1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. RUSYA'DAN BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NU UTANDIRACAK YANIT
RUSYA'DAN BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NU UTANDIRACAK YANIT

RUSYA'DAN BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NU UTANDIRACAK YANIT

AKP'nin dış politikasında sürekli tabana mesaj verme gayretleri Türkiye'yi utandıran pozisyonlara sokmaya devam ediyor. İşte en son ayıp.

A+A-

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rusya'ya ilişkin açıklamalarına kendi resmi internet sitesinden cevap verdi. Başta Erdoğan olmak üzere tüm AKP yönetiminin sık sık yalanlanması kervanına son Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'da katıldı. AKP destekçisi bir kanalda Rusya ile bozulan ilşkilerin düzelmeye doğru gittiğini zafer kazanmış gibi anlatarak tabanına mesaj vermeye çalışan Çavuşoğlu'na Rus muhataplarından alaycı bir dille verilen yanıt geldi. AKP'nin dış politikasının artık bir markası haline gelen yalanlanma diplomaside çok sık yaşanan bir ayıp değil. İşte ayrıntılar

RESMİ SİTESİNDEN YALANLADI

"Geçtiğimiz günlerde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye'nin A Haber TV kanalına verdiği röportajda, Rusya ve Türkiye'nin ilişkilerindeki mevcut duruma değinerek bu alanda pozitif gelişmeler olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, 24 Kasım 2015'den sonra Moskova'nın çok duygusal davrandığını şimdi ise eylemlerinin daha aklı selim olduğunu söyledi. Bakanın neye dayanarak bu sonucu elde ettiğini anlamakta zorlanıyoruz. Bu tür sonuçlara varmak için ortada bir sebep yok. Bir kez daha altını çizmek istiyoruz ki, mevcut krizin tüm sorumluluğu Türkiye yönetimine aittir. Röportajda bir kez daha Türkiye'nin Rus savaş uçağına ilişkin Ankara'nın agresif eylemini çarptırmaya çalıştığını görüyoruz. Röportajda belirtildiği gibi Türk hükümetinin ilişkileri normalleştirmek için attığı adımlardan haberdar değiliz. Üstelik Ankara bu adımların neler olduğunu çok iyi biliyor. Bakan'ın Rus pilotun ölümünden sorumlu olduğu düşünülen Alparslan Çelik'in iadesine ilişkin cevabı da sempatikti: 'Terörist yasadışı silah bulundurmak suçundan tutuklandı. Ne Türk savcılar ne de mahkeme Rusya'yı memnun etmek için hareket etmeyecek.' Maalesef, Türk Bakanı'nın açıklamaları ikili ilişkilerin gerçek durumunun çarptırılması için Türkiye'de yürütülen bilgi kampanyasının bir parçasıdır. Bugün ilişkilerin normale dönmesi konusunun ele alınması için gerekli koşullar görünmüyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.