1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. SAADET PARTİSİNDEN MISIR VE ERDOĞAN'A PROTESTO
SAADET PARTİSİNDEN MISIR VE ERDOĞAN'A PROTESTO

SAADET PARTİSİNDEN MISIR VE ERDOĞAN'A PROTESTO

SAADET Partisi, Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Muris ve İhvan yöneticileri ile ilgili verilen idam cezalarını Mısır Konsolosluğu önünde protesto etti. Pankart açan ve slogan atan partililer, tekbir getirerek Muhammed Mursi ve İhvan...

A+A-

SAADET Partisi, Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Muris ve İhvan yöneticileri ile ilgili verilen idam cezalarını Mısır Konsolosluğu önünde protesto etti.

DUA ETTİLER

Pankart açan ve slogan atan partililer, tekbir getirerek Muhammed Mursi ve İhvan yöneticileri için dua etti. Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından grup adına basın açıklaması okundu. Açıklamada, “Kardeş ülke Mısır'da ilk bağımsız ve serbest seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi ve arkadaşlarına karşı işletilen haksız süreç sonucunda, 'biz bunları kabullenemiyoruz' haykırışı içerisindeyiz. Verilen cezanın bir askeri cunta tarafından verildiği aşikardır. Üç günlük iktidar ve çıkar hesapları ile bu ideali terk etmenin vebalini kimse ödeyemez. Hepimizin üzerine düşen zalimlerin karşısında ve mazlumların yanında yer alışımızın sahici olmasıdır. Sahtekar sözlere insanlarımızın ihtiyacı yoktur" denildi.

“MISIR'DA OLUP BİTENİN BAŞ MÜSEBBİBİYİZ"

BU GÜNKÜ BAŞBAKANIN ZAMANINDA GERÇEKLEŞTİ

Kalabalığa seslenen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, “Bütün bu kınadığımız, nefret ettiğimiz hadiseler, elim vakalar bugünkü Başbakanın, Dışişleri Bakanı olduğu zamanda gerçekleşti. Biz bugün bu ülkeyi idare eden arkadaşların adına üzülüyoruz. 13 yıldır dış politikada değil bir miktar, zerre kadar bir müsbet adım atamadılar. Biz bugün ülke olarak Mısır'da olup biten hadiselerin aslında baş müsebbibiyiz. Mısır'da eylemler yapılırken Türkiye'yi idare edenler, 'Direnin, biz direndik kazandık, siz de direnin dediler' biz ise, 'Hayır yanlış yapıyorsunuz, İhvan-ı yanlış yönlendiriyorsunuz' dedik. Onlar, 'Biz direndik, kazandık' derken bunun farkında değildi. Kendileri Türkiye'de direnirken arkalarında Amerika vardı. Mısır'da ise Sisi'nin arkasında Amerika vardı. Ufuksuz, vizyonsuz, izansız yöneticiler Türkiye'yi yönetti ve Mısır'ı bu hale getirdi" dedi.

"MISIR'DA YANILDINIZ"


"Baş müsebbibi bunlar. Maalesef vicdanındakini gerçekleştiremedin" diyen Aydın sözlerine şöyle devam etti: "Bir oyuna bir kumpasa geldin. Ey bugünün yazarları çizerleri, aklınızı başınıza alın. Özellikle Ak Parti'ye destek olma durumunda kendini hisseden yazarlar, çizerler, kanaat önderleri, sarıklılar, hacılar, hocalar kendinize gelin. Siz bu milletin başını duvarlara vurdurdunuz. Ergenekon'da yanıldınız, Balyoz'da yanıldınız, Suriye politikasında yanıldınız, 'Arap Baharı' politikasında yanıldınız. Mısır'da yanıldınız. Libya'da yanıldınız. Başka konularda yanıldınız ve yanılacaksınız. Yol yakınken dönün, kendinize gelin. Bugün seçim kampanyalarında, Mısır'ın meselelerinin çözümünü de, Türkiye'nin meselelerinin çözümünü de başkanlık sisteminin de arayan Sayın Cumhurbaşkanımıza bu vesileyle haykırıyor ve diyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanımız, meydanlara düştünüz ve meydanlarda 400 milletvekili istiyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanımız emin olunuz, biz size 7 Haziran akşamı 550 milletvekili vereceğiz. Ve Türkiye'nin tamamının Cumhurbaşkanı olduğunuzu size hatırlatacağız. Bugün Türkiye kuşatılmaktadır. Türkiye'nin Avrupa birliği ile arası bozuk, Türki Cumhuriyetlerle arası bozuk, İslam ülkeleri ile arası bozuk, NATO ülkeleri ile arası bozuk. Bütün bunlar bugünkü Başbakanın, Dışişleri Bakanı olduğu zaman gerçekleşti. Stratejik derinlikli adamın sığ sularda Türkiye'yi boğduğu bir dönemde gerçekleşti" Polis konsolosluk önünde geniş güvenlik önlemi alırken eylem olaysız sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.