1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. ÖĞRETMENLERDEN MEZARLI PROTESTO
ÖĞRETMENLERDEN MEZARLI PROTESTO

ÖĞRETMENLERDEN MEZARLI PROTESTO

Son günlerde her kesimden gelen protestoların içinde en renklisni gerçekleştiren Kayserili öğretmenler dikkat çekmeyi başardılar.

A+A-

Doğan BİLMEZ/KAYSERİ

KAYSERİ’DE ataması yapılmayan öğretmenler olarak bir araya gelen öğretmenler, temsili mezar ve balonlu eylem yaptı.Son günlerde her kesimden gelen protestoların içinde en renklisni gerçekleştiren Kayserili öğretmenler dikkat çekmeyi başardılar.

BALONLARIN ÜZERİNİ YAZIP GÖK YÜZÜNE SALDILAR

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan atanamayan öğretmenler, maket mezar ve üzerlerinde Şubat’ta branşa 40 bin atama yazan balonları gökyüzüne saldı. İşsiz ögretmenler adına konuşma yapan Aslı Erdoğan, “Akrabalarımıza, konu komşuya göre okumuş, işsiz, atanamamış gençleriz. Ücretli olarak çalıştığı okullarda devlet tarafından maddi ve manevi, ‘Ücretli misin? Kadrolu mu?’ sorularıyla meslektaşları tarafından manevi ayrımlara maruz kalan öğretmenleriz dedi.

54123_21822_13122014144656_3.jpg

Ataması yapılmayan öğretmenler olarak, aksaklıklara çözüm önerileri sunan Erdoğan şunları söyledi:
“Alan değişikliğiyle ya da formatörlük adı altında, belirli kurslar sonucunda alanlarımıza geçirilen sınıf öğretmenlerinin, sınıf öğretmenliğine dönmesi, alan değişiklinin tamamen kaldırılması, hiçbir eslek grubunda görülmeyen ‘ Ücretli öğretmenlik’ sistemiyle hayvan terbiyecisi, şarap üreticisi mezunu gibi öğretmenlik yapabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı, ücretli öğretmenlik sisteminin de kaldırılmasını istiyoruz."

54123_21822_13122014144656_2.jpg

330 BİN İŞSİZ ÖĞRETMEN VAR

İşsiz öğretmen sayısının 330 bini bulduğunu ifade eden Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “İşsiz öğretmen sayısı 330 bini bulmuşken, açık öğretime bile bölümler açılıp formasyon verilerek, bu sayı giderek artırılmakta ve öğretmen niteliği düşürülmektedir. Zira, öğretmenlik sadece bilgi aktarmak değil, her şeyiyle öğrenciye rehber olabilmektedir. Bu aksaklıkların giderilmesi için açık öğretim mezunlarına formasyon verilmemesi, ataması yapılmayan öğretmen sayısının daha da büyümemesi adına eğitim fakültelerinin kapatılarak bölümlere formasyon verilmesinin durdurulmasını istiyoruz."

54123_21822_13122014144656_5.jpg

TEMSİLİ MEZARA GİRDİ

Konuşmaların ardından, atanamayan bir genç öğretmen , Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’nde kendini asarak intihar eden öğretmen adayı Mustafa Kaya’yı temsilen maket mezarın içine girdi. Ardından, Üzerlerinde Şubat’ta, branşa 40 bin atama yazan balonları gökyüzüne saldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.