1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. PİYASALAR YENİ KABİNE VE FAİZ KARARINA KİLİTLENDİ
PİYASALAR YENİ KABİNE VE FAİZ KARARINA KİLİTLENDİ

PİYASALAR YENİ KABİNE VE FAİZ KARARINA KİLİTLENDİ

Piyasalar bu hafta yurt içideki iki önemli gelişmeye kilitlendi: Yeni kabine ve Merkez Bankası'nın faiz kararı.

A+A-

Geçtiğimiz hafta Fed toplantı tutanaklarında gelişen piyasaların yakından takip ettiği beklediği faiz oranları konusunda tahmin edilenden daha ciddi tartışmaların yapıldığının görülmesi üzerine yurt içi piyasada borsa ve Türk Lirası kayıplar yaşadı.

Türk Lirası dolar karşısında 2,18 seviyesinin üzerine çıkarken, gelişen piyasa para birimleri arasında gerek yukarı gerek aşağı yönlü en hızlı hareketleri yaşayanlardan bir tanesi oldu.

Yurt içinde yeni hükümetin kurulma süreci ve Merkez Bankası'nın kritik faiz toplantısı, yurt dışında ise ABD ekonomik büyüme verileri ve tüketici güveni endeksiyle beraber Euro Bölgesi Ağustos enflasyon verileri piyasalara yön verecek faktörler olacak.

Yurt içinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin olağanüstü kongresinde olağanüstü bir durum olmaması halinde Başbakanlık görevini üstlenecek olan Ahmet Davutoğlu'nun kabinesindeki ekonomi yöneticileri piyasa açısından yakın izlenecek. Özellikle Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın kabinede yer alıp almayacağı büyük merak konusu.

Ayrıca Merkez Bankası'nın yükselen enflasyon rakamları karşısında faize yönelik ne tür bir tutum alacağının görüleceği 27 Ağustos'taki PPK toplantısı önemli. Fakat yurt içinde açıklanacak önemli veriler bunlarla sınırlı değil.

Sektörel güven, tüketici güveni, dış ticaret endeksleri

Kritik haftanın ilk günü yine önemli verilerle başlayacak. Pazartesi sabahı konut satış istatistikleri ve sektörel güven endeksleri, öğleden sonra ise imalat sanayi kapasite kullanım oranı açıklanacak.

Sakin geçmesi beklenen Salı gününün ardından belki de son dönemlerin en dolu Çarşamba günlerinden bir tanesi yaşanacak. 27 Ağustos Çarşamba günü AKP'nin birinci olağanüstü kongresiyle beraber Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşecek.

Kredi kuruluşları tarafından yapılan "siyasi belirsizlik" endişelerini biraz da olsa dindirme ihtimali olan kongrenin yanında Merkez Bankası'nın kritik faiz kararı gelecek. Bununla beraber aynı gün 2. çeyrek sanayi işgücü girdi endeksleri açıklanacak.

Geriye kalan Perşembe ve Cuma günleri ise tüketici güven endeksi ve dış ticaret istatistikleri ekonominin gidişatı hakkında yurt içinden gelecek olan önemli göstergeler.

ABD ekonomik büyümesi bu hafta açıklanıyor

Yurt dışındaki gelişmelerde ise ABD'nin ekonomik büyüme verileri, negatif mevduat faizini gözden geçiren Euro Bölgesi enflasyon verileri bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Fed toplantı tutanaklarının yarattığı heyecanın ardından ABD'den gelecek ekonomik verilerin sağlamlığı daha yakından takip ediliyor. Yılın ilk çeyreğinde kötü hava şartlarından dolayı yüzde 2.1'lik sert bir daralma yaşayan ABD ekonomisinin ikinci çeyrek büyüme verilerinin yüzde 4 civarında bir genişleme olarak revize edilmesi bekleniyor.

Fakat Perşembe günü açıklanacak bu kritik verinin öncesinde Salı günü ABD dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güven endeksi açıklanacak. Bununla beraber hafta boyunca Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar da kurum içerisindeki görüş ayrılıkları konusunda önemli olacak.

Negatif büyümeye giden Euro Bölgesi'nde ise Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı önlemlere rağmen bir türlü önüne geçilemeyen enflasyon düşüşünde son durum bu hafta açıklanacak verilerde görülecek.

AMB'nin daha genişlemeci para politikalarına gitmesinin önünü açacak bir düşük enflasyon piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi ve işsizlik oranı Cuma günü öğlen açıklanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.