1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayiciler de İsyan Etti
Sanayiciler de İsyan Etti

Sanayiciler de İsyan Etti

.

A+A-

SANAYİCİLERDEN SERT ÇIKIŞ


İSO Başkanı Bahçıvan, "Alınan kararların bedelini sanayi ödeyecek" dedi. AKP iktidarına karşı 10 yıldır sesleri çıkmayan sanayicilerde isyan etmeye başladı. Merkez Bankası faiz artırma kararı ardından sert bir çıkış yapan İSO Başkanı Bahçıvan "Bu güne kadar dış borç ile büyüdük" diyerek iktidara gönderme yaptı. 

Merkez Bankası’nın dün gece yarısı aldığı faiz artırma kararını değerlendiren İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, doğru zamanda doğru ve cesur kararlar alınamadığını belirterek, “Merkez Bankası’nın bugün aldığı kararlarla bir güven ve itibar kaybına uğradığı görülüyor” dedi. 

SON YILLARDA DIŞ BORÇLANMA İLE BÜYÜDÜK
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın, Merkez Bankası kararlarına ilişkin değerlendirmesi şöyle:
"Her zaman güvendiğimiz ve güvenimizi korumak istediğimiz Merkez Bankası’nın, bir hafta içinde birbirinden son derece farklı kararlar almasını düşündürücü buluyoruz. 
Merkez Bankası’nın bugün aldığı kararlarla bir güven ve itibar kaybına uğradığı görülüyor. Merkez Bankası’nın doğru zamanda doğru işler yaparak, güvenini ve itibarını koruması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Ekonomik gerçekler, doğru zamanda doğru ve cesur kararlar vermenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göstermiştir.
Ekonomide bugün gelinen nokta, biz sanayicilerin her platformda söylediklerimizin ne kadar haklı gerçeklere dayandığını göstermektedir; sanayiyi, üretimi öne almayan bir büyüme modelinin sürdürülebilir olmadığı, alınan bu kararlarla ortaya çıkmıştır. 
İşte görüyoruz; son yıllarda ağırlıklı olarak dış borçlanmaya dayalı büyüdük. Cari açık verdik. Dış kaynak, yani döviz bitti. Döviz ihtiyacı doğdu ve sorunlar başladı. Kısacası Türkiye’nin temel sorunu; sanayi üretiminden kaynaklanan bir üretim modelinin oluşturulmamasıdır. Türkiye, artık kaynağını sanayiden ve üretimden alan bir büyüme modeli ile ilgili yapısal reformları gerçekleştirme noktasındadır.

BÜYÜMEYE KÖTÜ ETKİ OLACAK
Son olarak şunu söylemek isterim ki; belki bu kararlar, reel sektör açısından bir fiyat istikrarı sağlayacak. Fakat Türkiye reel ekonomisi, kesinlikle yılın ilk döneminde sanayi büyümesinden, üretim büyümesinden, istihdam büyümesinden ve yatırım büyümesinden fedakarlık yaparak bu dönemi götürecek. Bu da Türkiye ekonomisinin bu yılki büyümesine totalde negatif etki yapacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.