1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. PAPA'DAN PEYGAMBERE HAKARET
PAPA'DAN PEYGAMBERE HAKARET

PAPA'DAN PEYGAMBERE HAKARET

Hz. Adem'in yasak meyveyi yemesi sonrasında Hz. Havva'yı suçladığını belirterek, kadınları bastırmaya çalışan erkeklerin günümüzde de, Hz. Adem gibi kötü bir figür ortaya koyduğunu savundu.

A+A-

Papa: "Adem'den bu yana suçu hep kadınlara atıyoruz, biz de Adem gibi kötü bir figür ortaya koyuyoruz"

ADEM PEYGAMBERE VERDİ VERİŞTİRDİ

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Hz. Adem'in yasak meyveyi yemesi sonrasında Hz. Havva'yı suçladığını belirterek, kadınları bastırmaya çalışan erkeklerin günümüzde de, Hz. Adem gibi kötü bir figür ortaya koyduğunu savundu.

KADINLARI SAVUNDU

Papa Francesco, Aziz Petrus Meydanı'nda binlerce inananla bir araya geldiği geleneksel Çarşamba kabul oturumunda, aile, evlilik ve kadın - erkek eşitsizliği gibi temalara değindi.
Papa, evlenme oranında azalma olmasını, özellikle gençlerin evlenmek yerine birlikte yaşamayı seçmesini ve çocuk yapma oranının düşmesini eleştirirken, "Az evlilik, çok boşanma, geçicilik kültürünün kazanmasına neden oluyor" dedi.

 KADINLARIN SERBEST OLMASI

Evliliklerde yaşanan krizin, istikrarsızlığın kaynağının, çoğu zaman kadınların serbest bir yaşama sahip olmasına bağlandığını söyleyen Papa, şöyle konuştu:
"Bu argüman geçerli değildir. Bu bir haksızlıktır. Bu, her zaman kadını bastırmaya çalışan bir cinsiyetçilik şeklidir ve şimdi biz de Hz. Adem'in yaptığı gibi kötü bir figür ortaya koyuyoruz. Tanrı O'na soruyor: "Ama neden yasak meyveyi yedin?" O da, "Bana meyveyi O (Havva) verdi" diyor. Yani kadının suçu. Zavallı kadın. Eh, kadınları savunmamız lazım!"

"KADIN ÇALIŞANLARIN AZ KAZANMASI KATIKSIZ SKANDALDIR"

"Sosyal demokrat" tavrıyla bilinen 79 yaşındaki ruhani lider ayrıca, kadın ve erkeğin geliri konusundaki eşitsizliği de sert bir dille eleştirdi.
Papa, kadın çalışanların erkeklerden daha az kazanmasına ilişkin eşitsizliği "Katıksız bir skandal" olarak niteledi.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRETİ SAVUNMAK ZORUNDAYIZ

Hristiyanlar olarak eşit işe eşit ücret hakkını desteklemek zorunda olduklarını belirten Papa, "Neden kadınların erkeklerden daha az kazanmak zorunda olduğu varsayılmalıdır hep? Bu eşitsizlik katıksız bir skandaldır" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.