1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Reza'nın Aldığı Saat Kaçak Çıktı
Reza'nın Aldığı Saat Kaçak Çıktı

Reza'nın Aldığı Saat Kaçak Çıktı

Reza Zerrab'ın Zafer Çağlayan'a hediye ettiği iddia edilen 700 bin liralık saat için gümrük vergisinin verilmediği ortaya çıktı.

A+A-

Reza'nın Aldığı Saat Kaçak Çıktı 

Reza Zerrab'ın Zafer Çağlayan'a hediye ettiği iddia edilen 700 bin liralık saat için gümrük vergisinin verilmediği ortaya çıktı.

Ekonomi Eski Bakanı Zafer Çağlayan'ın, İsviçre'de beğendiği ve bunu ifade ettiği Reza Zarrab tarafından kendisine hediye 700 bin TL'lik saati aradan 2 ayı aşkın süre geçtiği halde hâlâ konuşuluyor. Servet değerindeki saatle ilgili olarak 'rüşvet' iddiaları günlerce konuşuldu. Ancak, olay sadece rüşvetle sınırlı değil, bir de 'vergi kaçağı' boyutunun da olduğu ifade ediliyor.

OLAY NEYDİ?

Zafer Çağlayan'ın İsviçre'nin Cenevre kentinde beğendiği, 300 İsviçre Frangı değerinde olan (Yaklaşık 700 bin TL) Patek Philippe 5101G marka saat, Reza Zarrab'ın adamı Murat Yılmaz tarafından Cenevre'den alınmıştı.
Murat Yılmaz ile Bakan Çağlayan'ın koruma memuru arasında geçen konuşmada, Murat Yılmaz gece yarısı Ankara'da olacağını ve emaneti getireceğini belirtti. Ardından hediye saat 25 Eylül 2013 günü saat 01:25 surularında Ankara'da Çağlayan'ın özel kalemi Onur Kaya'ya teslim edilmişti.

KDV İADESİ ALINMIŞ

KDV uygulanan ülkelerde, aldığınız herhangi bir ürün için ödediğiniz KDV'yi gümrükten çıkarken, iade alabiliyorsunuz. Bu kapsamda Zarrab'ın adamı 300 bin Frank ödediği saatin "yüzde 8" KDV'sini, gümrükten çıkmadan iade almış. Bu tutar da yaklaşık "22 bin Frank, yani 48 bin TL!".

VERGİSİNİN ÖDENMESİ GEREKİYOR

Türkiye'ye 700 bin TL değerinde bir saat getirebilmek için mutlaka bunun vergisini ödemek gerekiyor. Bu da yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde oluyor.

Gümrük Kanunu 63. Maddesi uyarınca, eşyanın, örneğin saatin, tek başına kıymetinin 1.500 Euro'yu aşması halinde, söz konusu eşyaya (saate) "yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar" uygulanıyor. Yürürlükteki ithalat vergilerinde kasıt, Gümrük Vergisi, KDV ve ÖTV.

Saatin Gümrük Vergisi oranı "yüzde sıfır". Yani vergi yok. Ancak, "yüzde 18 KDV'si" var. "Çağlayan'ın saati yüzde 18 KDV'ye tabi". Bunun için de Türk Gümrük Bölgesine girişte "beyan edilmesi gerek". Buna göre; 25 Eylül 2013 tarihinde gümrükte girişte saatin beyan edilmesi gerekiyordu. Beyan edilseydi, yüzde 18 KDV ödenecekti. Ama "KDV iadesini unutmayan Murat Yılmaz, gümrük beyanını unutttu!.."

Beyan edilmeyen saat yüzünden devletin vergi kaybı var. Kolayca, ödenmesi gereken vergi ve cezayı bulabilirsiniz.
- KDV= 700.000 TL x %18 = 126.000 TL
- Vergi ziyaı cezası= 126.000 TL
- Gecikme Faizi (25.09.2013 ile 25.02.2014 arası)= 8.820 TL
- Toplam= 260.820 TL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.