1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ÖLDÜRÜLEN 3 MÜSLÜMAN GENCİN KATİLİ CRAİG KİM
ÖLDÜRÜLEN 3 MÜSLÜMAN GENCİN KATİLİ CRAİG KİM

ÖLDÜRÜLEN 3 MÜSLÜMAN GENCİN KATİLİ CRAİG KİM

Dünyada büyük yankı uyandıran ve nedeni büyük tartışma konusu haline gelen, 3 Müslüman genci öldüren komşuları, Craig Stephen Hicks'in kimliği tartışılmaya başlandı

A+A-

Amerika'da komşuları tarafından öldürülen 3 Müslüman gençin cenazeleri binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Olayın üzerinden 2 gün geçtikten sonra yazılı bir açıklama yapan Başkan Obama, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bazı İslam ülkeleri tarafından eleştirildi. Dünya şimdi üç gencin neden öldürüldüğünü anlamaya çalışıyor.

AMERİKAN HALKI NE DÜŞÜNÜYOR ?

Ortaya çıkan bilgiler kamuoyunu ikiye bölmüş durumda. Amerikan Halkının büyük bir bölümü gençlerin, sırf İslam Dini mensupları oldukları için öldürüldüklerini düşünürken, diğer yarısı ise dramatik sonucu "komşuların park yeri anlaşmazlığı" gerekçesine dayandırıyor. Ünlü Amerikan yayın kuruluşu Woa (Amerikanin Sesi) Reuters'e dayandırdığı haberinde olayın perde arkasında kalan,katil Craig'in kimliğini mercek altına alıyor.

ACILI BABA; CİNAYETİN ARKASINDA "NEFRET SUÇU  VAR

Kuzey Carolina eyaletinin Chapel Hill kentinde silahlı komşuları tarafından vurulan üç genç Müslüman, dün binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde toprağa verildi.

Başta CNN olmak üzere Amerikan televizyonlarının canlı yayınladığı törende, öldürülen iki Müslüman kız kardeşin babası, cinayetin ardında nefret suçu bulunduğunda ısrar ederek, Amerikalı yetkililere soruşturmalarını bu yönde yürütme çağrısında bulundu.

twitter-001.png

Öldürülenlerden yeni evli olan 23 yaşındaki Deah Barakat ve eşi 21 yaşındaki Yusor Ebu Salha’yla 19 yaşındaki kızkardeş Razan Ebu Salha, Kuzey Carolina Üniversitesinde öğrenciydi. Üç genç, üniversitenin Chapel Hill kampüsüne üç kilometre uzakta bulunan evleri dışında kurşunlanarak öldürüldü.

KATİL 1. DERECEDEN 3 CİNAYET SUÇU İLE YARGILANACAK

Olaydan sonra teslim olan katil zanlısı 46 yaşındaki Craig Stephen Hicks, birinci dereceden üç ayrı cinayet suçlamasıyla yargılanacak. Polis soruşturmada elde edilen ilk bulgulara göre, cinayeti tetikleyen unsurun araç parkı anlaşmazlığına işaret ettiğini, ama kurbanların Müslüman olmasından dolayı Hicks’in nefret güdüsüyle hareket edip etmediği yönünde incelemelerinin sürdüğünü bildirdi.

hicks-chapel-hill-buggy.jpg

FBI AYRINTILI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Bu arada Amerika Federal Soruşturma Bürosu FBI da, olayla ilgili bir ön soruşturma başlatacağını duyurdu. FBI sözcüsü tarafından yapılan açıklamada soruşturmanın “nefret suçu” kapsamında yürütülüp yürütülmeyeceği belirtilmedi.

Chapel Hill cinayetleri, uluslararası tepkilere de yol açmış durumda. Resmi ziyarette bulunduğu Meksika’dan açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cinayetlerle ilgili sessizliklerini korudukları için Başkan Barack Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’yi sert dille eleştirdi. Erdoğan, "Ben buradan Obama’ya sesleniyorum. Neredesin başkan diyorum. Biden’a sesleniyorum. Neredesiniz diyorum. Siz sessiz kalırsanız dünya da sessiz kalır. Dünya beşten büyüktür” diye konuştu.

Beyaz Saray cinayetlerle ilgili bir açıklama yapmadan önce soruşturma sonuçlarının bekleneceğini bildirmişti.

