1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. O Müezzin Diyanet de İfade Verdi
O Müezzin Diyanet de İfade Verdi

O Müezzin Diyanet de İfade Verdi

Gezi Parkı Eylemleri sırasında yaralanan göstericilerin getirildiği Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camisi’nde yaşananlarla ilgili iddiaları soruşturmak için görevlendirilen Diyanet İşleri Müfettişlerine de ifade verdi.

A+A-

Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Cami Müezzini Fuat Yıldırım’ın ifadesine başvuran Diyanet İşleri Müfettişleri rapor hazırlamış.

Müezzine “Camide içki içildi mi? Camide içki içen gördün mü?” şeklinde sorulara emniyette verdiği cevabın aynısını vererek; “İçki içeni görmedim. Görmediğim şeyi de ‘Gördüm’ diye söyleyemem. Ancak olayların sabahında içki kutusu bulduk” yanıtını verdiği belirtildi.


Müezzinin camide bulunanları üçe ayrı grupta değerlendirdiği, olaylar sırasında yaralananlar ile biber gazı müdahalesiyle rahatsızlananların ilk grubu oluşturduğunu belirtildi. Camide görülen sağlık ekibi de ikinci gurup olarak değerlendirdiği, üçüncü grubun ise “Sabotaj yapmaya çalışanlar” olarak nitelendirildiği öğrenildi. 

Cami cemaatinden alınan değerlendirmelerin de yer aldığı raporda Müezzin Yıldırım’ın “Caminin Madımak gibi olmasından korktuk. Özellikle üçüncü grupta değerlendirilebilecek bazı kişilerin sarhoş olduğu görülüyordu. Hatta bana karşıda şiddet girişimleri oldu. Araya giren göstericiler bunu engelledi. ‘Ne yapmaya çalışıyorsunuz siz’ diyerek beni korudular” bilgisinin yer aldığı belirtildi. 


Henüz Diyanet İşleri Müfettişlerinin hazırladığı rapor medya ile paylaşılmadı ama Taraf Gazetesinin haberine göre Gezi olaylarında polis müdahalesinden kaçıp camiye sığınan eylemciler hakkında çıkan “İçki içtiler” iddialarını inceleyen Diyanet, kanıt bulamadı.

Taraf Gazetesi’nden Hüseyin Özay’ın haberine göre, Beşiktaş’ta Gezi Parkı protestoları sırasında polisin müdahalesinden kaçarak camiye sığınan eylemcilerin içki içtiği iddialarına Diyanet’ten yalanlama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Gezi eylemleri sırasında eylemcilerin sığınarak revir olarak kullandığı Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nde yaşananlarla ilgili olarak başlattığı inceleme sonuçlandı. Buna göre Diyanet, “Camide içki içildi” iddiasını kanıtlayacak delillere ulaşılamadığını bildirdi.

İstanbul Müftülüğü tarafından yürütülen incelemede, müezzinin ifadesi alındı, kamera kayıtları incelendi ve cemaatin de bilgisine başvuruldu. Yapılan tüm incelemelerde, mevcut görüntülerin dışında bir bilgi ve belgeye ulaşılamadığı kaydedildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Milli İradeye Saygı” mitinglerinde gündeme getirdiği Gezi Parkı eylemleri sırasında polis müdahalesinden kaçan eylemcilerin sığındığı camide “içki içtiğine” yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı, Diyanet’in incelemesiyle de doğrulandı.

İstanbul Müftülüğü tarafından başlatılan incelemede müfettişler, kamuoyuna yansıyan görüntülerin, bilgilerin ve kayıtların dışında, yeni bir bilgi ve belgeye ulaşamadı. İnceleme sırasında, camide bulunan müezzinin ve cemaatin de ifadesine başvuruldu.

Ancak söz konusu kişilerin de, içki içildiğine yönelik somut bilgi ve belgeyi müfettişlere sunamadığı kaydedildi. Konuyla ilgili hazırlanan rapor, Diyanet İşleri Başkanlığı’na sunuldu. Tartışmaların alevlendiği dönemde, inceleme sonucunda hazırlanacak raporun kamuoyu ile paylaşılacağı öne sürülmüştü. Ancak, Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri raporun açıklanma tarihi ve şekli konusunda henüz alınmış bir kararın bulunmadığını bildirdi.O Cami de O gece Neler Oldu?   İşte O Fotoğraflar:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.