1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. REZA ZARRAB'A HAKİMDEN KARA HABER
REZA ZARRAB'A HAKİMDEN KARA HABER

REZA ZARRAB'A HAKİMDEN KARA HABER

ABD’nin New York şehri bölge savcısı Preet Bharara, Reza Zarrab’ın kefalet ile serbest bırakılma talebinin reddedildiğini açıkladı.

A+A-

ABD’nin New York şehri bölge savcısı Preet Bharara, Reza Zarrab’ın kefalet ile serbest bırakılma talebinin reddedildiğini açıkladı.

TWEET ATTI

Savcı Preet Bharara söz konusu gelişmeyi de twitter hesabından paylaştı.

 

Davanın hakimi Richard Berman, Zarrab’ın avukatının önerdiği 10 milyon doları nakit, 50 milyon dolar bono güvencesi ile, elektronik kelepçe ile kendi tutacağı bir dairede ev hapsiyle salıverilme önerisine “Mantıksız” dedi. Hakim, Zarrab’ın kefaletle salıverilmesi talebine verdiği ‘ders gibi” red kararında aynen şöyle dedi;

“TOPLUMDA EŞİTSİZLİĞİ GÜÇLENDİRİR”
“Zengin zanlıların, kendi paralarıyla oluşturacakları özel nezarethaneler, toplumdaki farklı muameleyi ve eşitsizliği güçlendirir. Zarrab’ın avukatının önerdiği kefalet şartları, zengin zanlıların tutukluluk hallerini daha az sıkıcı yapmaya yönelik bir öneri. Zarrab gibi maddi durumları iyi olan zanlılar, kendi özel hapishanelerini kurarak, serbest kalmamalı.”

MANHATTAN’DA LÜKS APARTMAN DAİRESİNE NİYET;
MAHKEMENİN BİTİŞİNDİĞİNDEKİ FEDERAL HAPİSHANEYE KISMET


Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman, müvekkili için yaptığı kefalet başvurusu kapsamında, Manhattan’da lüks bir daire kiraladıklarnıı, kiralanan bu dairenin önünde 24 saat silahlı özel güvenlik elemanlarının nöbet tutması için, bir güvenlik firmasıyla anlaştıklarını da mahkemeye bildirmişti.
Ancak hakim Berman’ın kararıyla Reza’nın dava sürerken kalmayı planladığı lüks daire hayal oldu. Zarrab, New York’ta, Federal mahkeme binası ile Yüksek Mahkeme binası arasında, Hakim ve Savcıların çalışma ofislerinin bitişiğinde bulunan, adı New York metropolitan Detention Center olan federal hapishanede kalmaya devam edecek.


HAKİMİN KARARINI ORLANDO KATLİAMI MI ETKİLEDİ?
New York’ta davayı yakından izleyen çevreler, Hakim Berman’ın kefalete red talebinde, Orlanda’da geçen hafta yaşanan gece kulübü katliamının da etkili olabileceğini ifade ediyorlar.
ABD’de zanlıların tutuklu ya da tutuksuz yargılanmasındaki kararlarda, zanlının ABD ile olan bağı (vatandaş olup olmaması, ABD ile bir mülk ya da aile ilişkisinin bulunup bulunmaması) ve buna bağlı olarak kaçma şüphesi ile, halkın güvenliğine tehlike oluşturup oluşturmamasına bakılıyor.
Zarrab’ın avukatı, kefalet için yaptığı başvurusunda müvekkili için ABD’yle bağlı, Mahkemeye yatıracakları 10 milyonu nakit, 50 milyon dolarlık bono ile sağlamayı önermişti. Kaçma şüphesini ortadan kaldırmak için Zarrab’ın kefalet süresince kendi tutacağı bir apartman katında elektronik kelepçe ile yaşamasını, kalacağı yerin kapısında da, parasının Zarrab tarafından ödeneceği özel güvenlik şirketinin silahlı elemanlarının bulunmasını teklif etmişti.


SAVCILIK ÖZEL GÜVENLİĞİN YETERLİ OLMAYACAĞINI SAVUNMUŞTU
Mahkemede kefalet konusu tartışılırken, Savcılık makamı ise, Zarrab’ın kapısında bekleyecek olan özel güvenlik şirketinin, ABD güvenlik görevlileriyle “aynı olmayacağını”, ABD’deki resmi güvenlik personelinin bağlı olduğu “etik kurallara (code of conduct)” göre çalışmayacaklarını savunmuştu.


