1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÖZKÖK VE YALMAN RESMEN TANIK
ÖZKÖK VE YALMAN RESMEN TANIK

ÖZKÖK VE YALMAN RESMEN TANIK

Hilmi Özkök Ve Aytaç Yalman ifadeye çağırıldı

A+A-

BALYOZ Davası'nı yeniden görmeye başlayan Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın "tanık" olarak dinlenmesine karar verdi. İki eski komutan 10 Kasım günü mahkemede dinleneceği belirtildi.

YARGITAY BOZDU, YEREL MAHKEME BUGÜN YENİDEN YARGILADI

Balyoz Davası'nda aldıkları mahkumiyet kararları Yargıtay tarafından bozulan 88 sanığın yeniden yargılandığı davada dosyası ayrılan 62 sanığın yargılanmasına başlandı.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda görülen ilk duruşmada, sanık avukatları, dava dosyasının, yeniden yargılama kararı verilen 237 sanığın yargılanacağı dava dosyasıyla birleştirilmesini talep etti.

BİRLEŞTİRME TALEBİNE RET

Duruşmada mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı Can Şükrü Gençkan, sanık avukatlarının yaptığı birleştirme talebinin “birleştirilmesi istenen dosyada mahkumiyet hükümlerinin de bulunduğu, bu nedenle bu hususta usul ekonomisi gözetilmeyerek dosyaların ayrı ayrı yürütülmesinin maddi gerçeği sonuçlamasının daha kolay ve sağlıklı neticelendirileceği ve yargılama usulleri de gözetilerek birleştirme taleplerinin reddine" karar verilmesini talep etti. Mahkeme de, savcının görüşüne uyarak, birleştirilme talebini iki dava dosyasının yargılama usullerinin farklı olması nedeniyle reddetti.

ÖZKÖK VE YALMAN İFADEYE ÇAĞRILDI

Mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararı doğrultusunda, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın tanık olarak çağrılmasına karar verdi.

10 KASIM'DA GÖRÜLECEK DURUŞMAYA "TANIK" SIFATIYLA ÇAĞRILACAKLAR

Özkök ve Yalman'a 10 Kasım'a ertelenen duruşma için çağrı kağıdı gönderilecek. Anayasa Mahkemesi, Balyoz davasında sanıkların Özkök ve Yalman'ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki taleplerinin mahkeme tarafından kabul edilmemesini hak ihlali olarak belirlemişti.

DİJİTAL DELİLLERE İLİŞKİN BİLİRKİŞİ RAPORU

Mahkeme Başkanı Özlem Karaçam, dava dosyasındaki dijital delillerle ilgili bilirkişi raporu alacaklarını söyledi. Başkan Karaçam, “ Siz avukatların da bilirkişiye sormak istediklerinizi bize bildirin. Ancak ortak dilekçe istiyoruz. Lütfen sorularınız ayrı ayrı olmasın. Bir araya gelin sorularınızı ortak hazırlayın. Onun için size süre vereceğiz. Taleplerinizi inceledikten sonra bilirkişiye göndereceğiz" dedi. Duruşma 10 Kasım Pazartesi saat 09.30'a ertelenmesine karar verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.