1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. Özelleştirilen Dev Şirketin Bacası Zehir Saçtı
Özelleştirilen Dev Şirketin Bacası Zehir Saçtı

Özelleştirilen Dev Şirketin Bacası Zehir Saçtı

Etilen Fabrikası'nda, elektrik sistemindeki arıza nedeniyle sistemde kalan etilenin yakılması sırasında bacadan çıkan kara duman hava kirliliğine neden oldu.

A+A-
FABRİKA BACASINDAN İKİ SAAT KARA DUMAN
 
Şahap AVCI/ ALİAĞA

İZMİR'in Aliağa İlçesi'ndeki Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (PETKİM) Etilen Fabrikası'nda, elektrik sistemindeki arıza nedeniyle sistemde kalan etilenin yakılması sırasında bacadan çıkan kara duman hava kirliliğine neden oldu.
 
Bugün saat 09.30 sularında PETKİM'in Etilen Fabrikası bacasından alevlerle birlikte siyah duman yükselmeye başladı. İlçenin üzerine kabus gibi çöken duman, 2 saat süreyle hava kirliliğe neden oldu. Aliağalılar, duruma tepki gösterdi. Firma yetkilileri, elektrik üretim ünitesinde meydana gelen dalgalanmanın kompleksteki üretimi durdurduğunu belirterek, "Sistemde olan etilen mecburen yakılarak, atmosfere bırakıldı. Maalesef, bunun yakılarak atılması sırasında bir miktar istenmeyen görüntü meydana gelebiliyor. Vermiş olduğumuz rahatsızlık nedeniyle özür diliyoruz" dedi.
 
Yaklaşık 2 saat sonra sistemin tekrar normale döndüğünü, bacadan normal değerlerde dumanın çıktığını belirten firma yetkilileri, üretime sorunsuz bir şekilde devam edildiğini bildirdi.

 
 PEKİ PETKİM KİME SATILMIŞTI?
 
Türkiye'nin dev şirketlerinden olan Petkim tüm tepkilere rağmen özelleştirilmişti.İşte 6 temmuz 2007 tarihli bir haberde öne sürülen çarpıcı iddialar.

AKP Petkim'i Ermeni Diasporasına sattı. İşte PETKİM ihalesini alan holdingin yapısı. İhaleyi kazanan Kazak - Rus kökenli TransCentralAsia Holding’in konsorsiyumda yer alan Troika Dialog, diasporanın finans kaynağı. Troika Dialog’un başkanı Ruben Vardanyan, PETKİM'i alırsa Türkiye'den kazandığı parayı Türkiye'ye karşı kullanacak. Konsorsiyumda yer alan Caspi Neft ise Kazak şirketi değil Amerikan şirketi. Petkim ihalesine 2 milyar 50 milyon dolarla en yüksek teklifi veren TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu’nun biri finans diğeri de stratejik yatırımcı olmak üzere 3 ortaklı olduğu açıklandı. Konsorsiyumun Danışmanı Recai Ulusoy, Rus yatırım şirketinin Troika Dialog, stratejik yatırımcıların Caspi Neft ve Group Eurasia olduğunu söyledi. Ortaklar incelendiğinde, TransCentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu’nun Rus Finansal ortağı Troika Dialog’un başkanı Ruben Vardanyan. Vardanyan, Armenian 2020 Organization’un yöneticisi. Bu yapı, Ermenistan’ın geliştirilmesi ve Ermeni davasının tüm dünyada daha güçlü bir şekilde savunulabilmesi için çalışıyor. Çalışmaları arasında sözde soykırımın tanınması ve dünyaya duyurulması da var.Troika Dialog, Ermeni diasporasının finans kaynağı olarak biliniyor. 1992 yılında Moskova Devlet Üniversitesi’nden mezun olan Vardanyan’ın, iş dünyasındaki hızlı yükselişi dikkat çekici. Vardanyan, ünlü Amerikan finans kuruluşu Merry Linch’te de eğitim almış. Vardanyan’ın başkanlığındaki Troica Group, Rusya’da; Ermeni ve Yahudi sermayesinin büyük temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor.Kazakistan merkezli Caspi Neft ise araştırıldığında, şirketin yüzde 100’ünün ABD merkezli Transmeridian’a ait olduğu anlaşılıyor. Konsorsiyumda doğrudan petrol sektöründe faaliyet gösteren Caspi Neft kazak petrol şirketi değil, ABD'li petrol şirketi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.