1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. RUM MÜSLÜMAN ERMENİ YAHUDİ BİNLERCE KADIN AYA YORGİ'DE...
RUM MÜSLÜMAN ERMENİ YAHUDİ BİNLERCE KADIN AYA YORGİ'DE...

RUM MÜSLÜMAN ERMENİ YAHUDİ BİNLERCE KADIN AYA YORGİ'DE...

Çoğunluğu kadınlardan oluşan topluluk, ellerindeki mum ve iplerle, sağlık, iş, eş, başarı, huzur, araba, ev ve para dilemek için kilisenin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

A+A-

HER yıl olduğu gibi bu 23 Nisan'da da soğuk havaya ve zaman zaman yağışa rağmen binlerce kişi, geleceğe dair umutlarını taşımak ve dileklerinin gerçekleşmesi için Büyükada'daki Aya Yorgi Kilisesi'ne akın etti.

RENKLİ MUMLAR, İPLİK MAKARALARI

Sabahın erken saatlerinden itibaren Büyükada'ya deniz yoluyla ulaşanlar, iskeleden fayton ve bisikletle ya da yürüyerek Aya Yorgi Kilisesi'nin yakınında bulunan mesire bölümüne geldi, buradan da yaya olarak 'Azap Yokuşu'nu çıktı. Çoğunluğu kadınlardan oluşan topluluk, ellerindeki mum ve iplerle, sağlık, iş, eş, başarı, huzur, araba, ev ve para dilemek için kilisenin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

İPİN KOPMAZSA DİLEĞİN GERÇEKLEŞİYOR

İple dilekte bulunmak isteyenler, Aya Yorgi'ye çıkan yolun başında bir ağaca ip bağladılar. İnanışa göre ipi kiliseye kadar koparmadan görtürmeyi başaranların dileği gerçekleşiyor. Bu sırada seslik de bir şart, inanışa göre ip bağlayanların sessiz olmaları da gerekiyor. Ayrıca yol boyunca söylenen ilahilerin amacı katılımcıları kiliseye davet etmekti.

HER İNANÇTAN İNSAN GELİYOR

Kiliseye ulaşan ziyaretçiler, satın aldıkları mumları çevreye ve kilisenin içindeki bölüme dikerek dua etti. Dileklerin yazıldığı kağıtlar dilek kutusuna atıldı.


Aya Yorgi Kilise'sini ziyaret ederek dua eden ve hac ritüellerini yerine getiren farklı inançlardaki insanların kişisel dilekleri farklı farklı olsa da hemen hepsinin tek arzusu dünyada barışın egemen olmasıydı.

DÜNYA BARIŞI İÇİN MUM YAKTILAR

Aya Yorgi'ye 3. kez gelen Gürsel Yüksel, "Bu yıl 23 Nisan aynı zamanda Regaip Kandili'ne denk geldi. Biz bugün buraya dua etmek için geldik. Müslümanlar için her yer camidir ve her yerde Allah'ın adı anıldığı için dileklerimizi dilemeye geldik. Bu mübarek günde Allah hepimizin duasını kabul eder inşallah.." dedi. Avustralyalı Rudy Regez ise "Burada her milletten insan var. Biz İsa'ya inanıyoruz, ancak Müslümanlar da Allah'a dua etmek için geliyor. Bu çok güzel bir şey" diye konuştu. Kilise'yi ziyaret eden bir grup ise çıkışta toplu olarak mumları "dünya barışı için" yaktı

HER DİLEĞE AYRI RENK MUM

Hıristiyan inancına göre, Efes'te Meryem Ana Evi'ni ziyaret edenler hacı oluyor. Aya Yorgi'ye gelenler ise "yarı hacı" kabul ediliyor. Aya Yorgi Kilisesi'ne giden binlerce kişinin önemli bir bölümünü de Müslümanlar oluşturuyor. İple dilekte bulunmak isteyenler, Aya Yorgi'ye çıkan yolun başında bir ağaca ip bağlıyor. İnanışa göre, ipi kiliseye kadar koparmadan götürmeyi başaranların dileği gerçekleşiyor.


Mumlarda her rengin anlamı ise farklı: Turuncu: Okulda başarı, Kırmızı: Aşk, Lacivert: İş ve araba, Beyaz: Sağlık, Yeşil: Para, Mavi: Kariyer, Sarı: Şans, Pembe: Kısmet, Mor: Çocuk sahibi olmak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.