1. YAZARLAR

  2. Onur Akay

  3. OKAN BAYÜLGEN DADA'LARSA İRFAN ASLANHAN'DA ZAGA'LAR!
Onur Akay

Onur Akay

Yazarın Tüm Yazıları >

OKAN BAYÜLGEN DADA'LARSA İRFAN ASLANHAN'DA ZAGA'LAR!

A+A-

Uzun yıllar, başarılı oyuncu ve televizyoncu arkadaşım İrfan Aslanhan'ın sevilen programı Velet Dada'da, Bülent Abla köşesi yapmıştık ve çok sayıda ünlü ismi canlı yayında Bülent Ersoy olarak işletmiştim. İrfan'la işlettiğimiz ilk aklıma gelen ünlüler Gökhan Türkmen, Seda Üren ve Ajdar.

Bülent Ersoy’un sesiyle, Gökhan Türkmen’e ‘Gökhoş Çokhoş’, Ajdar’a ise, ‘Meyve musikisinin değerli üstadı’ demem sosyal medyayı sallamıştı. Bugün, köşemde sizler için Ajdar'ı işlettiğimiz o bölümün videosunu yayınlıyorum. Seda Üren ise beni en yakından tanıyan bir sanatçı dostum olmasına rağmen yine anlayamamıştı ve benle Bülent Hanım olarak dakikalarca konuşmuştu. Tabii Bülent Hanımı kızdırdığımız zamanlarda oldu ama, güldürdüğümüz zamanlar bence daha çoktur. Kendisinin ellerinden öpüyorum.

veletdadaonurakayirfanaslanhantugbaaltintop.png

Kendisine ayrı bir hayranlığım olduğu, çalıştığı sektörün eleştirisini gayet açıklıkla yapabilen büyük televizyoncu Okan Bayülgen'in de yeni programının adında 'Dada' olunca ve birde geçen hafta yayınlanan programının ilk bölümünde Bülent Ersoy köşesi yer alınca gazetelere haber olmuşuz...

Gazetelerde çıkan haberleri okudum. Sina Koloğlu’nun daha önce yazdığı bir yazı, Okan’ın programı başlayınca gündeme gelmiş. Okan bir programa başladı mı konuşulur ve öyle de oldu.

Okan’ın geçen hafta programını izlediğimde ise, hem Dada’yı, hem de Bülent Ersoy taklidini görünce bende şaşırdım.

İrfan Aslanhan’ın konservatuvar sınavlarına geldiği ilk günü bilirim. Ben daha üst sınıfta okuyordum ancak ben 2. üniversiteyi okuyordum. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde 6 yıl okuduktan sonra, Haliç Üniversitesi Türk Musikisi bölümünde ses eğitimi okuyordum. Artık Tiyatro bölümü bile olsa, kimin kazanacağını görünce anlıyordum. Ve Haliç Üniversitesi’nde heyecan içinde sınava girmeyi bekleyen İrfan’ın yanına giderek, ‘sen Tiyatro bölümünü kazanacaksın’ dedim. Birden korktu ve şaşırdı ama kazandı. Müşfik Kenter gibi çok değerli hocalardan eğitim alan İrfan Aslanhan, daha okurken kantinde Velet Dada olduğunu herkese gösteriyordu. O dönemde Kanal 6’da Sevtuğ Kasapbaşoğlu ile yaptığım programlar Okan’ın dikkatini çekmişti ve beni Medya Arkası'nda zagalamıştı. Zaga’ya konuk olduğumda ise Okan’ı daha iyi tanıdım ve boş yere hayranı olmadığımı anladım. 

okanbayulgenonurakay.jpg

Programdan sonra okulun kantininde İrfan’a rastladım ve Okan hakkında konuştuk. Gözlerinden Okan’a olan o sevgisini anlamıştım. Daha sonra zaten Okan’la çalışmaya da başladı. Ben İrfan’a hep, ‘Küçük Okan’ derdim.

Okuldan mezun olmuştum. Kısa bir süre İrfan’la görüşemedik. Ancak bir gün telefonum çaldı ve İrfan, ‘Ben televizyon programına başladım, konuğum olur musun?’ dedi. Programının ismini Velet Dada’yı duyduğumda ise, mükemmel bir isim bulmuş, işte ‘küçük Okan’ geliyor dedim ve programına gittim. Daha sonra ‘Bülent Abla’ köşesi başladı ve programa ayrı bir renk kattı.

Dadaizm akımı hareket noktası olan ve İrfan Aslanhan'ın başlattığı 'Velet Dada’ çok dikkat çekmişti. İrfan’ı takip ediyordum ve aldığı eleştirilere çok dikkat ediyordum. Okudukça şaşırıyordum. Çünkü aldığı eleştiriler bile Okan’ın eleştirilerine benziyordu.

Okan Bayülgen, İzzet Çapa'ya verdiği röportajda "Okan Bayülgen'den sonra gelecek kişi Mesut Yar'dır" demiş. 1997 yılında ilk albümümle, ilk konuk olduğum kişidir Mesut Yar. Ancak ben onda daha farklı, fevkalâdenin fevkinde ama Okan’la ilgisi olmayan bir üslup gördüğümden, nev - i şahsına münhasır buluyorum. Bu arada Bülent abla geldi işte...

Uzun yıllar İrfan’ın radyo programlarına da Bülent Abla olarak bağlandım. Kuşum Aydın’ı  Radyo Makinası’nda işletmiştik. Aydın bana, ‘Bülent Hanım Star’da programıma geldiğinizde beni sabahın yedisinde kapıya dikmiştiniz’ demişti. Velet gazı veriyordu Aydın’a, ben gülmemek için zor tutuyordum kendimi.

Evet Radyo Makinası!

İşte İrfan’ın Okan Bayülgen ekolünden nasıl etkilendiğini anlayabiliriz. Televizyon Makinası’nı Radyo Makinası yapmıştı.

Şimdi ise Velet Dada’yı, Dada Dandinista olarak görünce, Okan’ın da İrfan’ı beğendiğini anladım.

Dün basında haberlerimizi okuyunca hemen İrfan’ı aradım. İrfan'ın, küçük bir kırgınlık var derken bile Okan’ı nasıl sevdiğini anlıyordum.

Okancım, sen onun radyo programının isim babası oldun, İrfan’da şimdi yetişti, eğitimini aldı ve sinema filmlerinde başrol oynamaya başladı. Dada’nın isim babası da o olsun.

Sen Dada’larsan İrfan’da Zaga'lar….

Bence asıl veliahtın İrfan Aslanhan’dır…

Okancım, senin gibi ekol olan kişiler okuldan bile önemlidir. İsterse beş konservatuvar okusunlar, senden aldıklarını alamazlar. Sen bir ekol olarak seni örnek almış, seninle büyümüş genç oyuncu İrfan Aslanhan'ı bence canlı yayına al, orada anlaşın ve kırgınlık kalmasın. Hemde Dadaizm akımından konuşun biraz...

Bende o gün tepeden Bülent Abla olarak ineceğim,

artık Bülent Ersoy'da programıma hiç konuk olmadı’ demezsin.

İşte Flaş Tv ekranında canlı yayınlanan Velet Dada programında, Ajdar'a yaptığım o Bülent Ersoy şakası:

Twitter: @_onurakay_

 

 
 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.