1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. RUSYA UKRAYNA GERGİNLİĞİ ARTIYOR
RUSYA UKRAYNA GERGİNLİĞİ ARTIYOR

RUSYA UKRAYNA GERGİNLİĞİ ARTIYOR

Rusya ve Ukrayna arasında süren ve yer yer savaş yaşanan gerginlikte sessizlik sona ereceğe benziyor

A+A-

Deniz BERKTAY - KİEV -

 Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna'nın doğusunda, Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki Donetsk ve Lugansk'ta yapılacak seçimleri ancak belli şartların gerçekleşmesi halinde tanıyacaklarını söyledi.

SİLAH GÖLGESİNİ KABUL ETMEYİZ

Yatsenyuk, katıldığı bir televizyon programında, birinci şartlarının, seçimlerin 'Rus silahlarını gölgesi altında yapılmaması' olduğunu, silahlı grupların bölgeyi terk ederek Minsk Anlaşması'nın şartını yerine getirmesi gerektiğini söyledi. İkinci şartın bölgeden ayrılıp Ukrayna'nın farklı bölgelertine göç etmek zorunda kalmış 1,5 milyon seçmenin seçimlerde oy kullanması olduğunu söyleyen Yatsenyuk, üçüncü şartın seçimlerin Ukrayna yasalarına uygun yapılması ve dürüstlük ve şeffaflık konusunda en yugun standartlara uygun şekilde düzenlenmesi olduğunu, dördüncü şartın ise, bu bölgelerdeki seçimlerde serbest rekabetin sağlanması olduğunbu, bunu yolunun da bu bölgelerde kitle iletişim araçlarına serbest erişimin ve Ukrayna'daki diğer siyasi partilerin temsilcilerinin bölgeye giderek seçim çalışmaları yapabilmelerinin sağlanmasından geçtiğini ifade etti.

ERTELENMİŞTİ

Bu ayın başlarında Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin Paris'te yaptıkları görüşme sonrasında Doğu Ukrayna'daki Rusya yanlısı yönetimler, daha önceden bu yılın sonbaharında düzenlemeye karar verdikleri yerel seçimleri önümüzdeki yılın şubat ve mart aylarına ertelediklerini açıklamıştı. Fakat Ukrayna yönetimi, kendilerinin denetimi olmaksızın yapılacak seçimlerin gerçek anlamda halk iradesini yansıtmayacağını, sadece ayrılıkçıların varlığını meşrulaştıracağını söylüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.