1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Polis Copuyla Kırılan Bacağa Soru Önergesi
Polis Copuyla Kırılan Bacağa Soru Önergesi

Polis Copuyla Kırılan Bacağa Soru Önergesi

CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e “14 yaşındaki bir çocuğa yere düştüğü halde şiddet uygulamayı sürdüren, üstelik resmi kıyafetleri üzerindeyken bu cesareti gösterebilen kişiler kimdir, tespiti yapılmış mıd

A+A-

CHP, Giresun'da oynanan basketbol maçının ardından çıkan olaylarda polis copu ile bacağı kırıldığı belirtilen ortaokul öğrencisinin durumunu soru önergesi haline getirdi.
CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, Giresun’da oynanan basketbol maçının ardından çıkan olaylarda polisin coplu müdahalesi ile bacağı kırıldığı belirtilen ortaokul öğrencisinin durumunu sordu. Karaahmetoğlu, “14 yaşındaki bir çocuğa yere düştüğü halde şiddet uygulamayı sürdüren, üstelik resmi kıyafetleri üzerindeyken bu cesareti gösterebilen kişiler kimdir, tespiti yapılmış mıdır?” sorusuna yanıt istedi.

CHP’li Karaahmetoğlu, Bakan Güler’in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesi ile Giresun’da oynanan Türkiye Basketbol İkinci Ligi maçının ardından çıkan olayları Meclis gündemine taşıdı. Olaylarda polisin coplu müdahalesi ile bacağı kırıldığı belirtilen ortaokul öğrencisi Onur Utku Torun’un ameliyat edildiğini ve sağ bacağına platin takıldığını belirten Karaahmetoğlu, “Kendinin, ailesinin, görgü şahitlerinin ifadesine göre bunun polis copu ile meydana geldiği iddia edilmektedir” dedi.

Karaahmetoğlu’nun yanıt aradığı diğer sorular ise şöyle:

“Olayda sorumluluğu ve kabahati bulunan kişi ya da kişilerin tespiti yapılmış mıdır? Bu kişiler hakkında adli ve idari kovuşturma başlatılmış mıdır? 14 yaşındaki bir çocuğa yere düştüğü halde şiddet uygulamayı sürdüren, üstelik resmi kıyafetleri üzerindeyken bu cesareti gösterebilen kişiler kimdir, tespiti yapılmış mıdır?

Olayın kapatılmasına ve ailenin şikâyetçi olmamasına dönük polis baskısı olduğu doğru mudur? Bakanlığınızca ayrıca müfettiş görevlendirilmiş midir? Olay anını gösteren kamera kayıtları mevcut mudur? Bacağı kırılan çocuğumuzun polise taş attığına ilişkin bir kamera kaydı var mıdır? Onur’un maçı sağ salim izlemesi ve ardından evine dönmesini temin edecek polisin, onun bacağını kıracak kadar öfke dolu olmasını nasıl izah ediyorsunuz? Çocuğumuzun ve ailesinin yaşadığı travmanın giderilmesi için çaba sarf etmek yerine, suçlar nitelikte açıklamaların, aba altından sopa gösterir nitelikte sözlerin gelecekte meydana gelecek benzer olayları körükleyeceği ve ilimizde vatandaşımızla polisimizin arasına kalın duvarlar öreceğini biliyor musunuz? Polisimizle vatandaşımız arasında öfke ve kırgınlığa sebep olabilecek tutum ve davranışların giderilmesi için nasıl bir tutum alınacaktır? 14 yaşında ve polis olmak isteyen bir gencin yaşadığı hayal kırıklığı ve travmanın telafisi için bir geçmiş olsun ziyareti niçin çok görülmüştür? Bir küçük özür, gönül alma çok görülen bu vahim hadisenin Diyarbakır’da yaşanması durumunda resmi makamların tutumu yine bu şekilde mi olurdu?

Giresun ilinde görev yapan kamu personelinin kuralları uygulama adına keyfi ve yetkilerini aşar nitelikte uygulamaları kırıcı olmaktadır. Sahipsiz bir şehir olmadığımız gibi, yaşam kültürü ile örnek Giresun ilinde asayişi ve kamu güvenliğini sağlama adı altında vatandaşımızla emniyet mensuplarını karşı karşıya getirecek uygulama, tutum ve davranışların sebebinin araştırılması konusunda bir çalışma yürütülecek midir?

Polisin kamu kurallarının zaten yeterli itibarı gördüğü illerimizde vatandaşımızla olan diyalogunu gözden geçirmeye ihtiyacı var mıdır?”
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.