1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÖLÜ SAYISI 22'YE YÜKSELDİ!
ÖLÜ SAYISI 22'YE YÜKSELDİ!

ÖLÜ SAYISI 22'YE YÜKSELDİ!

İki gündür ülke çapında süren olaylar çerçevesinde ölenlerin sayısı Adana'dan gelen bir haberle 22'ye yükseldi.

A+A-

PKK’nın Suriye’deki yapılanması PYD’nin kontrolünde bulunan Kobani kentine IŞİD saldırılarını protesto eden grupların dün yurt genelinde başlattığı gösterilerde 7 ilde 22 kişi yaşamını yitirdi. Başta 10 kişinin öldüğü Diyarbakır olmak üzere yaralanan çok sayıda kişinin de hastanelerde tedavisi sürüyor.

Adana’da evinin önünde oturan bir kişi, kimliği belirlenemeyen kişilerce bıçaklanarak öldürüldü.

Adana’da farklı mahallelerde göstericiler yer yer lastik yakıp barikatlar kurup gece de eylemlerini sürdürdü. Merkez Yüreğir ve Seyhan İlçeleri’nin 8 mahallesinde izinsiz gösteri düzenleyen gruplara, polis TOMA ve akrep diye tabir edilen zırhlı araçlarla müdahale ederek biber gazı ve tazyikli su sıkıp dağıtmaya çalıştı.

IŞİD’Cİ MİSİN DİYEREK BIÇAKLADILAR

Olayların devam ettiği saat 21.00 sıralarında merkez Yüreğir İlçesi’ndeki Çamlıbel Mahallesi’nde küçük bir grup ile evinin önünde oturan vatandaş arasında tartışma çıktı. İddiaya göre gruptakiler evinin önünde oturan adama ‘Sen IŞİD’ci misin?’ diye çıkıştı. Gruptakilerle evinin önünde oturan vatandaş arasında bu nedenle çıkan tartışmaya bir komşusu da katıldı. Tartışma sırasında gruptakiler evinin önünde oturan adama ve komşusuna bıçakla saldırdı. Aynı dakikada pompalı tüfek sesi de duyuldu. Kimliği açıklanmayan adam olay yerinde hayatını kaybederken komşusu yaralandı. Kimliği açıklanmayan kişinin ölüm nedeninin belirlenmesi için cenazesi otopsiye gönderildi.

Protestolar sırasında yaralananlar TOKİ Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı. Polis mahalleyi çembere alarak olayın failleri belirlemeye çalışıyor.

Öte yandan kentin bazı güney mahallelerinde ana yollar lastik yakılarak kapatılmak istenince polis biber gazı kullanarak göstericileri dağıttı. Yüreğir İlçesi’nin bazı mahallelerinde de yer yer protestocular, IŞİD sempatizanı olduğunu öne sürdükleri kişi ve işyerlerini hedef aldı. İş yeri sahiplerinin de eylemci gruplara karşılık verdiği belirtildi.

Özellikle Güneydoğu’daki kentlerin savaş alanına çevrildiği olaylar sırasında ölenlerden Diyarbakır’daki 2 kişi dışındakilerin kimlikleri belirlendi. Ölen 2 kişinin kimliğinin saptanması çalışmalara devam ettiği açıklandı. Olaylarda can kaybı olan iller, ölenlerin kimliği ve ölüm nedenleri şöyle belirlendi:

DİYARBAKIR (10 ölü): Turan Yavaş, Süleyman Kale, Yusuf Tokur, Mahmut Enes, Riyat Güneş, Mahsum Çoban, Hasan Gökyüz ve Ahmet Dakak ile henüz kimliği belirlenemeyen 2 kişi. Ölenlerden 19 yaşındaki Süleyman Kale, Silvan İlçesi’ne bağlı Çirik Köyü’nde toprağa verilirken otopsisi devam eden 7 kişiden çoğunun silahla vurulduğu belirtildi.

MARDİN (5 ölü): Sinan Toprak (18), Bilal Gezer (29), Kerem Karaaslan (22). Otopside üçünün de silahla vurulduğu belirlendi.

Kızıltepe- Nusaybin arasındaki İpekyolu’nun İpek Mahallesi Dedeman Kavşağı’na giden polisler, biri otomobil içinde diğeri de otomobilden çıkarılıp sürüklenen 2 kişinin cesediyle karşılaştı.

Polis, sakallı oldukları dikkati çeken 2 kişinin kimliğini belirlemek için çalışma başlattı.

SİİRT (3 ölü): Yusuf Çelik (17), Mehdi Erdoğan (35), Davut Nas (19). Ölen 3 kişinin otopsi sonucu silahla vuruldukları belirlendi.

VAN (1 ölü): Hamit Caner (55). Bediüzzaman Kuran Kursu’na saldırıda çıkan arbedede silahla vuruldu.

BATMAN (1 ölü): Emrah Demir (23). Silahla vuruldu.

MUŞ (1 ölü): Hakan Buksur (25). Varto Belediye Başkan Yardımcısı Sabite Ekinci, Buksur’un ölümü ile ilgili “Özel Harekatçı hedef alarak alnından vurdu” dedi.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Mardin Valiliği’nden olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, “06.10.2014 tarihinde ilimiz genelinde Kobani’ye destek adı altında yapılan sokak olayları esnasında ilimiz Derik/Üçyol mevkiinde yolu kapatmaya çalışan göstericiler ile aracıyla yoldan geçmekte olan bir vatandaş arasında yaşanan gerginlikte 1 vatandaşımız; yine Dargeçit ilçe merkezinde bir işyeri sahibi ile göstericiler arasında yaşanan gerginlikte 2 gösterici hayatını kaybetmiş, 1 gösterici de yaralanmıştır.İlimize dışarıdan gelen takviye kuvvetlerle olaylara müdahale edilmeye devam edilmektedir.Ayrıca dün saat 17.00 itibariyle 6 ilçemizde ilan edilen sokağa çıkma yasağı Derik İlçesi hariç bugün öğle saati itibariyle kaldırılmıştır” denildi.

DİYARBAKIR’DA ÖLENLERDEN 8′İNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Diyarbakır’da dünkü olaylar sırasında çoğu ateşli silahla vurularak ölen 10 kişiden 8′inin kimlikleri açıklandı. Bu kişilerin Turan Yavaş, Süleyman Kale, Yusuf Tokar, Mahmut Enes, Riyat Güneş, Mahsun Çoban, Hasan Gökyüz ve Ahmet Dağkak olduğu belirtildi.

Ölenlerden 2 kişinin üzerinden kimlik çıkmazken, bu kişilerin kimlik belirleme çalışmaları sürüyor. Olaylarda yaralanan 45 kişi de çeşitli hastanelerde tedavi görüyor. Diyarbakır’da dünkü olaylarda kışkırtıcılık yaptıkları belirlenen 30 kişi de gözaltına alındı.

Bu arada kentte sokağa çıkma yasağı bulunmasına rağmen bugün öğle saatlerinde merkez Yenişehir İlçesi Koşuyolu Parkı çevresinde yollara barikat kurmak isteyen göstericilere polis gaz bombası ve basınçlı su sıkarak dağıttı.

Diyarbakır Valiliği’nin aldığı kararla kentteki ilk ve orta dereceli okullar da pazartesi gününe kadar tatil edildi.

SURİYE’nin Kobani kentine IŞİD saldırılarını protesto sırasında çıkan olaylarda 10 kişinin öldüğü, bir çok banka, kamu binası ve işyerinin yakılıp tahrip edildiği Diyarbakır’da, sokağa çıkma yasağı yarın saat 06.00′ya kadar uzatılırken, kentin stratejik noktalarına askeri birlikler konuşlandırıldı. Diyarbakır’da 2006 yılı mart ayında 10 kişinin öldüğü olayların ardından ilk kez kente inen askerler, zırhlı araçlarla önlem aldı. Sokağa çıkma yasağının uzatıldığının geç öğrenilmesi nedeniyle çok sayıda özel araç Diyarbakır caddelerinde dolaştı, bazı yerlerde yasağa uyulmadığı gözlendi.

Olaylar nedeniyle Diyarbakır Valiliği dün, bu sabah saat 07.00′ye kadar aldığı sokağa çıkma yasağını, yarın saat 06.00′ya kadar uzattı. Daha önce merkez Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir ilçeleri ile Bismil, Silvan ve Lice ilçelerindeki sokağa çıkması yasağı genişletildi. Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp ilçeleri de yasak kapsamına alındı. Kentteki ilk ve orta dereceli okullarda bugün eğitime ara verildi, kamu personeli izinli sayıldı.

ASKER 8 YIL SONRA SOKAKLARDA

Diyarbakır’da 12 Eylül askeri harekatının ardından ilk kez sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, yine aynı dönemin ardından ilk kez de askerler tank ve zırhlı araçlarla kentte konuşlandırıldı.

