1. HABERLER

  2. GÜVENLİK

  3. O askerler neden yasaklanmış?
O askerler neden yasaklanmış?

O askerler neden yasaklanmış?

Geçen yılın Aralık ayında, bazı emekli ve muvazzaf askerlere orduevlerine giriş yasağı konulmasıyla ilgili olarak, ‘yasaklı askerler’in sorusu üzerine Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir açıklama geldi.

A+A-

Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, kendisne ve 27 askere daha uygulana  orduevi yasağını Genelkurmay Başkanlığına sordu ve aldıı cevabı Oda TV. ile paylaşarak değerlendirmelerde bulundu.

İşte o haber;


E. TUĞAMİREL YASAĞI SORDU


5’i general ve amiral olmak üzere toplam 28 emekli ve muvazzaf askerin orduevlerine girişini yasaklayan Genelkurmay Başkanlığı, yasağın kurul kararıyla alındığını bildirdi. Orduevlerine girişi yasaklanan 28 askerden birisi olan E. Tuğamiral Türker Ertürk’ün, yasağın gerekçesini öğrenmek amacıyla Genelkurmay’a yaptığı yazılı başvurusuna yanıt geldi.

TSK İÇ HİZMET YÖNETMELİĞİ...

Genelkurmay Başkanlığı’ndan Ertürk’e gelen yanıtta, “Orduevleri, askeri gazino ve diğer sosyal tesislerden yararlanma usul ve esasları ile söz konusu tesislere girişin yasaklanmasına yönelik hususlar, TSK İç Hizmetler Yönetmeliği’nin 664’üncü maddesinde düzenlenmiştir. Bu kapsamda hak sahibi kişiler, bu düzenlemeye istinaden Orduevleri, Askeri Gazinolar ve Sosyal Tesisler Yönergesi’nde (MY 58-4) yer alan esaslar doğrultusunda orduevleri, askeri gazino ve sosyal tesislerden istifa etmekte, belirlenen esaslara uymayanların tespit edilmesi halinde ise personelin istifadesi Genelkurmay Başkanlığı’nca oluşturulan bir kurul tarafından yasaklanabilmektedir. Bu kapsamda; söz konusu yönetmelik hükümleri doğrultusunda TSK Sosyal Tesislerine girişiniz kurul kararı ile 13 Kasım 2013 tarihinden itibaren 6 ay süreyle yasaklanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

"EMİR ERDOĞAN'DAN"

Kendisine verilen yanıtı gayriciddi bulduğunu belirten E. Tuğamiral Türker Ertürk ise, şöyle dedi: “Biz Genelkurmay’dan hangi suçumuza, eylemimize ve konuşmamıza yönelik yasaklama getiriyorsunuz diye gerekçe soruyoruz onlar bize ilgili yönetmeliğe göre böyle bir yetkimiz var diye cevap yazıyor. Ya anlama güçlüğü var ya da verecek yanıt yok. Gönderilen evrakın alt düzeyde imzalanmış olması sanırım bu nedenle. Aldığım duyumlara göre bu yasaklama kararını Erdoğan’ın “Konuşan ve yazan emekli askerleri sustur” emri üzerine bizzat Genelkurmay Başkanlığı makamında oturan Necdet Bey vermiştir.

"SUSMAYCAĞIM"

Bilmesini isterim konuşmaya ve yazamaya devam edeceğim. Ülkemiz bölünme ve parçalanma sürecine sokulmuşken, teröristlerle işbirliği yapılırken, hırsızlık ve yolsuzluk almış başını gitmişken, terörle mücadele etmiş olan kahramanlar zindanlara atılmışken ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kumpas kurulmuş iken susmayacağım. Kişisel çıkarlarım için susmayı onursuzluk sayarım. Verdiğiniz yasaklama kararı benim için şeref madalyasıdır. Dedemin İstiklal Madalyası’nın yanına koyuyorum. Muvazzafı ve emeklisi ile askerlerden ve sivillerden gelen mesajları göndermemi ister misiniz? Herkes “Evimiz orduevinizdir” diyor. Sadece bu söz bile bana yeter. Mesajlardan bir tanesinde “Karacı bir subayım ve görevdeyim, her ne suç işliyorsanız ben de aynı suçu işlemek istiyorum, emrinizdeyim” diyor. Bunlardan çok var, biliyor musunuz?”

“ÜLKENİZE YAPABİLECEĞİNİZ EN İYİ HİZMET İSTİFA ETMEKTİR”

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e, “Kumpas için ne yaptın?” diye soran Ertürk, şunları kaydetti:

“Biz şimdi en yetkili ağızlardan bile itiraf edilen kumpasa üzerimizde üniforma varken de direndik, emrimizde bulunanları yem etmedik, sahip çıktık, istifa ettikten sonra da konuşarak, yazarak ve siyaset yaparak hep bunları anlattık ve savunduk. Soruyorum siz kumpas için hapishanelerde çürütülen silah arkadaşlarınız için ne yaptınız ve hangi mücadeleyi verdiniz? Geride kalan aileleri perişan, farkında mısınız? Kumpas suç duyurusunu Erdoğan’ın isteği ile yaptığınızı herkes konuşuyor. Genelkurmay Başkanı ve diğer kuvvet komutanları hukuksuzluğa ve kumpasa isyan ederek istifa ederken niçin onlarla beraber hareket etmediniz? Kumpasın Türk Silahlı Kuvvetleri içinde bulunan uzantılarına ve imamlarına karşı görevi aldığınızdan beri hiç operasyon yaptınız mı?

Daha önceki yazılarımda artık istifalarla bir sonuç elde edilebilecek eşik geçilmiştir, kimse istifa etmesin, mevziini korusun ve ülkemiz için görevine devam etsin demiştim. Ama buna siz dahil değilsiniz. Ülkenize yapabileceğiniz en iyi hizmet istifa etmektir. Bu arada denizcilerin bir isteğini iletmek istiyorum. Sizin için bir daha denizci üniforması giymesin diyorlar. Biliyorsunuz bu kumpastan en çok onlar zarar gördü. Anlayışla karşılamanız lazım. Diyorlar ki, beyaz üniforma temizliğin, yurtseverliğin, aidiyet duygusuna sahip olmanın ve deniz konusunda nitelikli olmanın karşılığıdır.”

Odatv/dea

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.