1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ÖĞRETMEN ATAMALARINDA ADALETSİZLİK DAMGASINI VURDU!
ÖĞRETMEN ATAMALARINDA ADALETSİZLİK DAMGASINI VURDU!

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA ADALETSİZLİK DAMGASINI VURDU!

Binlerce öğretmen, kontenjan kadro dağılımının son derece adaletsiz yapıldığı paydasında birleşti.

A+A-

Resmî Gazete’de “Torba Yasa”nın yayımlanmasıyla birlikte açıklanan kontenjanlar sınıf ve din kültürü gibi bazı branşları sevindirdiyse de TEOG ve lise branşlarında büyük bir infial yarattı.

Özellikle batı illerinde binlerce norm fazlası olan sınıf öğretmenliğine verilen 6150 kişilik kontenjanın kendi branşlarından kesildiğini söyleyen binlerce öğretmen, dağılımın son derece adaletsiz yapıldığı paydasında birleşti.

Türk dili ve edebiyatı, Türkçe, sosyal bilgiler, tarih, fen-teknoloji ve coğrafya gibi branşlar geçen seneki alımlara oranla tam bir hayal kırıklığı yaşadı.Sınıf öğretmenliği gibi bazı branşlarda ise açık sayısının %50′ye yakınını istihdam edildi. Buna rağmen diğer branşlarda açık sayısının %25′ini bile kapsamayan rakamlar açıklayan Millî Eğitim Bakanlığı, “adil dağılım” bekleyen binlerce adayı mağdur etti. Örneğin geçen sene 1700 kişilik kontenjan verilen sosyal bilgiler öğretmenliğine bu yıl sadece 727 kontenjan ayrıldı.

Ankara’da “alanımdan elini çek” protestosu yapılacak

Kontenjanların açıklanmasıyla birlikte sosyal medya ve forum siteleri üzerinden tepkilerini dile getiren binlerce branş mezunu, gerekli izinleri alarak pazar günü Ankara’da büyük bir gösteri yapmaya hazırlanıyor. Gösterinin bir diğer başlığı ise “alanımdan elini çek” olacak. 4+4+4 sistemine geçilmesiyle birlikte binlerce sınıf öğretmeni, tek taraflı olarak hiç ilgisi olmayan alanlara kaydırılmış bu da diğer branşların önünün kapanmasına neden olmuştu.

Perşembe günü açıklanan kontenjanlarla birlikte bunca norm fazlasına rağmen sınıf öğretmeni alımındaki artış, olayı bambaşka bir boyuta taşıdı ve Millî popülist politikalarını bir kez daha gözler önüne serdi. Bunca sınıf öğretmeni atamasına rağmen hâlâ sınıf öğretmenlerine alan değişikliği getirme çabası, “eğer fazlalık varsa” niçin bu kadar atıyorsunuz sorusunu akıllara getirdi. Bu durum özellikle TEOG branşları tarafından tam bir “popülist branş kayırma” olarak nitelendirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.