAŞTIRMALAR DÜZENSİZ
 
Üç tarafı denizlerle çevrili diye övündüğümüz ülkemizin, deniz altı kaynak araştırmalarında geri kalmasını, bölgemizde açık bir enerji savaşı sürerken MTA'nın deniz altı araştırmalarında yetersiz bırakılmasını, araştırma gemilerinin hâlâ istenen düzeye gelmeyişini kabul etmiyoruz.
Soma'da yaşadığımız gibi, bir madeni devralan firmanın önceki üretim alanlarını ve risk değerlendirmesini, sondajı, jeolojik zemin etütlerini yeterince yapmamasını, önceki firmanın bu riskleri açıkça belirtmesine rağmen gerekli adımların atılmayışını sessizce izleyen bir enerji politikası çökmüş demektir.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.