Diyarbakır’da 2006 Mart ayında meydana gelen 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar sırasında askerler, zırhlı araçlar olmadan indikleri kent merkezinin değişik noktalarında görevlendirilmişti.

VALİLİK ASKER İSTEDİ

Kentte iki gündür çıkan olayların ardından Diyarbakır Valiliği’nin talebi üzerine 7′nci Kolordu Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığı’ndan askeri birlikler tank ve zırhlı araçlarla kent merkezine indi.

Askerler, stratejik noktalarda konuşlandırıldı. Sabah saatlerinden itibaren kent merkezinde sivil polis araçları devriye gezerken, öğle saatlerinden itibaren zırhlı polis araçları da devriyeye katıldı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ UZATILDIĞI GEÇ ÖĞRENİLDİ

Polis ekipleri kentte iki gün süren olaylarda yollara kurulan barikatları kaldırdıkları görüldü. Diyarbakır Valiliği’nin sokağa çıkma yasağı uygulamasını uzattığını bugün saat 03.20′de açıklamasından haberi olmayanlar, sabah erken saatlerde işlerine gitmek için yola çıktı.

Polis ekipleri sık sık anons yaparak sokağa çıkma yasağı bulunduğu ve vatandaşların buna uymasını istedi. Kentte çok az sayıda taksi ve bazı minibüsler çalıştı. Polis ekipleri de kentin önemli noktalarında yoldan geçen araçlarda arama yaptı. Sokağa çıkma yasağı denetimi öğle saatlerinde sıklaştırıldı.

Kentte eczaneler, fırınlar ve akaryakıt istasyonları dışında işyerleri açılmazken, mahalle aralarında bazı bakkalların açık olduğu gözlendi.

OLAYLARIN İZLERİ SAVAŞI ANDIRIYOR

Diyarbakır’da çıkan olaylar nedeniyle kent merkezinde bazı cadde ve sokaklar adata savaş alanına döndüğü bugün görüldü. Kamu ve özel bankalar ile duraklar olmak üzere bir çok yer ateşe verildiği.

Özellikle Yenişehir ilçesinde Ekinciler ve Gevran caddeleri üzerinde bulunan bankalar, mobese direkleri ve elektrik direklerinin yol kapamak için devrildiği ve halen yerlerinde durduğu ve yolların temizlenmediği görüldü.

FIRINLAR ÖNÜNDE KUYRUK

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerinden dışarı çıkamayanlar özellikle ekmek sıkıntısı çekti. Vatandaşlar evlerine yakın fırınlara giderek 2-3 günlük ekmek almak isteyince, fırınların önünde uzun kuyruklar oluştu.

Kentin önemli kavşaklarını tutan askerler ve çevik kuvvet ekipleri herhangi bir toplanmaya ise izin vermedi.

DTK BİNASINDA ARAMA

Diyarbakır’da bugün saat 07.00 sıralarında polis Özel Harekat Timleri merkez Yenişehir İlçesi’nde bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasına girip arama yaptı. Yaklaşık 30 dakika binada kalan polislerin binadan hiç bir şey almadan ayrıldığı bertildi. DTK Genel Başkan Yardımcısı ve HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, polisin binanın arka kapısını kırarak, içeri girip arama yaptığını söyledi.

OLAYLAR SÜRÜYOR, GÖZALTILAR BAŞLADI

Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağına rağmen, bazı semtlerde göstericiler sokaklarda ateş yakıp eylemlerini sürdürdü. Dün büyük olayların yaşandığı kentin en işlek yeri durumundaki Yenişehir İlçesi’nin Ofis Semti’ne eylemcilerin tekrar girmemesi için polisler yoğun güvenlik önlemi aldı.

Olayların yoğunluk kazandığı merkez Bağlar İlçesi’nden göstericilerin Ofis Semti’ne girişini önlemek için çevik kuvvet ekipleri önlem alarak göstericilere gaz bombası ile müdahalede bulundu. Ofis Semti’nde sokağa çıkanları durduran polis, kimlik kontrolü yaptı. Polis, olaylara karışanları gözaltına almaya başladı.

BARO YASAĞIN KALDIRILMASI İÇİN MAHMEYE BAŞVURDU

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, valiliğin yarın saat 06.00′ya kadar uzattığı sokağa çıkma yasağının kaldırılması için mahkemeye başvurdu. Elçi, yaptığı yazılı açıklamada, “Diyarbakır Valiliği’nin 07.10.2014 tarihli sokağa çıkma yasağının Anayasanın 2,13 ve 23.’üncü maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle Diyarbakır Barosu tarafından Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma talepli bir iptal davası açılmıştır” dedi.

HÜDA PAR: SAKALLI OLDUĞU İÇİN ÖLDÜRÜLENLER VAR

Hür Dava Partisi (HÜDA- PAR) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, dün akşam çıkan olayları değerlendirerek, parti üyelerinin daha önce BDP ve HDP’liler ile Abdullah Öcalan tarafından yapılan açıklamalarda hedef gösterildiğini söyledi.

Sosyal medyada parti yönetici ve üyelerinin isim ve adreslerinin paylaşıldığını ileri süren Yılmaz, “Kim bize saldırdıysa, bu olayları ve saldırganları yine o geri çekebilir. YDG-H, PKK, HDP ve Öcalan’ın açıklamalarına bakın. Biz buna tersten bakıyoruz. Tamami ile bizi hedef gösteren açıklamalar. DBP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, il binası önünde yaptığı açıklamada, açıkça bizi hedef göstererek, ‘Bütün dindarları, yobazları IŞİD’çileri temizleyeceksiniz’ diyerek, herkesin bize saldırmasını sağladı. Sosyal medyada parti yöneticilerimizin ve üyelerimizin isimleri ve adresleri paylaşılıyor. Üyelerimizi imhaya yönelik bir politika uygulanıyor. Ben ne yapabilirim. DBP’ye de yalvaracak halimiz yok” dedi.

Parti üyelerinin evlerine çekilerek nöbet tutmaya başladığını ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evimize girip savunmaya geçeceğiz. Çoktan çok, azdan az gider. Başka şans bırakmıyorlar bize. Bütün üyelerimize evlerinde nöbet tutmalarını söyledik. Herkes evinde sabaha kadar nöbet tutuyor. Şimdi sağduyu çağrısını ben nasıl yapayım ki? Öldürülenlerden 4′ü bizim partiden. Ancak, bazı kişiler de sakallı olduğu için, bizim partili sanıp öldürmüşler. Parti ve sivil toplum örgütlerimize bağlı kayıp insanlar var. Sayıları konusunda bir şey diyemem ama şu an ailelerden gelen başvurular var. Çok sayıda kayıp var. Ölenleri teşhis konusunda da sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü, sakallı olduğu için kafası taşla ezilip öldürülen kişiler var. Bunlar bizden mi, değil mi bilmiyoruz” diye konuştu.

“ÇATIŞMADIK, KENDİMİZİ SAVUNDUK”

Öldürülen insanların ailelerini teselli edilemeyeceğini söyleyen HÜDA- PAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, “Katlettikleri insanlar için, aileleri bir şekilde teselli edecekler. Bunu nasıl yaparlar bilmiyorum” dedi. Kendilerinin çatışmadıklarını, savunma yaptıklarını belirten Yılmaz, “Dikta faşizmini uygula, sonra da gel IŞİD bahanesiyle gel Müslümanları yok etmeye çalış, sana muhalif olanları yok etmeye çalış, buna da demokrasi diyecek. Sonra da bizi suçlayacak. Çatışma deniliyor. Karşılıklı çatışıldığı söyleniyor. Yok böyle bir şey. Tek taraflı saldırı var. Kurumlarımıza saldırı var, kendimizi savunuyoruz, savunmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLEN ERCİŞ, DEPREMDEN ÇIKMIŞ GİBİ TAHRİP OLDU

VAN’da, Kobani’ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto eylemleri kenti savaş alanına çevirdi. 55 yaşındaki Hamit Caner’in hayatını kaybettiği olaylarda, onlarca araç ve işyeri yakıldı ve bankaların ATM’leri zarar gördü. Van ve Hakkari’nin ilçelerinde kepenkler açılmazken, Van’ın Erciş İlçesi’ndeki sokağa çıkma yasağı ise devam ediyor.
Van’ın Erciş, Muradiye, Çaldıran, Başkale; Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde dün öğlen saatlerinde başlayan olaylar gece boyunca sürdü. Onlarca işyerinin, bazı banka şubelerinin ateşe verildiği Erciş İlçesi’nde saat 18.00′de Vallik ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan ederken, Van kent merkezine ise çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi. Merkezde konuşlanan jandarma ekipleri, olası bir saldırıya karşı sabaha kadar hazır bekletildi.

