1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ÖCALAN'DAN DUYARLILIK MESAJI
ÖCALAN'DAN DUYARLILIK MESAJI

ÖCALAN'DAN DUYARLILIK MESAJI

HDP Heyeti İmralı'dan döndü.

A+A-
HDP heyetinin bugün İmralı'da gerçekleştirdiği görüşme sonrası yazılı bir açıklama yapıldı.
HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder ile Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan'ın bugün İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdikleri görüşme sonrası açıklama yapıldı. HDP Basın Birimi'nden yapılan açıklamada; "Öcalan; tarafları süreci provoke edecek tutumlardan alabildiğine kaçınmaya, dikkatli ve duyarlı davranmaya çağırdı" denildi.

HDP'den yapılan açıklama şöyle; "Sayın Öcalan'la yapılan son toplantıda süreçteki nihai durum ve güncel gelişmeler değerlendirildi. Sayın Öcalan 'en önemli realite sürecin yeni bir aşamaya gelmiş olmasıdır' diyerek 'Gelinen noktada ciddi bir başlangıç için önemli bir umut vardı ve bu umut korunarak geliştirilmelidir' dedi. İki taraftan da kaynaklanan zorlayıcı gelişmelere dikkat çeken Öcalan; tarafları süreci provoke edecek tutumlardan alabildiğine kaçınmaya, dikkatli ve duyarlı davranmaya çağırdı. Tarafların gerçek bir başlangıç için gerçekçi ve samimi önerilere ve bunun pratikleştirilmesine dönük yol ve yöntemlere yoğunlaşması gerektiğine işaret eden Öcalan, bir bütün olarak medya dünyasının demokratik bir cesaretle çok tarihi bir sürece girdiğimizin bilinç ve sorumluluğuyla yapıcı bir işlev üstlenmesinin önemine değindi."

"ÖCALAN, İŞ CİNAYETLERİNDE HAYATINI KAYBEDEN BÜTÜN EMEKÇİLERİN AİLELERİNE TAZİYELERİNİ İLETTİ"

Yapılan açıklamada, Soma'da ve inşaatlarda hayatını kaybeden işçilere taziye mesajı ilettiği belirtilerek; "Öcalan, Soma'da ve inşaatlar başta olmak üzere vahşi kapitalizmin sınır ve vicdan tanımazlığının sonucu olan bütün iş cinayetlerine dikkat çekerek sol, sosyalist geleneğin bu alanlara yoğunlaşmasındaki aciliyete vurgu yaptı. Bu iş cinayetlerinde hayatını kaybeden bütün emekçilerin ailelerine taziyelerini iletti. Öcalan, Ağrı ve Norşin halklarına olan yüksek güvenini belirterek, '30 Mart'ta geliştirilen bütün hile ve tuzaklara bugün verilecek cevap sadece onurumuza olan bağlılığımızı değil barışa ve demokratik siyasete dönük kararlılığımızın da göstergesi olacaktır' diyerek Iğdır, Botan, Ağrı, Norşin, Yüksekova ve Hakkari'deki halkımıza gençlere ve kadınlara özel selamlarını iletti. Arap ve Süryani halkları başta olmak üzere Kürdistan'daki tüm halklara da ayrıca selamlarını ileterek bütün Türkiye halkını büyük barışımızın etrafında kenetlenmeye çağırdı" ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.