1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. NUMAN KURTULMUŞTAN "DIŞ POLİTİKANIN İFLASI" AÇIKLAMASI
NUMAN KURTULMUŞTAN "DIŞ POLİTİKANIN İFLASI" AÇIKLAMASI

NUMAN KURTULMUŞTAN "DIŞ POLİTİKANIN İFLASI" AÇIKLAMASI

Erdoğan'ın dün Rusya krizinde 180 derece dönüş yapan açıklamasının ardından bir itirafda Numan Kurtulmuş'tan geldi. İşye AKP'nin çark ettiği 4 başlık.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dün Ankara’da gazetecilerle görüştü. Kurtulmuşun özellikle dış politika konusunda verdiği mesajlar dikkat çekti.  

YENİ OSMANLI POLİTİKASI SONA GELDİ

Çok hızlı değişen dış politika atmosferi olduğunu söyleyen Kurtulmuş, AKP'nin Yeni Osmanlı macerası nedeniyle ciddi tıkanıklık yaşadığı 4 başlıkta revizyona gidilebileceğinin sinyallerini verdi. Bu başlıklar: Suriye, Rusya, İsral ve AB ilişkilerini kapsıyor. 

MACERAYA GİRMEYİZ

Kurtulmuş PYD ile ilgili sorulan soruya "maceraya girmeyiz" diye yanıt verirken, bu yanıtta Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle bölgede oluşan yeni dengenin de farkında olduklarını hatırlatması dikkkat çekti. Kurtulmuş, başkanlık ya da yarı başkanlık yolunun açılamaması halinde partili cumhurbaşkanlığı formülünü işleteceklerini belirttti.

İŞTE BAŞLIKLAR

"Eskiden beri yaptığımız bazı uygulamalarda mutlaka bir takım değişikliklere gidilmesi zaruri görülüyor.

Dünya çok büyük bir çatışma dönemine girdi. Biz istesek de her sorunu çözebilecek gücümüz de yok her sorunu çözebilme imkânı da yok.

Yapmamız gereken etrafımızdaki bu çatışma alanlarını mümkün olduğu kadar azaltmak, Türkiye’nin maalesef tarafı olduğu birçok çatışmanın en azından Türkiye kısmının hafifletilmesini temin etmek. En azından şu 4 alanda dış politikada ciddi yeni adımlar gerekiyor:

1- Suriye’de halkın bütün kesimlerinin katıldığı, kendisini ifade edebildiği bir sürece Türkiye destek verir. Irak’ta da farklı toplumsal kesimlerin işin içinde olduğu, merkezi hükümetle kuzeydeki yönetimin arasındaki ilişkilerin düzenlendiği atmosferi tercih ederiz.

2- Yeni dönemde Ruslarla uçak düşürülme kriziyle ortaya çıkan ilişkilerin düzenlenmesini arzu ederiz.

3- Türkiye’nin vize serbestisi üzerinden AB ile geliştirmiş olduğu bu ilişkilerin de artık pozitif anlamda sonlandırılması lazım. Vize serbestisi, bu da Türkiye dış politikasını ciddi şekilde etkileyecek bir husustur.

4- İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi süreci. Bununla ilgili olarak da son adımın, yani ablukanın hafifletilmesi, azaltılması, kaldırılması, artık ne derseniz deyin, buradaki ısrarımızı sürdüreceğiz."

ANA TERCİH BAŞKANLIK

Ana tercihimiz başkanlık sistemidir. 367’yi bulacağımıza inandığımız zaman parlamentoya gelir. Bulamazsak 330’u bulursak, millete gider. Dolayısıyla biz burada metnimizi hem son şekline getireceğiz hem de bunun uygun bir zamanlamasını yapmaya çalışacağız. Eğer burada böyle bir süreç olmayacağı görülürse belki o zaman partili cumhurbaşkanlığı gündeme gelebilir.

MACERAYA GİRMEYİZ

(PYD’nin Fırat’ın batısına geçmesi) Türkiye’nin belli sınırları olduğunu herkes biliyor. Sonuçta ABD’nin de çok açık söyleyeyim, vereceği bir karar var. Türkiye hiçbir şekilde maceracı davranmaz. Özellikle Rus uçağının düşürülmesinden sonra o bölgede yepyeni bir denge var. Bu dengenin şartlarını, Türkiye’ye getirdiklerini biliyoruz.” 

TÜRKİYE SURİYE GÖRÜŞMELERİ Mİ BAŞLADI

Şam'dan telefonla BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Kabalan, "Türkiye'nin sınırlarını kontrol etmesi ve teröristlere yardımı kesmesi durumunda" Şam'ın Ankara'yla ilişkileri düzeltmeye hazır olduğunu belirtti. Kabalan, "iki ülke arasındaki dolaylı görüşmelerin varlığının kendisini şaşırtmayacağını" kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.