1 KİŞİ ÖLDÜ

Cadde ve sokakların adeta sava alanına döndüğü Van’da bir çok kişi yaralandı. Serhat Mahallesi’nde ateşli silahla başından yaralandığı ileri sürülen 55 yaşındaki Hamit Caner kaldırıldığı Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sabaha doğru kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

CANER VAN’DA TOPRAĞA VERİLDİ

Van’da Kobani’ye yönelik saldırıları protesto etmek için dün öğle saatlerinde başlayan olaylar sırasında ölen 55 yaşındaki Hamit Caner Van Selimbey Mahallesindeki mezarlıkta toprağa verildi. Yaklaşık 3 bin kişi tarafından Atatürk Kültür Pakından alınan cenaze omuzlarda sloganlar atılarak Selimbey Mezarlığına getirildi. Cenaze burada da toprağa verildi.

CADDEDE GERGİNLİK

Cumhuriyet Caddesi üzerinde toplanan bir grup ise yine eylem yaptı. Bu sırada caddeden geçen askeri araçları gören grup, slogan atarak araçlara taş attı. Başlayan olaylar sırasında cadde de güvenlik önlemi alan polis, taş atan gruba tazyikli su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak müdahalede bulundu. Göstericiler ara sokaklara dağılıp ateş yakarken polis ve jandarmada bütün cadde ve sokaklarda önlem aldı. Bu sırada helikopterlerin sürekli alçak uçuş yapması da dikkat çekti. Caddenin bir tarafında jandarma bir tarafında ise polis güvenlik önlemi aldı.

ARAÇLAR VE İŞYERLERİ YAKILDI

Olayların sabaha kadar sürdüğü Van’da acı bilanço ise günün aydınlanması ile birlikte ortaya çıktı. Sokak aralarında onlarca araç ve işyeri ateşe verilirken, bir çok banka ATM’si ve yüzlerce işyerinin ise camları kırıldı. Cadde ve sokak aralarına kurulan barikatlar, tahrip edilen tabelalar, yerinden sökülen trafik ışıkları ve mobese direkleri kente savaş görüntüsü verdi.

KEPENKLER KAPALI

Kobani protestoları yüzünden ağır bir bilonçunun yaşandığı Van, Hakkari ile Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli’de bugün kepenkler açılmadı. Nöbetçi fırın ve eczane dışında işyerlerinin kapalı olduğu kent merkezi ve ilçelerde polisin aldığı güvenlik önlemleri ise sürüyor.

KURTALAN’DA SİLAHLI KAVGA: 2 ÖLÜ, 5 YARALI

Siirt’in dün akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen Kurtalan İlçesi’nde çıkan silahlı kavgada 2 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

Olay, dün saat 17.30 sıralarında DBP tarafından yapılan basın açıklamasının ardından bir grup yürüdükleri Ak Partili Kurtalan Belediye binasına molotof ve çevresine molotoflu saldırıda bulundu. Molotofların isabet ettiği bir zabıta aracı ile cenaze taşıma aracı yandı. Bu sırada belediye bahçesinde bulunan Ak Partili Belediye Başkanı Nevzat Karatay’ın yakınları göstericileri korkutmak için havaya ateş açtı. Belediye önünden dağılan göstericiler, Belediye Başkanı Nevzat Karatay ve yakınlarının iş ve evlerine saldırdı. Başkan Karatay’ın yakınları silahlanarak işyerlerinin önüne giderek göstericilere rastgele ateş açtı. Açılan ateşte göstericilerden Yusuf Çelik ile Muhdi Erdoğan hayatını kaybederken, Cihan Ecer, Hikmet Baydan, Mehmet Çiçek, Necmettin Çelik ve Kurtalan eski Belediye Başkanı BDP’li Necat Yılmaz’ın oğlu Cüneyt Yılmaz yaralandı.
Yaralılar Siirt Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınırken, Cüneyt Yılmaz’ın hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi.

BATMAN’DA 1 KİŞİ ÖLDÜ, ASKER ŞEHRE İNDİ

Batman’da dün çıkan olaylarda Turgut Özal Bulvarı mevkiinde 23 yaşındaki Emrah Demir, vücuduna isabet eden kurşunlarla ağır yaralandı. Batman Bölge Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Demir, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. İki gündür süren olaylar nedeniyle Valiliğin sokağa çıkma yasağının yanı sıra okulları bir gün (Çarşamba) tatil ettiği Batman’da, akşam saatlerinde İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı askerler kent merkezine indi. Kentte güvenlik en üst seviyeye çıkarılırken, polis araçlarından halka

NUSAYBİN’DE YASAĞA RAĞMEN OLAYLAR SÜRDÜ

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde sokağa çıkma yasağına rağmen göstericiler, cadde ve sokakları barikatlarla kapattı. Banka şubeleri ile Mobese kameralarına saldıran gruplara polis zaman zaman müdahale etti. İlçenin bir çok mahallesinden gece boyunca silah seslerinin yükseldiği duyuldu. İlçenin Selahaddirn Eyyubi Mahallesi Sakarya Caddesi üzerinde bulunan özel bir banka şubesi molotof atılarak yakıldı. İçeriye giren saldırganlar eşyalara büyük hasar verdi. Çıkan yangında şube tamamen kullanılamaz hale gelirken, itfaiye ekipleri yangını güçlükle söndürdü.

Mardin’in sokağa çıkma yasağının uygulandığı Kızıltepe İlçesi’nde gece olayların sürmesi üzerine askeri birlikler ilçe merkezine indi. İlçenin önemli bölgelerinde konuşlandırılan askerlerin zaman zaman olaylara müdahale ettiği belirtildi.

TUNCELİ’DE OLAYLAR ÇIKTI: 5 GÖZALTI

Tunceli’de IŞİD’ı protesto etmek için yaklaşık 3 bin kişi yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından kent merkezindeki Şehit Nahit Bulut Polis Merkezi’nin önüne gelen gruplara önlem alan polis, göstericilere anons yaparak taş atmamaları konusunda uyardı. Ancak gruplar anonslara aldırmadan polis merkezini taş ve havai fişekler attı. Polis, saldırganlara gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler, banka şubeleri ve bazı marketlere saldırıp zarar verdi. Gece geç saatlere kadar olayların sürdüğü Tunceli’de 5 kişi gözaltına alındı.

ŞIRNAK VALİSİ’NDEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Şırnak’ta gün boyu süren olayların ardından Vali Hasan İpek, provokasyon uyarısında bulundu. Vali İpek, “Son zamanlarda, Kobani (Aynel Arap) de, IŞİD terör örgütünce gerçekleştirilen saldırılar sonucunda, zor durumda olan Kürt kardeşlerimizin yaşadıkları, hepimizin ortak üzüntüsüdür. Bu durum dolayısıyla, siz Şırnaklı vatandaşlarımızın hislerinin ve hassasiyetinin farkındayım. Ancak; bu olayı bahane ederek, ilimizde 90′lı yılları andıran ve “Çözüm Süreci ile bağdaşmayan provokasyon eylemleri görülmektedir. Siz sağduyulu Şırnaklı vatandaşlarımın, bu provokasyonlar ile şiddet eylemlerine karşı dikkatli olmasını ve destek vermemesini, önemle rica ediyorum” dedi.
Şırnak’ta yolları kapatan göstericiler gün boyu ve gece polisle çatıştı.

SİLOPİ’DE BANKA ATEŞE VERİLDİ

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde dün gece yol kapatan göstericiler polisle çatışırken, ilçe adeta savaş alanına döndü. İlçenin giriş ve çıkışlarını barikatlarla kapatan göstericilere polis ekipleri dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Göstericilerin molotof ve taşla karşılık vermesi üzerine polis gaz bombası ve basınçlı su ile müdahale etti.

Olaylar sırasında Türkiye Kömür İşletmelerine ait Dicle Mahallesi’ndeki lojmanlara saldırgan gruplar burada özel bir termik santrale ait 7 araçla bir iş makinesini yaktı. Göstericiler yıkılan mobese direğine 20 metre uzaklıktaki ikinci mobese direğini de yerinden söken göstericileri dağıtmak için polis gaz bombaları ile müdahale etti.
Özel bir banka şubesine saldıran göstericiler, içeriye girerek bankaya ait demirbaş ve evrakları sokaklara savurduktan sonra bankayı molotoflarla ateşe verdi. Göstericiler ilçedeki 2 banka şubesine daha saldırdı. Dün yakılan özel dershaneye bir kez daha saldırıldı. Barbaros Mahallesinde toplanan bir grup gösterici ise Vatan İlkokulu’na saldırarak okulu ateşe verdiler. Ofis Mahallesinde toplanan 50 kişilik yüzleri kapalı farklı bir grup ise İlçe Jandarma Komutanlığı’na molotof kokteylleri ile saldırdı. Jandarma ekipleri ve polis ekipleri göstericileri dağıtmak için basınçlı su ve gaz bombası kullandı. Polis göstericiler dağıtmak için zaman zaman havaya ateş açtı. İlçenin farklı noktalarında polis ile göstericiler arasındaki çatışmalar gece boyunca devam etti.

