1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. NUMAN KURTULMUŞ'TAN "SİVİL ŞEHİT" AÇIKLAMASI
NUMAN KURTULMUŞ'TAN "SİVİL ŞEHİT" AÇIKLAMASI

NUMAN KURTULMUŞ'TAN "SİVİL ŞEHİT" AÇIKLAMASI

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere ilişkin sivil şehit tartışmalarına dikkat çekerek, "Açıklamada sivil şehit kavramını asla kullanmadım. Böyle bir kavram Bakanlar Kurulu tarafından...

A+A-

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere ilişkin sivil şehit tartışmalarına dikkat çekerek, "Açıklamada sivil şehit kavramını asla kullanmadım. Böyle bir kavram Bakanlar Kurulu tarafından da kullanılmamıştır" dedi.

BÖYLE BİR KAVRAM KULLANILMADI

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Ordu'ya gelerek Ordu- Giresun Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ankara'da terör saldırısında ölenlerle ilgili sivil şehit tartışmalarıyla ilgili soruya yanıt veren Kurtulmuş, kendisi ve Bakanlar Kurulu tarafından böyle bir kavramın kullanılmadığını söyledi. Mağduriyete ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın da ilgili kurulların tespitinden sonra gereğini yerine getireceğini vurgulayan Kurtulmuş, şunları söyledi:

DAHA ÖNCE BENZER BİR KARAR ALINMIŞTIR

"Açıklamada sivil şehit kavramını asla kullanmadım. Böyle bir kavram Bakanlar Kurulu tarafından da kullanılmamıştır. Mesele şudur Bakanlar Kurulunda tartışılan; Ankara'da terör saldırısında hayatını kaybedenler için daha önce terör saldırılarında olduğu gibi 5233 sayılı Terör ve Terör mağdurlarının mağduriyeti giderilmesine ilişkin yasanın gereğinin yerine getirilmesi. Yani onlarla ilgili gerekli tazminatların yapılması, devletin desteklerinin ortaya konulması için Bakanlar Kurulu'nda karar alınmıştır. Bu kararla ilgili, ilgili kurulların tespitlerinden sonra ilgili bakanlık Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı gereğini yerine getirecektir. Bizim söylediğimiz budur. Dolayısıyla bunun çarpıtılarak başka anlamlar yüklenecek şekilde ifade edilmesini fevkalede yadırgadığımı, doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum. Yasanın gereği yerine getirilecektir. Terörün ortaya çıkardığı mağduriyetleri gidermek için bu konuda mağdur olan vatandaşlarımızla ilgili gerekli tedbirler, gerekli düzenlemeler alınacaktır."

İKİ CANLI BOMBANIN KİMLİK TESPİTİNDE SON AŞAMAYA GELİNDİ

Ankara'da ki terör saldırısında iki canlı bombanın kimlik tespitinin de son aşamaya geldiğini, çalışmalar yüzde yüz bitirilince bunun kamuoyu ile paylaşılacağını da belirten Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Her iki canlı bombanın kimlik tespitinin son aşamasına gelinmiştir. Bu tespitle birlikte arkasındaki örgütlerinde kimler olduğu noktasında son noktaya gelinmiştir. Ancak kesinleşmeden, şuan itibariyle yüzde 99, yüzde 100 olmadan biz bu kesin bilgidir noktasında kamuoyuna kesin bilgi vermemeyi doğru bulmayız, büyük oranda kesinleşmek üzeredir. Kesinleştiği zaman hem komuoyu ile hem şahısların isimleri, hem bu isimlerin arkasındaki örgüt bağlantıları, olası şüphelilerin dışında muhtemel olmayan şüphelilerinde kimler olabileceği üzerinde çok titiz bir çalışma yürütülüyor. Çok detaylı bir şekilde belki binlerce delil, binlerce farklı görüntü inceleniyor. Bunun sonucunda belli bir noktaya gelindi, ümit ederim en kısa zamanda bütün detaylarıyla konu ortaya çıkacaktır. Çıktığı anda bunu kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, daha sonra kentteki bazı sanayi kuruluşlarını ziyaret ederek bir otelde Din Görevlileri Derneği'nin düzenlediği yemekli toplantıya katıldı.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.