ORLANDO SALDIRGANI, ÖZEL GÜVENLİK ŞİRKETİ ÇALIŞANI ÇIKINCA…


Zarrab’ın davasına bakan Hakim’in kefalet konusunda karar verme sürecinde ise, Orlando’da Ömer Mateen’in gerçekleştiği ve 50 kişinin hayatını kaybettiği Orlando’daki gece kulübü baskını yaşandı.
Onlarca kişiyi öldüren saldırgan Mateen’in ise, 2007’den bu yana G4S adlı güvenlik şirketinde çalıştığı ortaya çıktı.
Saldırgan Mateen’in istihdam edildiği özel güvenlik şirketi, Zarrab’ın avukatının kefaletle serbest kalması halinde, New York’ta kalacağı yerin kapısının önünde bekleyecek olan özel güvenlik şirketinin bir benzeri.
Zarrab davasını yakından takip eden çevreler, Orlando’da yaşanan saldırının, Zarrab’ın durumunu ve mahkeme Hakimi Berman’ın kararını etkilemiş olabileceğini ifade ediyorlar.


REZA’NIN AVUKATI;
KARARI TEMYİZ EDEBİLİRİZ
Reza Zarrab’ın ABD’deki davasına bakan Federal Hakim Richard Berman’ın kefalet talebine ret kararı vermesinin ardından, Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman’dan ilk açıklama geldi. Brafman, “kararı temyiz edebiliriz” dedi.
Hakim Berban’ın “kefalete ret” kararından “büyük hayal kırıklığı duyduklarını” söyleyen Avukat Brafman, açıklamasında şu ifadeyi kullandı:
“Hakim Berman’ın kararı konusunda çok büyük hayal kırıklığı yaşadık. Ancak masum olduğuna inandığımız Reza Zarrab’ı tüm gayretimizle savunmaya devam edeceğiz. Ayrıca, temyize gitmenin uygun olup olmayacağını belirlemek için mahkemenin bu kararını ciddiyetle inceleyeceğiz”‘


ZARRAB KEFALET KARARINDA MÜTHİŞ AYRINTI !
ABD’de tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın kefalet talebine “red” kararı veren Federal Hakim Richard Berman, gerekçeli kararına davanın seyrini değiştirecek bir cümle ekledi.
Hakim Berman, Zarrab’ın “dolandırıcılık” ve “yaptırımları ihlal”olarak başlayan davasını, “ABD’nin ulusal güvenliğine” bağladı.


Hakim Berman gerekçeli kararında ABD’nin İran’a yönelik koyduğu yaptırmları ihlal etmenin, “ABD aleyhine bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu” ifade etti. Zarrab’ın kefaletle serbest bırakılması halinde, “İranlı ortaklarıyla iletişime geçebileceğine” de dikkat çeken Hakim Berman, “bu durum, ABD’ye yönelik güvenlik tehdidini daha da büyütecektir” mesajı verdi.


HAKİM’DEN GEREKÇELİ KARARDA ANLAMLI ALINTILAR;
“BİR ÜLKENİN MEDENİYET SEVİYESİ EŞİTSİZLİĞE NEDEN OLUYORSA, BUNUN ACISINI TÜM TOPLUM ÇEKER…”


Reza Zarrab’ın kefalet başvurusunu reddeden Federal Hakim Richard Brafman, gerekçeli kararında “zengin zanlılar ile fakir zanlılar” arasında yargılama usülleri hakkında ayrım gözetmenin, toplumdaki eşitsizlik duygusunu güçlendireceği mesajı verdi.
Bu mesajı verirken de, ABD Yüksek Mahkeme hakimlerinden alıntılar kullandı.
Hakim Berman’ın gerekçesine koyduğu en anlamlı alıntı, Yüksek Mahkeme eski Başkanı Earl Warren'dan oldu.
“Bir ülkedeki medeniyet seviyesi büyük ölçüde o ülkedeki kanunların uygulanma şekliyle ölçülür. Eğer o uygulama şekilleri ırk, zenginlik ya da fakirlik nedeniyle keyfi bir eşitsizliğe neden oluyorsa, bu eşitsizliğin acısını sadece maruz kalanlar değil, bir toplum çeker.”


ÖZEL GÜVENLİK ÖNERİSİNE, MAHKEME KARARIYLA YANIT VERDİ
Hakim Berman, Reza Zarrab’ın avukatının kefaletle serbest kalması halinde, Zarrab’ın kalacağı evin önüne yerleştirilecek özel güvenlik elemanlarının “yeterli olamayacağını” da, başka bir Hakimin başka bir davada verdiği karardan alıntıyla açıkladı.
Berman, gerekçeli kararında, New York Federal doğu bölge hakimi Eugene Nickerson’un “devletin eğitmediği ve devlete karşı sorumlu olmayan güvenlik görevlilerinin suçluları koruması, en temel gözaltı prensiplerine aykırıdır” kararına atıf yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.