CİZRE’DE SURİYE SINIRINA YÜRÜDÜLER

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde DBP ilçe binası önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişi Cizre ile Mardin’in Nusaybin ilçeleri arasında bulunan Saklan Deresi mevkiindeki sınır tel örgütlerini kaldırarak Suriye’de Kürtlerin denetiminde bulunan Rojava bölgesine doğru yürüdü. Sınır kesiminde bulunan askerlerin nöbetçi kulübelerine Abdullah Öcalan posterleri ve YPG flamaları asan grubu askerler havaya ateş açarak durdurmak istedi. Grubun durmaması ve yürüyüşüne devam etmesi üzerine askerler daha sonra bir tepeye çekildi. Suriye tarafından da YPG’liler ile köylüler Cizre’den giden grubu karşıladı. Cizre’den giden ve Suriye’den gelen grup daha sonra birbirine karıştı. Suriye sınır kesiminde eylemlerini sürdüren binlerce kişi nöbet eylemine başlarken, bazı vatandaşlar ise sınırda çadırlar kurmaya başladı. Cizre ilçe merkezinde ise yol kapatan göstericiler polisle çatışmayı sürdürüyor.

VAN ŞEHİR MERKEZİNE JANDARMA KONUŞLANDI

Kobani’ye yönelik saldırıları protesto etmek için dün öğle saatlerinde başlayan olaylar, kentin bazı mahallelerinde gece de devam etti. Protesto gösterisine katılan bir grup, Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bulunan bir alışveriş merkezini de ateşe verdi. Tamamen yanan alışveriş vermezindeki yangına itfaiye ekipleri müdahale etti.
Alevler söndürülürken, Van şehir merkezine çok sayıda jandarma ekibi de sevk edildi. Merkezde konuşlanan jandarma ekipleri olası bir saldırıya karşı hazır bekletildi.
Bu arada, kentteki olaylar nedeniyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ), eğitime için 1 günlüğüne ara verildi. Kararın senato tarafından alındığı belirtildi.

HAKKARİ’DE REKTÖRLÜK BİNASI VE ARACI ATEŞE VERDİLER

Hakkari kent merkezinde başlayan olaylar akşam saatlerinde de devam etti. Pehlivan Mahallesi’nde bulunan Hakkari Üniversitesi Rektörlük binası önünde bir araya gelen yüzleri kapalı yaklaşık 100 kişilik grup, ateş yakıp yola barikat kurdu. Daha sonra rektörlük binasını taş yağmuruna tutan grup, binanın zemin katını ve binanın alt kısmında bulunan garajı ateşe verdi. Gruptakiler, rektörlüğün yan tarafına park edilen resmi plakalı aracı da yola getirip ateşe verdi. Bir anda alevler arasında kalan araç, büyük bir gürültüyle patlarken, olay yerine gelen polis ekipleri göstericilere göz yaşartıcı bomba ve basınçlı suyla müdahalede bulundu.
Akşam saatlerinde kent merkezindeki belediye binası önüne gelip tencere ve tava çalarak eylem yapan, daha sonra YPG ile ilgili sinevizyonu izleyen gruba polis müdahalede bulundu. Kent merkezindeki bütün mahallelerinde devam eden olaylarda, yollara barikat kurulup, ateş yakılırken, yoldan geçen araçlarda da kimlik kontrolü yapıldı.
Şemdinli İlçesi’nde de DBP İlçe örgütü tarafından organize edilen yürüyüş öğleden sonra başladı. Yürüyüş, 2 kilometre mesafedeki Şemdinli Küçük Sanayi Sitesi kavşağına kadar devam etti. Yürüyüşün ardından yola barikat kurup eylem yapan gruba polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericilerde polise taş atarak karşılık verdi. Bu arada ilçe girişine barikat kuran bir grup, yolu trafiğe kapattı. İlçede gerginlik sürüyor.
Çukurca İlçesi’nde de saat 17.00′de başlayan yürüyüş, oturma eylemi ile devam etti. Daha sonra göstericiler ilçe merkezinin belli noktalarında barikat kurarak polise havai fişek, molotof ve taş attı. PTT ve Ziraat Bankası ATM’lerini molotof atarak kullanılamaz hale getiren grubu, polis tazyikli su ve gaz bombası kullanarak dağıtmaya çalıştı. Göstericilerin eylemi ara sokaklarda bir süre devam etti.

HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ’NDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Hakkari Üniversitesi’nde kentte 2 gündür yaşanan olaylar ve rektörlük binasındaki garaj ile bazı araçların da ateşe verilmesi nedeniyle önümüzdeki pazartesi gününe kadar eğitim ve öğretime ara verildi.

MUŞ’TA OLAYLAR GECE DE DEVAM ETTİ

Muş’un Varto İlçesi’nde, Suriye’nin Kobani kentine yönelik IŞİD saldırısını protesto etmek için yapılan gösteriler sırasında açılan ateşle ölen 25 yaşındaki Hakan Buksur’un cenazesi otopsinin ardından Muş Devlet Hastanesinden alındı. Ambulansla cenaze İstasyon Caddesi boyunca göstericiler eşliğinde Karayolları Kavşağına kadar taşındı. Cenaze daha sonra Varto’ya götürüldü.

Bir grup gösterici de bir marketi yağmalayarak ateşe verdi. Yola barikat kuran grup polise taş ve havai fişekle saldırdı. Polis tazyikli su ve biber gazıyla göstericilere müdahale etti. İstasyon Caddesi Yeşilce Mahallesi etrafından başlayan olaylar gece geç saatlere kadar devam etti.

ADANA’DA PROTESTOCULAR POLİS MERKEZİNE SALDIRMAK İSTEDİ

ADANA’da IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto eden grup, Hürriyet Polis Merkezi’ne taş ve molotof kokteyli kullanarak saldırmak istedi. Polisin havaya ateş açmasıyla püskürtülen grup, karakola zarar veremeden dağıtıldı.

Merkez Seyhan İlçesi’ndeki Hürriyet Mahallesi ile çevre mahallelerde toplanan yaklaşık 80 kişilik grup, Güney Kuşak Bulvarı üzerinde çevreye ve polis araçlarına molotof kokteyli attı. Daha sonra Güney Kuşak Bulvarı üzerinden Hürriyet Polis Merkezi istikametine ilerleyen grup, karakola saldırmak istedi. Karakolda bulunan polis ekiplerinin havaya ateş ederek uzaklaştırmaya çalıştığı grup, daha sonra bir aracın camlarını kırıp el frenini indirdikten sonra vitesi ileri alıp aracı ateşe vermek istedi. Molotof kokteyli atılan araçta kısa süreli yangın olsada, alev almadı.

Kentin birçok noktasında protesto gösterilerinin olması nedeniyle yoğunluk içerisinde olan TOMA ve akrep araçları yaklaşık 15 dakika sonra karakol önüne gelerek gruba müdahale etti. Ara sokaklara dağılan protestocular, çevre mahallelerdeki protestocuların arasına katıldı.

Çevredeki evlerden karakol önüne inen vatandaşlar da gruba tepki gösterdi. Bazı vatandaşlar yanlarında getirdikleri sapanlarla protestoculara taş attı. Yaklaşık 1 saat süren olayda gözaltına alınan ya da yaralanan olmadı.

MERSİN’DE OLAYLI IŞİD EYLEMİ: 20 GÖZALTI

MERSİN’de yolu trafiğe kapatarak yürüyüş yapan eylemciler IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto etti. Eylemin ardından ara mahallelere dağılan eylemcilere müdahale eden polis 20 kişiyi gözaltına aldı.
Merkez Akdeniz İlçesi İstiklal caddesi üzerinde bulunan Özgür Çocuk Parkı önünde toplanan binlerce kişi, ‘Katil IŞİD hesap verecek’, ‘Katil IŞİD işbirlikçi AKP’, ‘Kobani yalnız değildir’ sloganları atarak 5 kilometre uzaklıktaki Yenişehir İlçesi Forum Alışveriş Merkezi önüne kadar yürüdü. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde yürürken zaman zaman çevreye zarar veren eylemciler, çöp konteynerlarını ateşe vererek yolu trafiğe kapattı. PKK ve PYD lehine Kürtçe ve Türkçe sloganlar atan eylemciler, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bir süre oturma eylemi yaptı. Grubun geri dönüş yoluna geçtiği sırada kalabalığın içerisine giren bir araç sürücüsü ile gruptan bazı kişilerin tartışması sonucu, eylemciler araca saldırdı. Taş ve sopalarla aracın ön camını kıran eylemciler, aracın olay yerinden uzaklaşması sonucunda sakinleşti.
İstiklal caddesi üzerinde bulunan bir evin balkonunda asılı olan Türk Bayrağı’nı gören eylemciler, balkondaki vatandaşın bayrağı sallaması üzerine evi taş yağmuruna tuttu. Binanın giriş kapısının camlarını da kıran eylemciler, çevredeki onlarca reklam panoları ve otobüs duraklarının camlarını kırarak sprey boya ile yazılar yazdı. Yaklaşık 2 saat boyunca yürüyüş eylemi yapan göstericilerden bazılarının ara mahallelerde olayları sürdürmesi sonucunda 20 kişi gözaltına alındı.

