1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Öcalan Başbakan'a seslendi; “Seni de Mursi gibi zindana atarlar”
Öcalan  Başbakan'a seslendi; “Seni de Mursi gibi zindana atarlar”

Öcalan Başbakan'a seslendi; “Seni de Mursi gibi zindana atarlar”

“Seni de Mursi gibi zindana atarlar”

A+A-

DEMİRTAŞ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hükümet ve Cemaat arasında yaşanan gerginlikle ilgili Abdullah Öcalan’ın bakışını değerlendirdi. Demirtaş, “Sayın Öcalan Başbakan'a; 'Hızlı demokratikleşme adımları atmazsa, paralel devlet ve paralel yapılanmalar harekete geçer ve Mursi gibi seni de zindana atarlar' diyor. Aslında bakarsanız paralel devlet şu andaki gerekçelerinde haksız değil. Çünkü hırsızlık ve yolsuzluk paralel devlet açısından meşru bir mücadele aracıdır. Hırsızlık yapmışsanız, bir yerde onun hesabını vermek zorundasınız” ifadelerini kullandı.

KÜRTLERİ TETİKÇİ OLARAK KİMSE KULLANAMAYACAK

Irak Kürt Bölgesi'nde yayın yapan Gali Kürdistan televizyonuna konuşan Demirtaş, "Öcalan, bu paralel devletin tek amacının yolsuzluk ve rüşvet olmadığının farkında. Dolaylı olarak süreci hedeflediklerini hissedebiliyor ve burada Kürtleri bir tetikçi olarak kimsenin kullanamayacağını net olarak ifade ediyor" dedi.

Öcalan'ın açıklamasının BDP'nin yürüttüğü politika ile ters olmadığını söyleyen Demirtaş, kendilerinin de bir paralel devlet gerçeğine ve tehlikesine dikkat çektiklerini, bunun amacının sadece yolsuzluklar, temiz eller operasyonu olmadığını bildiklerini söyledi.

Selahattin Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İlk andan beri yaptığımız açıklamalarda bunu belirttik ve yolsuzluklarda taraf olmayacağımızı, AKP'yi bu konuda desteklemeyeceğimizi de belirttik. Ama, Cemaat’in yürüttüğü bu komplo ve darbevari girişimlerin de asla yanında olmayacağımızı söyledik. Sayın Öcalan da bunun bir hükümet darbesi girişimi olduğunu ifade ediyor ve bu yangına benzinle gitmeyeceğini belirtiyor. Çünkü bazı çevreler özellikle yürüyen bu diyalog sürecini bozarak, 'yeniden Türkiye'de, PKK ve devlet arasında bir çatışma yaratabilir miyiz' diye hevesleniyorlar. Zaten barış görüşmeleri ve süreci zorludur. Kararlı irade olmazsa, bu tür dönemlerde, bu tür zamanlarda süreç bozulur. Geçmiş dönemlerde özellikle 1993'te rahmetli Turgut Özal döneminde defalarca denendi ve bozuldu. Ve her seferinde paralel yapılar araya girdi, her seferinde büyük provokasyonlar devreye girdi ve Kürt sorununda diyalogla barış arayışları ne yazık ki gerçekleşemedi. Bu defa Sayın Öcalan kararlı olmak istiyor. Yani bu paralel devletin tek amacının yolsuzluk ve rüşvet olmadığını farkında, dolaylı olarak süreci hedeflediklerini hissedebiliyor ve burada Kürtleri bir tetikçi olarak kimsenin kullanamayacağını net olarak ifade ediyor."

'MURSİ GİBİ SENİ DE ZİNDANA ATARLAR'


Öcalan'ın hükümete dönük bu tür girişimlere dikkat çekerek, hükümeti korumak adına değil ama, hükümeti uyarmak adına ve süreç konusunda hızlı olmasını sağlayabilmek açısından tehlikelere işaret ettiğini anlatan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Öcalan Başbakan'a; 'Hızlı demokratikleşme adımları atmazsa, paralel devlet ve paralel yapılanmalar harekete geçer ve Mursi gibi seni de zindana atarlar' diyor. Aslında bakarsanız paralel devlet şu andaki gerekçelerinde haksız değil. Çünkü hırsızlık ve yolsuzluk paralel devlet açısından meşru bir mücadele aracıdır. Hırsızlık yapmışsanız, bir yerde onun hesabını vermek zorundasınız. Başbakan'ın buna karşı refleksi son derece acemidir. Çok büyük bir panikle otoriterleşmeyi tercih ediyor." 

kanaldhaber/dea

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.