1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. PAPA'DAN "ŞUH KADINLAR" AÇIKLAMASI
PAPA'DAN "ŞUH KADINLAR" AÇIKLAMASI

PAPA'DAN "ŞUH KADINLAR" AÇIKLAMASI

Hz. Adem’i baştan çıkararak, ilk günahı işlediğine inanılan Hz. Havva’ya atıfta bulundu.

A+A-

 

KATOLİKLERİN lideri Papa Francesco, baştan çıkarıcı kadınlar hakkında kötü anlamda, incitici birçok klişe olduğunu ve bunların yıkılması gerektiğini söyledi.

25 BİN KİŞİYE VAAZ

Papa Francesco, Vatikan’ın (Kutsal Makam) ünlü Aziz Petrus Meydanı’nda, Genel Kabul Günü çerçevesinde yaklaşık 25 bin inananla bir araya geldi.

"PAPAMOBİLE" İLE DOLAŞTI

Üstü açık papalık cipi “Papamobile” ile halkın arasında dolaşarak, onları selamlayan Papa, daha sonra bir hitapta bulundu.

Aile, evlilik ve Rab nezdinde kadın-erkek eşitliği konularını ele alan ruhani lider, İncil’den yaptığı alıntılarla, Hz. Adem’i baştan çıkararak, ilk günahı işlediğine inanılan Hz. Havva’ya atıfta bulundu.

İLK GÜNAH HASTALIKTIR

Bu ilk günahı “hastalık” olarak niteleyen Papa, “Hepimiz dünyaya bu hastalığın mirasıyla geliyoruz. Buna rağmen lanetlenmiş ya da kendi halimize bırakılmış değiliz” dedi.

ŞUH KADINLARI KORUYAN VAAZ

Tanrı’nın kadını koruduğunu, yine İncil’den verdiği örneklerle destekleyen Papa, “Baştan çıkarıcı kadınlar hakkında kötülükten esinlenen birçok klişe var, hatta bunların bazıları oldukça incitici” diyerek, bundan yola çıkıp, kadın ve erkek arasında eşitsizlik yaratıldığına dikkat çekti.

Oysa Tanrı’nın kadınlar ve onların jenerasyonunu koruduğunu ifade eden Papa, Tanrı’nın merhametinin, kadın ve erkek üzerinde eşit olduğunun unutulmamasının önemine değinerek, söz konusu klişelerin yıkılması gerektiğine işaret etti.

78 yaşındaki Papa, bu konudaki eşitsizlik ve adaletsizlikten uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

FEMİNİST PAPA

Papa, kadın haklarını savunmaya ilişkin daha önce de açıklamalar yapmış, iş dünyasında kadınların erkeklerden daha az kazanmasını “skandal” olarak nitelemişti. Papa bu nedenle, kendisine “feminist Papa” denmesine yol açmıştı.


Öte yandan, konuşmasında ailenin değerine de vurgu yapan Papa Francesco, sadece ailenin, bireyleri birçok saldırı, yıkım ve maddi ya da ideolojik sömürüler gibi dünyayı tehdit eden unsurlardan koruyabileceğini öne sürdü.


Papa ayrıca, Cumartesi günü başlayacağı Küba ve ABD yolculuğu için inananlardan dua istedi.

RÜZGARIN AZİZLİĞİNE UĞRADI

Bu arada Papa, meydandaki etkinlik sırasında rüzgarın azizliğine de uğradı. Papa’nın yüzü, birçok kez havalanan cübbesinin pelerini ile kapandı. Foto muhabirler, yaklaşık 2 buçuk saat boyunca ilginç kareler yakalarken, hem kendisi hem yardımcıları sık sık pelerini düzeltmek zorunda kaldı.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.