TARSUS’TA OLAYLI PROTESTO: 1′İ POLİS 2 YARALI

MERSİN’in Tarsus ilçesinde IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto eden grup, Tarsus Anadolu Öğretmen Lisesi’ni ateşe verdi. Okul bahçesindeki ağaçlar yanarken, müdahale eden itfaiye ekipleri de protestocular tarafından taş yağmuruna tutuldu. Olayda bir polis ve bir de itfaiye eri yaralandı.
IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto etmek amacıyla Fahrettinpaşa, Fevzi Çakmak, Kavaklı, Şahin, Barbaros, Tozkoparan, Zahit ve Çağlayan Mahallelerinde gösteriler düzenlendi. Yolları kapatan, lastik yakan, molotof kokteyli ile çevreye saldıran göstericilere polis ekipleri TOMA ve akrep araçlarıyla müdahale etti. Şahin Mahallesi’nde bulunan Tarsus Anadolu Öğretmen Lisesi önünde toplanan bir grup ise okul bahçesine molotof kokteyli attı. Ağaçların tutuşmasıyla zarar gören okula itfaiye ekipleri müdahale etti. Söndürme çalışmaları sırasında tekrar toplanan grup, itfaiye erlerini taş yağmuruna tuttu. Olayda bir itfaiye eri ile bir polis yaralandı.

HEMZEMİN GEÇİT KULLANILMAZ HALE GELDİ

Çıkan olaylarda Kavaklı Mahallesi’nde bulunan hemzemin geçit kulübesi de ateşe verildi. Kulübe kullanılmaz hale gelirken, Mersin-Adana tren seferleri durduruldu. Ayrıca gösterilerde atılan molotof kokteyli nedeniyle üç ev ve bir Aile Sağlık Merkezi yanarak, küle döndü.

GAZİANTEP, ŞANLIURFA VE ADIYAMAN’DA IŞİD GERGİNLİĞİ: 14 POLİS YARALI

Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman’da IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için toplanarak çöp konteynırlarını devirip ateş yakan, araç ve işyerlerine de zarar veren gruplar, dağılmaları yönünde uyarılarda bulunan güvenlik güçlerine taş, molotof kokteylli ve havai fişeklerle saldırdı. İşyerleri ve araçlara zarar veren gruplara biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi. Adıyaman’da 14 polisin yaralandığı olaylarda, çok sayıda işyeri ve araçta hasar oluştu. Birecik’te göstericilerin ateşe verip uçuruma yuvarladığı aracın sivil polislere ait olduğu öne sürüldü.

Gaziantep’te IŞİD’in Suriye’deki Kürtlere yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla izinsiz gösteri yapmak isteyen 100 kişilik grup, akşam saatlerinde Beybahçe Mahallesi’nde toplandı. Polis, yüzlerini poşularla gizleyen çoğunluğu gençten oluşan grubu dağılmaları yönünde uyardı. Yapılan uyarılara rağmen dağılmayarak çöp konteynırlarını devirip ateşe veren gruptakiler, polise taş, molotof kokteyli ve havai fişek atmaya başladı. İşyerleri ve araçlara zarar veren gruba polis tarafından biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi.

HASTANEYE GİDEN AİLENİN BULUNDUĞU OTOMOBİLE ZARAR VERİLDİ

Bu sırada yoldan geçen ve içerisinde hastaneye gittikleri öğrenilen bir ailenin bulunduğu otomobil de göstericilerin saldırısına uğradı. Camları kırılan otomobilin içersinde mahsur kalan aile, polis tarafından bölgeden uzaklaştırıldıktan sonra hastaneye götürüldü. Göstericilerin attığı bir molotof kokteyli de akrep denilen zırhlı polis aracına isabet etti. Araçta çıkan yangın, TOMA’dan su sıkılarak söndürüldü. Müdahaleyle gruptakiler ara sokaklara dağılırken, kentteki gerginlik gece geç saatlere kadar sürdü.

ŞANLIURFA’DA ATILAN MOLOTOF EVDE YANGIN ÇIKARDI

Şanlıurfa’da, IŞİD’in Kobani’deki saldırılarını protesto etmek amacıyla korsan gösteri düzenleyen, polise; taş, molotof kokteyli, şişeler atan grup, biber gazlı ve basınçlı suyla müdahale edilerek dağıtıldı. Atatürk Bulvarı’nda akşam saatlerinde toplanan bir grup, yürüyüş yapmak istedi. Yürümelerine izin verilmeyen ve dağılmaları yönünde uyarılan gruptakiler, polislere taş ve şişeler atmaya başladı. Gruptakilerin attığı bir molotof kokteyli, bulvar üzerindeki bir evin balkonunda yangın çıkardı. Paniğe neden olan yangın, müdahale sonucu kısa sürede söndürülürken; polis, gruba basınçlı su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından kalabalık ara sokaklara dağılırken, kentteki güvenlik önlemleri arttırıldı.

BİRECİK’TE POLİS ARACININ YAKILDIĞI İDDİASI

Şanlıurfa’nın Birecik, Ceylanpınar ve Viranşehir ilçelerinde de korsan gösteri düzenleyerek araç ve işyerlerine zarar veren gruplara basınçlı su ve biber gazıyla müdahale edildi. Birecik’te, Kurtuluş Mahallesi’nde toplanan kalabalık, Şanlıurfa karayolunda korsan gösteri düzenledi. Yolu trafiğe kapatan gruptakiler, araçlara da zarar verdi. Kalabalığın ateşe verip uçuruma yuvarladığı bir aracın sivil polislere ait olduğu öne sürüldü. Ulaşımın yaklaşık yarım saat sağlanamadığı karayolu, polisin gazlı ve sulu müdahalesinin ardından yeniden trafiğe açıldı.

CEYLANPINAR’DA BANKALARIN CAMLARI KIRILDI

Ceylanpınar İlçesi’nin Gazi ve Viranşehir Mahalleleri’nde toplanan kalabalık grup, çöp konteynırlarını ateşe verip bankaların camlarını kırdı. Parklardaki aydınlatma lambalarına da zarar vererek polise taş, havai fişek ve molotof kokteyli atan grup, biber gazlı ve basınçlı sulu müdahaleyle dağıtıldı.

VİRANŞEHİR’DE MİLLETVEKİLİNİN MARKETİ ZARAR GÖRDÜ

Viranşehir İlçesi’nde, Ceylanpınar karayolunda toplanan göstericiler, işyerlerine taş atarak zarar verdi. Aralarında AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek’in sahibi olduğu marketin de bulunduğu ilçedeki birçok işyeri ve bankaların para çekme makineleri zarar gördü. Göstericiler, polisin gazlı ve basınçlı sulu müdahalesiyle ara sokaklara dağıldı.

SİVEREK’TE GERGİNLİK: 11 GÖZALTI

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde, IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto etmek isteyen gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi. Gösteriye katılan 11 kişi gözaltına alındı.
İlçe merkezindeki kaymakamlık önünde gece geç saatlerde toplanarak korsan gösteri düzenleyen grup, çöp konteynırlarını devirip ateşe vererek yola barikat kurdu. Uyarılara rağmen dağılmayarak polise taş atan gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi. Gruptakiler, müdahaleyle ara sokaklara dağılırken, gösterilere katılan 11 kişi polis tarafından gözaltına alındı. İlçedeki güvenlik önlemleri ise artırıldı.

AKP VE VALİNİN YAŞADIĞI KONAK ÖNÜNDE GERGİNLİK: 14 POLİS YARALI

Adıyaman’da da akşam saatlerinde Karapınar Caddesi’nde toplanan 400 kişilik grup, AKP İl Başkanlığı’nın bulunduğu Gölbaşı Caddesi’ne yürüdü. Sloganlar eşliğinde yürüyen grup, AKP İl Başkanlığı’nın binasına taşlarla saldırdı. Dağılmaları yönündeki uyarılara aldırış etmeyen ve polise taş atan kalabalığı TOMA’larla biber gazı ve basınçla su sıkıldı.

VALİNİN EVİNE MOLOTOF

Ara sokaklara dağılan gruptakiler, bir süre sonra Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın evinin bulunduğu Atatürk Bulvarı üzerindeki konak önünde toplandı. Konağa taş ve molotof kokteyli atan, yol üzerinde bulunan bankaların da camlarını kıran göstericiler, yapılan ikinci müdahaleyle dağıtıldı. Gruptakiler, üçüncü kez yürüyüşe başlandıkları Karapınar Caddesi’nde toplanarak bu kez de çöp konteynırlarını devirerek ateş yaktı. Yakılan ateşler, itfaiye ve TOMA’ların müdahaleleriyle söndürülürken, çıkan olaylarda 14 polis memuru atılan taş ve molotofların isabet etmesi sonucu çeşitli yerlerinden yaralandı. Meslektaşları ve ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere götürülerek tedaviye alınan polislerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, ilçelerden takviye polisler ve jandarma güçleri sevk edildi.

