1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. NUMAN KURTULMUŞ'TAN TÜSİAD'A AĞIR ERDOĞAN ELEŞTİRİSİ
NUMAN KURTULMUŞ'TAN TÜSİAD'A AĞIR ERDOĞAN ELEŞTİRİSİ

NUMAN KURTULMUŞ'TAN TÜSİAD'A AĞIR ERDOĞAN ELEŞTİRİSİ

4 yıl önce ASKON toplantısında yaptığı konuşmada Erdoğan'ın gözlerinin içine baka baka ağır bir biçimde eleştirmişken, bu gün Erdoğan'ı ve AKP ekonomisini eleştiren ekonomi STK'larına "abzürt açıklama yaptılar" dedi

A+A-

Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "(Cumhurbaşkanı muhatabımız değildir açıklaması) "Bunu anlayamaydık. Yani, 'cumhurbaşkanımız muhatabımız değildir' sözü, hiçbir maksada hizmet etmeyen, TÜSİAD'ın çıkarlarını hiçbir şekilde korumayan ve Türkiye'deki demokratik sistemin içerisine katkı sunmayan anlamsız hatta 'absurd' bir cümledir" dedi. 

TALİHSİZ ANLAMSIZ BİR AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TÜSİAD'ın açıklamasıyla ilgili olarak yöneltilen bir soruyu , "Talihsiz, anlamsız bir açıklama oldu. Hangi amaçla söylendiğini bilmiyorum ancak hangi amaçla söylenmiş olursa olsun hiçbir amaca hizmet etmeyen son derece anlamsız bir cümledir" şeklinde yanıtladı.

BİLAL ERDOĞAN İLE BİRLİKTE TOPLANTIYA KATILDI

Kurtulmuş Vefa İlim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya, Numan Kurtulmuş'un yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, İlim Yayma Vakfı yöneticileri ile dernek yöneticileri ve vakıf öğrencileri katıldı. Programın sonunda Kurtulmuş gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

HİÇBİR AMACA HİZMET ETMEYEN SON DERECE ANLAMSIZ BİR CÜMLEDİR"

Bir gazetecinin "Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Haluk Dinçer'in "Cumhurbaşkanı muhatabımız değildir" açıklamalarını hatırlatması üzerine Numan Kurtulmuş, "Talihsiz, anlamsız bir açıklama oldu. Hangi amaçla söylendiğini bilmiyorum ancak hangi amaçla söylenmiş olursa olsun hiçbir amaca hizmet etmeyen son derece anlamsız bir cümledir" değerlendirmesinde bulundu.
Açıklamanın garip ve çelişkili bir açıklama olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "Türkiye'de halkın oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı var. Türkiye'de devletin bütün yönetiminden sorumlu olan, Bakanlar Kurulu'ndan da devletin diğer idari mekanizmalarından da hepsinden sorumlu olan, devletin bütün üst düzey mekanizmalarının yürütülmesinde birinci derecede sorumlu olan sayın Cumhurbaşkanımızdır. Kısa bir süre önce halkın oyuyla Cumhurbaşkanımızın seçilmiş olması Cumhurbaşkanımızın gücünü biraz daha artırmıştır. TÜSİAD ise iş dünyasında belli çevreleri temsil eden bir işadamları derneğimizdir. Onlar da seçimle iş başına geldiler. TÜSİAD Başkanı'ndan beklenen, kendisinin bu ülkenin birinci derecede denetiminden sorumlu olan TÜSİAD'ın çalışmalarını ona arz etmesidir. Nihayetinde Cumhurbaşkanımızın Türkiye'deki bütün derneklerin, vakıfların çalışmalarını kolaylaştıracak tedbirlerden de sorumlu olduğu ortadadır. Burada hem aklın gereği hem de Türkiye'deki anayasal sistemin gereği bütün sivil toplum kuruluşlarımızın bu anlamda kendi çalışmalarını güçlendirmek için o çalışmalar içerisinde Cumhurbaşkanımızı görmek istemeleridir. Bunu anlayamaydık. Yani, 'Cumhurbaşkanımız muhatabımız değildir' sözü, hiçbir maksada hizmet etmeyen, TÜSİAD'ın çıkarlarını hiçbir şekilde korumayan ve Türkiye'deki demokratik sistemin içerisine katkı sunmayan anlamsız hatta 'absurd' bir cümledir. Eğer TÜSİAD bunu, Cumhurbaşkanımızı 'tanımıyoruz' manasında söylüyorsa kusura bakmasınlar Cumhurbaşkanımız da TÜSİAD'ı tanımaz. O zaman burada tartışma konusu olan Cumhurbaşkanımız olmaz, TÜSİAD olur. Ben Haluk Bey'in bunu kastetmediğini ümit ediyorum. Bir yanlış anlaşılmaya vesile olan açıklama olduğunu ümit ediyor ve en kısa zamanda bunu tenzih etmesi, açıklaması gerekir diye düşünüyorum" dedi. 

