1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SABAHA KARŞI KATLİAM
SABAHA KARŞI KATLİAM

SABAHA KARŞI KATLİAM

Kolin, Danıştay’ın durdurma kararı duyulmadan 5 bin ağacı söktü.

A+A-

Danıştay, Kolin şirketinin Soma’nın Yırca Mahallesi’nde kurmak istediği termik santral için Bakanlar Kurulu’nun aldığı acele kamulaştırma kararının yürütmesini durdurdu. Ancak şirket, Yırca köylülerinin aylardır korumak için mücadele verdikleri binlerce zeytini, Danıştay kararı ortaya çıkmadan önce, dün sabaha karşı dozerlerle kökledi. Termik santrala ve zeytin katliamına karşı çıktıkları için darp edilen, hatta şirketin özel güvenlik görevlilerince kelepçenen köylüler ise, yaşananları gözyaşlarıyla izlediler. Köylüler, kesilen zeytinlikte bugün ve yarın hasat şenliği yapmayı planladıklarını anımsatırken, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Yırca’nın hesabı sorulacak, yazıklar olsun” dedi. Köylülerin ve Greenpeace’nin Avukatı Gökhan Candoğan ise, bundan sonraki süreçte şirketin derhal alanı terk etmesi gerektiğini vurguladı.

Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Yırca Mahallesi’nde termik santral kurmak isteyen Kolin, bunun için Bakanlar Kurulu’ndan, sadece savaş gibi olağanüstü durumlarda kullanılması gereken acele kamulaştırma kararı çıkartmıştı. Bunu gerekçe göstererek geçen 17 Eylül’de, gece yarısı operasyonuyla zeyinleri kesmeyek isteyen şirket, köylülerin ve çevrecilerin direnişiyle karşılaşmıştı. O günden bu yana bölgede nöbet tutmaya başlayan köylüler, 21 Ekim ve önceki gece yarısı şirketin özel güvenlik görevlileri tarafından darp edilmiş, kelepçelenmiş, biber gazı kapsülleriyle yaralanmıştı.

YOLU KAPATTILAR

Bölgede önceki akşam yaşanan özel güvenlik terörünün ardından şirket, dün sabaha karşı da köylülerin katliamdan kurtarmayı başardığı yaklaşık 5 bin zeytin ağacını, dozerle birkaç saat içinde kökledi. Köylülerin gözyaşlarıyla izlediği katliamda, jandarmanın şirket çalışanlarına müdahalede bulunmaması dikkat çekti.

Katliamın ardından köylüler ve çevreciler, santral yapılması düşünülen bölgeye giden yolu trafiğe kapattı. Jandarma yolu açmaları için köylüleri uyardı. Ancak köylüler, jandarmayı dinlemedi. Soma Kaymakamı Bahattin Atçı da köylüleri ikna etmek için olay yerine geldi. Köylüler Kaymakam Atçı’ya,“Bu devlet bu sabah neredeydi? Burada devlet yoktu. Santrali yapacak şirket, jandarmalara rağmen ağaçları kesti. Burada dedelerimizden kalan asırlık ağaçlar vardı. Bu ağaçların hepsi katledildi. Bir zeytin ağacı 20 yılda yetişiyor. Biz şimdi ne yapacağız?” dedi.

DANIŞTAY’DAN YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Soma’da köylülerin üzüntüsü ve öfkesi gün boyu sürerken, dün akşam saatlerinde Danıştay’dan Yırcalılar’a “sevindirici” haber geldi. Greenpeace ve bir grup Yırcalının açtığı davayı sonuçlandıran Danıştay, Bakanlar Kurulu’nun acele kamulaştırma kararının yürütmesini durdurdu.

Kararın UYAP bilgi sistemine yüklendiğini ancak ayrıntılarına pazartesi günü ulaşacaklarını belirten davacıların avukatı Gökhan Candoğan, bu durumdan haberdar olan Kolin’in dün sabahki hamlesini gerçekleştirdiğini düşündüğünü söyledi. Yürütmeyi durdurma kararının 28 Ekim’de verildiğini ancak yazım aşamasının yeni tamamlandığını da bildirerek, “Bu kararla Kolin’in yaptığı her şey hukuk dışı hale gelmiş oldu. Ne yazık ki bölgedeki ağaçların büyük kısmı sökülmüş, köylüler özel güvenlik şirketinin şiddetiyle karşılaşmış oldu. Ama şirket bunların hesabını verecek. Bunlara göz yuman kamu görevlileri de, tek bir ağacın hesabını bile verecek. Adeta çete faaliyetiyle ağaçları kestiler. İşgalci konumundaki şirketin orayı hemen terk etmesi ve alanı köylülere bırakması gerekiyor. Planlı, organize suç olduğunu düşünüyoruz ve onun için gereğini yapacağız” dedi.

‘EVLATLAR KATLEDİLDİ’

CHP Milletvekili Özgür Özel de, Yırcalıların yıllarca gözü gibi baktığı “evlatlarının” katledildiğini söyledi.

Görüştüğü ilçe kaymakamından jandarma komutanına kadar tüm yetkililerin, “tavşana kaç, tazıya tut” taktiği izleyerek Kolin’e yol verdiğini savunan Özel, şunları söyledi:

“Dün Malatya’da olmam nedeniyle Yırca’ya yetişemedim. Ama telefonda duyduğum teyzelerin çığlıklarını, ağlamalarını da ömrüm boyunca unutamayacağım. Şimdilik, bu mücadele zeytinler için kaybedilmiş olabilir ama Yırca’dan kolektif bir mücadele ruhu yükseldi ve eninde sonunda da kazanan bu mücadele ruhu olacak. Unutmamalı ki; dün (önceki) gece yaşananların bugün olmazsa yarın ama mutlaka hesabını soracağız. AKP’ye ve hükümete güvenerek kamu görevini aksatanlar da elbet birer birer hesabını verecekler. Yırcalılara, zeytinliklere hukuku ayaklar altına alarak yapılan, vicdanlarımızı sızlatan bu müdahaleye, bu zihniyete yazıklar olsun.”

Köy Muhtarı Mustafa Akın da, bugün ve yarın köyde zeytin hasat şenliği yapmayı planlarken, tüm ağaçlarının köklenmesinin şaşkınlığını yaşadıklarını söyledi.

TERSTEN KELEPÇE

Bu arada önceki akşam yaşanan arbedede, özel güvenlik görevlilerinin attığı biber gazının kapsülüyle başından yaralanan ve hastaneye kaldırılan Emin Özkılınç, dün taburcu edildi. Olaylar sırasında Turgutlu Çevre Platformu Avukatı Hasan Namak’ın da, özel güvenlik görevlileri tarafından ellerinin tersten kelepçelendiği öğrenildi. Namak, “Kelepçelendikten sonra bir arabaya bindirildim. 2 3 kilometre uzaklaştıktan sonra sonra bir araziye attılar. Sabaha karşı da birileri gelip kelepçeleri çıkardı ve olay yerinden uzaklaştı” dedi.

Olay yerini terk etmemek için doktor raporu alamadığını belirten Namak, cumhuriyet savcılığına suç duyurusu bulunacağını söyledi.

.............

Namak için Manisa Barosu yönetiminden ve Turgutlu’daki TURÇEP derneğinden destek için Soma’ya hareket ettikleri öğrenildi. Doğan ÇİZMECİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.