ANTALYA’DA KOBANİ’YE DESTEK EYLEMİNDE POLİSE TAŞLI SALDIRI

Antalya’da Kobani’ye destek için gündüz olaylı eylemin ardından akşam saatlerinde de olaylar yaşandı. Kepez İlçesi Düden Mahallesi Yeni Hal Kavşağı’nda toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, yollara barikat kurup polisi taşladı. Eylemciler çevreye zarar verip polisleri taşlamaya başlayınca panzerler müdahale etti. Panzerlerin müdahalesiyle grup dağıldı.

CANLARINI ZOR KURTARDILAR

Olaylar sırasında görev değişimi yapan bir itfaiye aracına göstericiler saldırdı. Şoför Murat Gökçimen sağ gözünden, er Alper Nuri Hapencigit de sol gözünden yaralandı. İki itfaiye eri 112 sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürüldü. İki itfaiye erinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

ÇANAKKALE’DE KOBANİ YÜRÜYÜŞÜNDE GERGİNLİK

Çanakkale’de, Kobani’ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto için düzenlenen yürüyüşte gergin anlar yaşandı.
Kordon Boyundaki Golf Çay Bahçesi önünde toplanan 150 kişilik bir grup, ‘Kobani’de katliam var’ pankartı açarak İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Kalabalık, ‘Her yer Kobani, her yer direniş’, ‘Katil IŞİD işbirlikçi AKP’ sloganları atarak İskele Meydanı’ndaki AKP İl ve İlçe teşkilatlarının bulunduğu Vakıf İş Hanı Önüne kadar geldi. Burada AKP aleyhine sloganlar atan grup, daha sonra yürüyüşe devam etti. Bu sırada bir vatandaş yürüyüşe tepki gösterince gerginlik yaşandı. Kalabalık, tepki gösteren gencin üzerine yürürken, yürüyüş için geniş güvenlik önlemleri alan polis araya girerek olayın büyümesini engelledi. Daha sonra İskele Meydanı’na gelen grup, burada da sloganlar atmaya devam etti. Grup burada bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra sessizce dağılarak eyleme son verdi.

MANİSA’DA HAVAİ FİŞEKLİ EYLEM

Manisa’da, IŞİD’in Türkiye sınırındaki Kobani bölgesine yaptığı saldırıları protesto etmek isteyen grup polise havai fişek ve taş attı. Polisin müdahalesiyle dağılan gruptan 5 kişi gözaltına alındı.

IŞİD’in Kobani’ye saldırısını protesto etmek isteyen yaklaşık 500 kişilik bir grup Horozköy Mahallesi’nden kent merkezine yürümek istedi. Polis yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle eylemcilere müdahale etti. Polisin müdahalesiyle ara sokaklara giren gruptakiler Horozköy Mahallesi’ndeki sokakları çöp konteynırları ile kapatarak ateşe verdi. Polise taş, havai fişek atan gruba biber gazı ve panzerden tazyikli su sıkıldı. TOMA, panzer ve akreplerle de grup dağıtılmaya çalışıldı. Polisin müdahalesiyle ara sokaklara kaçan eylemci grup, bazı işyerlerinin ve otobüs duraklarının camlarını kırdı. Mahalle sakinleri atılan biber gazlarından etkilenmemek evlerinden dışarı çıkamadı. Eylemde 5 kişi gözaltına alındı.

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Manisa Demokrasi ve Barış Platformu ise Manolya Meydanı’nda toplanarak, IŞİD’in Kobani’ye düzenlediği saldırıları protesto etmek amacıyla oturma eylemi yaptı. ‘Her Yer Kobani, Her Yer Direniş’ sloganı attıktan sonra yaklaşık bir saat boyunca oturma eylemi yapan grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, “Adalet komisyonu üyeleri güçleri ve AKP arasında Kürt halkının demokratik kazanımlarının ortadan kaldırılması temelinde bir anlaşma IŞİD üzerinden hayata geçirilmektedir. Bu ateşin tüm Türkiye’yi saracağı kaygısı içerisindeyiz. Dünyanın bu katliama karşı sessizliğini ve seyirci olma halini kınıyor, tüm duyarlı kesimleri demokratik tepkilerini yükseltmeye ve katliamı durdurmaya çağırıyoruz. Başta AKP olmak üzere yaşanacak gelişmeleri seyreden tüm devletler ve çevreler sorumlu olacaktır” dedi.

TURGUTLU’DA KOBANİ PROTESTOSUNDA OLAY

Manisa’nın Turgutlu ilçesi İstasyonaltı, Atatürk ve Mustafa Kemal Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 700 kişilik grup IŞİD’in Kobani’ye yaptığı saldırıları protesto etmek amacıyla yürüdü. Kervan Yolu Caddesi üzerinde havai fişek ve sloganlar atarak ilerleyen grup, Şehit Mahmut Tuğrul Karakolu önüne kadar geldi. Grup üyelerinden bazıları polis karakolunu taşlamak istedi. Bunun üzerine karakol önünde bulunan TOMA gruba müdahale etti. Olaylar sırasında karakolun camları kırıldı.

Olaylar sonrası karakola giden Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü incelemelerde bulundu. Olaylarla ilgili olarak Kaymakam Günlü, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Esendemir’den bilgi aldı. Çıkan olaylarla ilgili şu ana kadar herhangi bir gözaltı işlemi yapılmadı.
GÜNEYDOĞU’DA GERGİNLİK SÜRÜYOR

IŞİD militanlarının Suriye’nin Kobani kentine saldırılarını protesto etmek için Güneydoğu’da, bazı il ve ilçelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine yolaçan, ölümlerin olduğu olayların ardından bugün yine gerginlik yaşandı. Kurtalan İlçesi’nde 2 kişinin ölmesinin ardından Siirt’in kent merkezinde de bugün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Çıkan olaylarda 1 kişi daha öldü. Siirt’te bir karakol ile polis ekiplerine yapılan saldırılarda ise 3 polis yaralandı.
Olaylar nedeniyle dün Mardin’in Kızıltepe, Nusaybin, Dargeçit, Savur, Mazıdağı ve Derik İlçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Valilik, bugün saat 13.00′den itibaren 5 ilçede sokağa çıkma yasağını kaldırırken, sadece Derik’te ikinci bir emre kadar uzattı.
Kızıltepe ve Dargeçit ilçelerinde iki gün süren olaylarda toplam 3 kişi hayatını kaybetti. Dargeçit’te Hüda-Par’a yakın oldukları belirtilen Bilal Gezer ve Sinan Toprak, göstericiler arasında çıkan silahlı çatışmada öldü.

ÖLDÜRDÜKTEN SONRA TESLİM OLDU

Kızıltepe’de ise yol kesen grupların barikatlarını geçmek isterken iki çocuğa çarpıp yaraladıktan sonra kaçan 22 yaşındaki Kerem Karaaslan, kimliği açıklanmayan kişiler tarafından takip edildi. Karaaslan, Derik İlçesi girişinde tabanca ile vurularak öldürüldü. Karaaslan’ı öldüren kişinin daha sonra polise giderek teslim olduğu belirtildi.

KIZILTEPE’DE ASKERLER SOKAKTA

Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Kızıltepe’de bugün öğleden sonra askerler kent merkezine inip stratejik noktalarda zırhlı araçlarla konuşlandırıldı. Bu sırada İpekyolu üzerinde bazı grupların yolları barikatlarla kapattıkları görüldü. İpekyolunu barikatlarla kapatan göstericilere asker ve polis birlikte müdahale ederek dağıttı. İlçede alınan sıkı güvenlik önlemleri sürerken, polis sürekli devriye gezdi.
Nusaybin İlçesi’nde göstericilerin iki gün önce barikat kurarak trafiğe kapattığı uluslararası İpekyolu, bu sabah saatlerinde temizlenerek yeniden ulaşıma açıldı. Karayollarına ait yol temizleme araçları, zırhlı polis araçları eşliğinde karayolunu açtıktan sonra yolun her iki tarafında uzun kuyruk oluşturan TIR ve kamyonlar geçiş yapmaya başladı. Ancak zaman zaman yasadışı gösteri düzenleyen gruplar, yol kenarına gelerek yoldan geçen araçları taşlamaya devam etti.