MÜSLÜMAN TOPLUMA TEHDİTLERDE ARTIŞ VAR

Cinayetler, sosyal medyada önemli yankı bulurken, Twitter’da #MuslimLivesMatter hashtag’iyle bir İngilizce mesaj grubu oluşturuldu. Amerika’daki Müslüman hakları savunucuları da, son haftalarda Müslüman toplumuna yönelik tehditlerde artış olduğunu kaydediyor.

Amerika’da yaşayan Müslümanlar arasında da kurbanların dini gerekçeyle öldürüldüğünden emin olduklarını söyleyenler var.

NEFRET SUÇUNUN CEZASI DAHA AĞIR

FBI’ın tanımlamasına göre nefret suçunun, tamamen ya da kısmen ırk, din, etnik köken, engelli kişiler, cinsiyet ya da cinsel tercihlere yönelik önyargılarla işlenmiş olması gerekiyor. Nefret suçu işleyen kişiye verilen ceza da daha ağır oluyor.

FBI verilerine göre 2013’te Amerika’da 6 bin 900 kadar nefret suçu işlendi ve bunların yalnızca 165’i Müslümanları hedef alıyor. Bu suçlar arasında cinayet bulunmuyor.

ÖFKELİ BİRİ AMA DİN YÜZÜNDEN CİNAYET İŞLEMEZ

Kendini ateist olarak tanıtan Craig Stephen Hicks'i tanıyanlar öfkeli biri olduğunu kabul etmekle birlikte cinayeti dini gerekçelerle işlemiş olacağını kabul etmiyor.

gty_steven_hicks_kb_150213_16x9_992.jpg

EŞİ VE KOMŞULARI NE DÜŞÜNÜYOR ?

Hicks’in yedi yıllık eşi ve komşuları da cinayet zanlısının park anlaşmazlığından öfkelendiğini söylüyor. CNN televizyonunun yerel televizyon kanalına dayandırdığı bir habere göre Hicks bulunduğu apartman sitesinde öfkeli tavırlarıyla tanınan biri. Komşuları da kimi zaman park yüzünden öfkelenen, kimi zaman gürültü yaptıkları gerekçesiyle üzerlerine yürüyen, saldırgan tavırlı buldukları Hicks’ten rahatsızlıklarını gizlemiyor. Bununla birlikte kimse, katil zanlısının Müslümanlar’a yönelik bir nefretle hareket ettiğini doğrulamıyor. Komşularına göre Hicks yalnızca öfkeli kişiliğiyle tanınmıyor, öfkesini çoğunlukla herkese “eşit düzeyde” yansıtan biri olarak tanımlanıyor.

AVUKAT YARDIMCILIĞI DERSLERİ ALIYORMUŞ

2012’den Durham Teknik Yüksek Okulu’nda avukat yardımcılığı dersleri alan Hicks, kendini Facebook sayfasında bir “ateist” olarak tanımlıyor ve din karşıtı birçok mesaja yer veriyor. Bununla birlikte Hicks’in Facebook sayfasında Hristiyanlar’a yönelik eleştiriler daha çok göze çarpıyor, özellikle de mesajlarından birinde Müslümanlar’ı savunuyor ve New York’ta eski Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında kurulan mescidi protesto eden Hristiyanları “ikiyüzlüler” diye eleştiriyor.

EŞİ PARK YERİ ÖFKESİ OLDUĞUNA İNANIYOR

Craig Stephen Hicks’in eşi Karen Hicks yerel televizyona yaptığı açıklamada, eşinin okul dönüşü park yerinde başka bir aracın park etmiş olduğunu gördüğü için öfkelenmiş olabileceğini düşündüğünü söyledi. Karen Hicks ayrıca eşinin öfkesi dışında, normalde özgürlüklere ve insan haklarına önem veren biri olduğuna da dikkati çekti.

ZAMAN ZAMAN SİLAHI İLE DOLAŞIYORDU

Bununla birlikte Craig Stephen Hicks’in önem verdiği özgürlüklerden biri kamuoyunca “2’inci Anayasa Değişikliği” adıyla bilinen anayasa maddesi, yani Amerika’da bireylere tanınan silah taşıma özgürlüğü. Nitekim Hicks, Facebook sayfasında taşıdığı altıpatların da fotoğrafına yer vermiş. Zaman zaman komşuları da Hicks’in silahıyla dolaştığını doğruluyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum