1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. REHİN BAŞKONSOLOS HAKKINDA KORKUNÇ ŞÜPHE
REHİN BAŞKONSOLOS HAKKINDA KORKUNÇ ŞÜPHE

REHİN BAŞKONSOLOS HAKKINDA KORKUNÇ ŞÜPHE

Öldürülmediyse nerede?

A+A-

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından 49 kişiyle birlikte kaçırılan Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın yakınlarını ziyaret etti.

Milletvekili Öğüt'ün, Ardahan'ın merkeze bağlı Açıkyazı Köyü'nde görüştüğü Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın yakınlarından amcası Feridun Yılmaz, kaçırılanların hayatından endişe ettiklerini söyledi.

Köyde Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın akrabalarıyla bir araya gelen Milletvekili Ensar Öğüt, 11 Haziran'da kaçırılan Başkonsolos Yılmaz'ı nerede olduğunu bütün Türkiye'nin merak ettiğini söyledi. Hükümetten bu konuda açıklama beklediklerini ifade eden Öğüt, şöyle dedi:

"Bu insanlar öldürüldü mü, öldürülmedi mi? Öldürülmediyseler neredeler? Milletvekili olarak bir araştırma önergesi verdim. Bir komisyon kurulsun, Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'ne gidelim. Hem kendi toprağımıza sahip çıkalım, hem de rehinelerimiz araştıralım. 49 evladımızın sağ salim gelmesini istiyoruz ama şimdi bir haber alıyoruz, Suriye'nin belli yerlerinde rehin tutuluyor ve bu rehinelere 6 Ağustos'a kadar süre verilmiş diyorlar. 24 gündür hiç bir haber çıkmadı. Peki, soruyorum bu insanlar öldürüldü mü, başka bir şey mi yapıldı? Başka bir yere mi götürüldü? Devlet bir an önce rehinelerden yakınlarına doğru bilgi vermelidir."

Milletvekili Ensar Öğüt'ün ziyareti sırasında amca Feridun Yılmaz, "Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Başbakan oldu. Çok merak ediyorum, neden yeğenimi kurtarmıyorlar? Çektiğimiz acının sona ermesini istiyoruz" diye konuştu.

BAŞKONSOLOS ÖZTÜRK YILMAZ KİMDİR?

Başkonsolos Öztürk Yılmaz, 15 Temmuz 2013 tarihinde Musul Başkonsolosu olarak görev yapmaya başladı. Öztürk Yılmaz, Ardahan Lisesi ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olduktan sonra 1996 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığı'nda sırasıyla Balkanlar, AGİT, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya Daire Başkanlığı, Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı'nda Daire Başkanı olarak görev yaptı. Yılmaz, yurtdışında ise sırasıyla Bişkek Büyükelçiliği, Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'nde Müsteşar olarak bulundu. AB'nin kalkınma ve entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) master yapan Başkonsolos Yılmaz, evli ve 3 çocuk babası, İngilizce ve Rusça biliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.