DERİK’E ‘KÜRDİSTAN’ BAYRAĞI

Mardin’in sokağa çıkma yasağı bulunan Derik İlçesi’nde dün akşamki olaylar sırasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağı, PKK ve PYD flamalarının da mahalle aralarındaki direk ve bazı yapılara asıldığı görüldü. Dünkü olaylarda, Kaymakam İsmail Sündük’ün evinin önündeki mobese kameraları kırıldı.
Öte yandan Kale Mahallesi’ndeki vatandaşlara ait bir çok işyeri tahrip edildi. İşyerlerinin tahrip olduğunu gören bazı kişilerin gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi. Tek bir fırın ile tek bir eczanenin açık olduğu ilçe merkezinde 112 acil servisi, acil hastalara ulaşmakta güçlük çekiyor.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Mardin Valiliği’nden olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, “Kobani’ye destek adı altında yapılan sokak olayları esnasında ilimiz Derik/Üçyol mevkiinde yolu kapatmaya çalışan göstericiler ile aracıyla yoldan geçmekte olan bir vatandaş arasında yaşanan gerginlikte 1 vatandaşımız; yine Dargeçit ilçe merkezinde bir işyeri sahibi ile göstericiler arasında yaşanan gerginlikte 2 gösterici hayatını kaybetmiş, 1 gösterici de yaralanmıştır. İlimize dışarıdan gelen takviye kuvvetlerle olaylara müdahale edilmeye devam edilmektedir. Ayrıca dün saat 17.00 itibariyle 6 ilçemizde ilan edilen sokağa çıkma yasağı Derik İlçesi hariç bugün öğle saati itibariyle kaldırılmıştır” denildi.

SİİRT’TE ÖLÜ SAYISI 3′E YÜKSELDİ

Siirt’in Kurtalan İlçesi’nde dün çıkan olaylarda 17 yaşındaki Yusuf Çelik ile 35 yaşındaki Mehdi Erdoğan hayatlarını kaybederken, ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasağı bugün saat 12.00′de kaldırıldı. Ancak valilik bugün kent merkezinde yarın saat 07.00′ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Vali Mustafa Tutulmaz imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, “06.10.2014 tarihinden itibaren il merkezi başta olmak üzere ortaya çıkan, şiddet eylemleri nedeniyle bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı il idaresi kanunun 11/C maddesi gereğince Siirt il merkezi bugün saat 12.00′den itibaren yarın saat 07.00′ye kadar sokağa çıkma yasağı başlatılmıştır. Kurtalan İlçesi’ndeki sokağa çıkma yasağı ise saat 12.00′de sona erdi” denildi.

POLİSLERE POMPALI SALDIRI

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentte polis zırhlı araçlarla önlem aldı. Sık sık polis araçlarından anons yapılarak, sokağa çıkma yasağı ilan edildiği ve evlerine gitmeleri istendi. Ancak kentin bazı mahallelerinde yasağa uyulmayarak, halkın sokaklara çıktığı gözlendi.
Siirt-Eruh karayolu üzerinde bugün saat 14.00 sıralarında yol kesen göstericilere güvenlik güçleri gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti. Çıkan arbedede vücuduna kurşun isabet eden 19 yaşındaki Davut Nas, bölgeye çağrılan ambulansla Siirt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak tüm müdahalelere rağmen Nas hayatını kaybetti.
Bu arada Ulus Mahallesi’nde yol kesen göstericilere müdahale eden polis ekiplerine pompalı tüfekle ateş açıldı. Açılan ateşte 2 polis memuru hafif yaralandı. Olay yerine giden 112 Acil Servis ambulansı göstericilerin barikatlarla yolu kapatması nedeniyle, olay yerine güçlükle ulaşabildi. Yaralı polis memurları ambulansla Siirt Devlet Hastanesi’nde kaldırılarak tedavi altına alındı.
Siirt’in Karakol Mahalllesi’nde Cumhuriyet polis merkezine kimlikleri tesbit edilemeyen kişilerce saat 14.30 sıralarında uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Açılan ateşle 1 komiser yaralandı. Yaralı komiser hastaneye kaldırıldı.

OKULLAR YAKILDI

Sokağa çıkma yasağına rağmen olayların sürdüğü kent merkezinde, Cumhuriyet Caddesi üzerinde av malzemesi satan bir işyeri yağmalandıktan sonra ateşe verilerek yakıldı. Bu arada Siirt’te Hürriyet İlkokulu, Milli Egemenlik Lisesi, Erkek Yetiştirme Yurdu, Cumhuriyet ilk ve orta okulu bugün göstericilerin molotoflu saldırısına uğradı. Okullarda hasar meydana gelirken, yangınlar itfaiye tarafından söndürüldü.

BATMAN’DA 1 ÖLÜ, 35 YARALI

Sokağa çıkma yasağı bulunan Batman’da iki gün süren olaylarda İstanbul’dan yakınlarını bayram ziyaretine geldiği belirtilen 23 yaşındaki Emrah Demir dün çıkan olaylarda silahla vurularak yaşamını yitirdi. Olaylarda çoğu silah ve bıçakla olmak üzere 35 kişinin de yaralandığı belirtildi. Şehir içindeki fırınlar ile eczaneler açık olurken, Batman’da olayların olduğu Turgut Özal Bulvarı üzerinde kapı ve pencereleri kırılan bazı işyerleri ile ateşe verilen bankaların ATM cihazlarının onarılması için banka görevleri ile belediye temizlik görevlileri çalıştı. Batman kent merkezinde PTT ve Telekom dahil toplam 20 ATM cihazının yakıldığı belirtildi.
Batman Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip ise, ateşe verilen kamu kurum ve kuruluşlarda hasar tespit çalışmalarını başlattı. Kamera ve fotoğraf makineleriyle görüntü alan ekip, hasar tespit çalışmalarını gün boyu sürdüreceği belirtildi. Görevliler bazı bankalara ait yola atılan kapalı para kasasını da kaldırdı. Emniyete ait araçlar, kavşaklarda nöbet tuttu.

ASKERLER KENT MERKEZİNDE

Batman’da İl Jandarma Komutanlığı’ndan kent merkezine inen askerler zırhlı araçlarla birlikte yoğun güvenlik önlemleri aldı. Vatandaşlara Türkçe ve Kürtçe anonslar yapılarak halkın evlerine girmeleri istendi. Anonslarda, “Batman Valiliği’nin sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Dışarı çıkanlar hakkında işlem yapılacak. Evlerinize girin” dedi. Anonslara rağmen sokağa çıkan yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı. Bazı mahallelerde eylem yapanlara da gaz bombası ile müdahale edildi.

TUNCELİ’DE OKULLAR TATİL

Tunceli Valiliği dün gece çıkan olaylar ve bugün çıkması muhtemel olaylar nedeniyle il merkezinde ilk ve orta dereceli okullarda bugün eğitime ara verdi. Esnafın kepenk kapattığı kentte şehir içi taşımacılık yapan şoförler kontak kapattı.

ŞIRNAK’TA OKUL YAKILDI, CİZRE’DE HAVAYA ATEŞ AÇILDI

Şırnak’ta kepenkler bugün açılmazken, dün gece göstericiler Bahçelievler Mahallesi’ndeki Rekabet Kurumu Ortaokulu’nu ateşe verip yaktı.
Cizre İlçesi’nde ise dün gece havaya ateşler açıldı, Nusaybin ve İdil yolu barikatlarla kapatıldı. Kepenklerin bugün kapalı olduğu ilçede çok sayıda öğrencinin okula gönderilmediği görüldü. Dün gece çıkan olaylarda 8 mobese kamerasının direkleri yıkılırken, Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’na molotoflu saldırı düzenlendi. Bugün ilçede sıkı güvenlik önlemleri alındı.
İdil İlçesi’nde ise bugün esnaf kepenk açmazken, dün gece boyunca silah sesleri, el yapımı patlayıcı ve molotoflarla gösteri yapan eylemciler sabah saatlerine kadar eylemlerine devam etti. Adile Naşit Caddesi üzerinde bulunan mobese direklerini deviren göstericiler polise el yapımı patlayıcı ve molotoflarla saldırdı. İlçede sokağa çıkma yasağı bulunmamasına rağmen vatandaşların sokağa çıkmadığı görüldü. İlçede bulunan Ziraat Bankası ve PTT şubesi sabah saatlerinde açtıktan kısa bir süre sonra, genel müdürlüğün emri ile kepenklerini kapatarak hizmet vermedi.

SİLOPİ’DE YANAN İKİ OKUL TATİL EDİLDİ

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde dün çıkan olayların ardından bugün ilçede kepenkler açılmazken, kundaklanan 2 okulda eğitime ara verildi. Eczane ve fırınların açık olduğu ilçe merkezinde dün gece Silopi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasının birinci katına atılan molotof kokteylleri nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Silopi Koç İlköğretim Okulu ve Kız İmam Hatip Lisesi atılan molotoflu saldırılar nedeniyle hasar gördü. Koç İlköğretim Okulu’nun idareci odaları ve kantin kısmı yanarak kül oldu. Ayrıca her iki okulun bahçesinde bulunan Atatürk büstlerinin ise yerlerinden söküldüğü görüldü.
Vatan İlk ve Ortaokulu ve öğretmen evine de dün gece molotof kokteylleri atıldı ancak önemli bir hasar meydana gelmedi. Önceki gün özel bir dershaneye saldıran yasadışı göstericiler, dün akşam binanın demir penceresini kırarak binayı ateşe verdi. Yangında bina bu kez kullanılamaz hale geldi. Türkiye Kömür İşletmesi’ne (TKİ) ait lojmanların önündeki araçlar ise kundaklanarak hurdaya döndü. TKİ’nin termik santral çalışanları ile ortak kullandığı binaya atılan molotoflar nedeniyle büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

OLAYLAR SÜRÜYOR, GÖZALTILAR BAŞLADI

Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağına rağmen, bazı semtlerde göstericiler sokaklarda ateş yakıp eylemlerini sürdürdü. Dün büyük olayların yaşandığı kentin en işlek yeri durumundaki Yenişehir İlçesi’nin Ofis Semti’ne eylemcilerin tekrar girmemesi için polisler yoğun güvenlik önlemi aldı.