"FEVKALEDE NORMAL VE DEMOKRATİK BİR SÜREÇTİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Ocak'ta Bakanlar Kurulu'nu toplamasıyla ilgili bir soruya ise Kurtulmuş, şu şekilde yanıt verdi: "Türkiye anayasal bir hukuk devletidir. Bu Anayasa içerisinde, Anayasımızın sayın Cumhurbaşkanımıza vermiş olduğu bir yetki var. Sayın Cumhurbaşkanı istediği zaman Türkiye'de bakanlar kurulunu toplar, çağırabilir, bakanlar kurulu toplantısına da gidebilir. Bu Anayasamızın Cumhurbaşkanına verdiği son derece normal bir yetkidir. Sayın Cumhurbaşkanı bunu hangi sıklıkla kullanır, kendisi gelmeyi mi yoksa çağırmayı mı tercih eder? Bunları bilmiyoruz çünkü bu Cumhurbaşkanımızın yetkisi dahilinde olan birşeydir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın katılacağı bir bakanlar kurulu toplantısı için bir tarih belirlenmiştir. Bu ilk toplantı, 19 Ocak'ta Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılacaktır. Bu fevkalede normal ve demokratik bir süreçtir. Buradan bir tartışma çıkmaz. Türkiye'deki mevcut anayasal sisteme halel getirecek herhangi bir uygulama çıkmaz. Hele hele sayın Cumhurbaşkanımız ile hükümet arasında ayrışmaya vesile olabilecek herhangi bir şey çıkmaz. Kimse bundan boşyere heveslenmesin."

cumhurbaskani_erdogan_bizim_muhatabimiz_degil_h10689.jpg

TÜSİAD BAŞKANI NE DEMİŞTİ

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, dün Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan söyleşisinde “Cumhurbaşkanı devletin başıdır. TÜSİAD’ın muhatabı zaten cumhurbaşkanı değildir, TÜSİAD’ın muhatabı başbakandır. Bizim çalışma alanlarımızla ilgili bakanlardır... Bizim ilişkilerimiz artık Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden devletin başı ve Türkiye’nin özgür, bağımsız, etkili bir iş dünyası örgütü ilişkisidir” demişti. Dinçer’in bu sözleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaretinde de gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre Erdoğan bu sözlerle ilgili olarak bundan sonra TÜSİAD’ın davetlerine katılmayacağı mesajını verdi. Erdoğan’ın “Madem muhatap biz değiliz, bundan sonraki davetlerine katılacak bir muhatap bulurlar” sözlerini toplantı sırasında salonda bulunan isimlerle paylaştığı öğrenildi.

ERDOĞAN'IN İLK TEPKİSİ NE OLMUŞTU

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer’in “Cumhurbaşkanı devletin başıdır, TÜSİAD’ın muhatabı değildir” sözlerine tepki gösterdi. Edinilen bilgilere göre Erdoğan, “Madem biz muhatap değiliz, bundan sonraki davetlerine katılmayız” mesajını verdi.

4 YIL ÖNCE NE DEMİŞTİ BU GÜN NE DEMİŞ ?

 Numan Kurtulmuş bu gün şiddetle savunduğu Erdoğan'ı ve AKP ekonomisini 4 yıl önce  ASKON toplantısında yaptığı konuşmada Erdoğan'ın gözlerinin içine baka baka ağır bir biçimde eleştirmişken, bu gün Erdoğan'ı ve AKP ekonomisini eleştiren ekonomi STK'larına "abzürt açıklama yaptılar" dedi. O günden bu güne neyin değiştiğini hiç bir zaman açıklamayan,Kurtulmuş'un bu gün ki düşüncelerinin tam tersi olan o konuşmalardan başlıklar şöyle.

4 MADDEDE AKP EKONOMİSİNİ ÖZETLEMİŞTİ
 
"AKP Ekonomisi Kredi kartı borcunda Avrupa birincisidir."
"10 yıllık modelin sonucu mülkiyet yapısı el değiştirmiştir."
Türkiye’de işsizlik, yoksulluk gelir dağılımı adaletsizliği gibi, rakamlar
bir iktisatçı olarak düşünmeyi bile arzulamadığımız boyutlara gelmiş,
Türkiye neredeyse toplumsal yapımızın zedeleneceği noktaya gelmiştir."

İŞTE O KONUŞMA

video-galeri-font-010.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.