Olayların yoğunluk kazandığı merkez Bağlar İlçesi’nden göstericilerin Ofis Semti’ne girişini önlemek için çevik kuvvet ekipleri önlem alarak göstericilere gaz bombası ile müdahalede bulundu. Ofis Semti’nde sokağa çıkanları durduran polis, kimlik kontrolü yaptı. Polis, olaylara karışanları gözaltına almaya başladı.

BARO YASAĞIN KALDIRILMASI İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURDU

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, valiliğin yarın saat 06.00′ya kadar uzattığı sokağa çıkma yasağının kaldırılması için mahkemeye başvurdu. Elçi, yaptığı yazılı açıklamada, “Diyarbakır Valiliği’nin 07.10.2014 tarihli sokağa çıkma yasağının Anayasanın 2,13 ve 23.’üncü maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle Diyarbakır Barosu tarafından Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma talepli bir iptal davası açılmıştır” dedi.

HÜDA PAR: SAKALLI OLDUĞU İÇİN ÖLDÜRÜLENLER VAR

Hür Dava Partisi (HÜDA- PAR) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, dün akşam çıkan olayları değerlendirerek, parti üyelerinin daha önce BDP ve HDP’liler ile Abdullah Öcalan tarafından yapılan açıklamalarda hedef gösterildiğini söyledi.

Sosyal medyada parti yönetici ve üyelerinin isim ve adreslerinin paylaşıldığını ileri süren Yılmaz, “Kim bize saldırdıysa, bu olayları ve saldırganları yine o geri çekebilir. YDG-H, PKK, HDP ve Öcalan’ın açıklamalarına bakın. Biz buna tersten bakıyoruz. Tamami ile bizi hedef gösteren açıklamalar. DBP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, il binası önünde yaptığı açıklamada, açıkça bizi hedef göstererek, ‘Bütün dindarları, yobazları IŞİD’çileri temizleyeceksiniz’ diyerek, herkesin bize saldırmasını sağladı. Sosyal medyada parti yöneticilerimizin ve üyelerimizin isimleri ve adresleri paylaşılıyor. Üyelerimizi imhaya yönelik bir politika uygulanıyor. Ben ne yapabilirim. DBP’ye de yalvaracak halimiz yok” dedi.

Parti üyelerinin evlerine çekilerek nöbet tutmaya başladığını ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evimize girip savunmaya geçeceğiz. Çoktan çok, azdan az gider. Başka şans bırakmıyorlar bize. Bütün üyelerimize evlerinde nöbet tutmalarını söyledik. Herkes evinde sabaha kadar nöbet tutuyor. Şimdi sağduyu çağrısını ben nasıl yapayım ki? Öldürülenlerden 4′ü bizim partiden. Ancak, bazı kişiler de sakallı olduğu için, bizim partili sanıp öldürmüşler. Parti ve sivil toplum örgütlerimize bağlı kayıp insanlar var. Sayıları konusunda bir şey diyemem ama şu an ailelerden gelen başvurular var. Çok sayıda kayıp var. Ölenleri teşhis konusunda da sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü, sakallı olduğu için kafası taşla ezilip öldürülen kişiler var. Bunlar bizden mi, değil mi bilmiyoruz” diye konuştu.

“ÇATIŞMADIK, KENDİMİZİ SAVUNDUK”

Öldürülen insanların ailelerini teselli edilemeyeceğini söyleyen HÜDA- PAR Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, “Katlettikleri insanlar için, aileleri bir şekilde teselli edecekler. Bunu nasıl yaparlar bilmiyorum” dedi. Kendilerinin çatışmadıklarını, savunma yaptıklarını belirten Yılmaz, “Dikta faşizmini uygula, sonra da gel IŞİD bahanesiyle gel Müslümanları yok etmeye çalış, sana muhalif olanları yok etmeye çalış, buna da demokrasi diyecek. Sonra da bizi suçlayacak. Çatışma deniliyor. Karşılıklı çatışıldığı söyleniyor. Yok böyle bir şey. Tek taraflı saldırı var. Kurumlarımıza saldırı var, kendimizi savunuyoruz, savunmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.
KIZILTEPE’DE ASKERLER MÜDAHALE ETTİ

Siirt Valiliği, bugün çıkan olaylarda ölen Davut Nas ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “08.10.2014 günü saat 12:00 sıralarında ilimiz Mithat Öktüren Caddesi üzerinde bir şahsın üç kişi tarafından ambulansa bindirilmeye çalışıldığı güvenlik güçlerince görülmüş, yapılan ilk incelemede; yaralı şahsı getiren üç kişi, yaralıyı tanımadıklarını yüksekten düştüğünü eylemci grup tarafından ambulansa götürülmek üzere kendilerine zorla verildiğini ifade ettikleri. Yapılan incelemede şahsın vücut kısmında silahla yaralanma izlerinin bulunduğu tespit edilmiş, 1995 doğumlu Davut Nas isimli yaralı şahıs ilimiz Devlet Hastanesi’ne götürülmüş, gerekli tüm müdahaleler yapılmasına rağmen, yaşamını yitirmiştir. Konuyla ilgili olarak üç şahıs gözaltına alınmış, gerekli yasal işlemler başlatılmıştır” denildi.

TUNCELİ’DE 4 BİN KİŞİ AKP BİNASINA YÜRÜDÜ

Sabah saatlerinden itibaren esnafın kepenk kapattığı Tunceli’de ticari ve özel araç sürücüleri de kontak kapattı. Okulların da 2 gün süreyle kapalı olduğu Tunceli’de Dersim Halk Meclisi Girişimi aracılığı ile bir araya gelen yaklaşık 4 bin kişi, çarşı merkezinde slogan atarak, Tunceli-Elazığ karayoluna yürüdü. Yaklaşık 7 kilometre yürüyen kalabalık, Tunceli-Elazığ karayolunu bir süre trafiğe kapatttıktan sonra Atatürk Mahallesi’ndeki AK Parti il binası önünde toplandı. Herhangi bir parti yada örgüte ait bayrak taşımayan kalabalık grup, sessiz çığlık eylemi ile AK Parti ve IŞİD’i protesto etti. Grup, DBP Tunceli İl Başkanı Ergin Doğru’nun basın açıklamasından sonra dağıldı.

KIZILTEPE’DE ASKERLER MÜDAHALE ETTİ

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde dün akşam başlayan ve bugün akşam saatlerine kadar süren olaylara, özel harekat ve polis ekipleriyle birlikte askerler de yasadışı göstericilere müdahale etti. Zırhlı askeri araçlarla ilçe merkezine gelen askerler, Üçyol mevkiinde yolu kapatan gruba tazyikli su, gaz bombalarıyla müdahalede bulundu. Polis ekipleri de ilçe genelinde taş, havai fişek ve molotof kokteyli ile saldırı düzenleyen gruplara, tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale ederek dağıtmaya çalıştı. Güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki olaylar devam ediyor.

KARLIOVA SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Bingöl’ün Karlıova İlçesi’nde bu sabah saatlerinde; HDP ilçe örgütü önünde toplanan partililer, IŞİD saldırılarını protesto etmek amacıyla yürüyüşe geçti. Partililer Cumhuriyet Caddesi’nden geçerken bunlara engel olmaya çalışan polisle çatıştı. Polisin guruba gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etmesinin ardından gurup, ara sokaklara girerek burada barikatlar kurdu. Bir kamu bankası şubesini
hedef alan bazı göstericiler, bankayı kullanmaz hale getirdi. Gaz kapsulü başına isabet eden bazı göstericiler hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.Olaylar sırasında Karlıova Belediye binasında molotoflu saldırı düzenlenip camları taşlarla kırıldı. Binada yangın büyümeden itfaiye tarafından söndürüldü.

MİDYAT’TA OLAY YOK AMA PTT, OLAY NEDENİYLE KAPANDI

Olayların yaşanmadığı Mardin’in Midyat İlçesi’nde PTT binasına asılan, “Olaylar nedeniyle kapalıyız” yazısı asılarak kapısına kilit vuruldu. Postaneye gelerek mektup göndermek isteyen vatandaşlar, PTT binasının kapalı olduğunu görünce bu duruma tepki gösterdi.

2 CESET BULUNDU

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2 kişi silahla vurularak öldürülmüş halde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.