1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. NUMAN KURTULMUŞ'TAN AYM'YE ŞOK SÖZLER
NUMAN KURTULMUŞ'TAN AYM'YE ŞOK SÖZLER

NUMAN KURTULMUŞ'TAN AYM'YE ŞOK SÖZLER

Siyaset kendi vazifesini yapacak, yürütme kendi vazifesini yapacak, yargı kendi vazifesini yapacak. Özellikle yüksek yargı da kendi vazifesini yapacak.

A+A-

HÜKÜMETLERİN KARARI YARGILANAMAZ DEDİ

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anayasa Mahkeme'nin dershanelerin kapatılmasına ilişkin yasayı iptal etmesiyle ilgili olarak, Hükümetler bir karar alır, uygular. Ama bir müddet sonra bu uygulama yüksek yargı tarafından bozulursa, o zaman o ülkede etkin bir yönetimden bahsetmek mümkün olmaz dedi.

DEMOKRASİDE YARGI OLMAZ DEMEDİĞİ KALDI

Başakşehir Belediyesi'nin sokak iftarına katılan Kurtulmuş, gazetecilerin konuya ilişkin sorusunu yanıtladı. Numan Kurtulmuş, şunları söyledi

“Anayasa Mahkemesi'nin bu kararının henüz gerekçelerini bilmiyoruz. Şu anda 7 madde ile ilgili iptal kararı olduğu anlaşılıyor. Ve bu kararın gerekçelerini gördükten sonra çok daha detaylı bir şekilde açıklamalarımızı yapacağız. Bugün Sayın Milli Eğitim Bakanımızın dediği gibi, bakanlığımız her türlü tedbiri almış bulunmaktadır. Okullarımızda çocuklarımıza dersler verilecek vaziyettedir. Herhangi bir telaşa kapılmanın gereği yoktur. Ancak bizim öteden beri eleştirdiğimiz bir nokta var Siyaset, siyaset yapanların sorumluluğu altında olmalıdır. Siyasetin bütün riskini de, hatasını da, sevabını da, sonuçlarına da katlanacak olan siyasilerdir.

YARGI KARARLARINA ONUNDA TAHAMMÜLÜ YOK

Milletin sorumluluğu vermiş olduğu partilerdir. Hükümet bir karar almıştı. Ve bu önemli bir karar. Birtakım insanlar dershanelerini kapattılar, okula dönüşme sürecine girdiler. Süreç başarı ile yönetildi. Tam böyle bir noktaya gelinmişken, bundan siyasi hiçbir sorumluluğu olmayan yargı mekanizmasının, yüksek yargının bu kararı tamamen yok sayarak bir karar bildirmesi, gerçekten ülkedeki siyasi sorumluluklar bakımından üzerinde durulması gereken bir husustur. Hükümetler bir karar alır, uygular. Ama bir müddet sonra bu uygulama yüksek yargı tarafından bozulursa, o zaman o ülkede etkin bir yönetimden bahsetmek mümkün olmaz. Türkiye'nin maalesef sisteminin temel handikaplarından birisi budur. Siyaset kendi vazifesini yapacak, yürütme kendi vazifesini yapacak, yargı kendi vazifesini yapacak. Özellikle yüksek yargı da kendi vazifesini yapacak.

KİMSE TELAŞA KAPILMASIN

Gazetecilerin, Bu noktada velilere ve öğrencilere mesajınız ne olur sorusuna ise Kurtulmuş, “İşin sorumlusu ben değilim tabii. Ama kimse telaşa kapılmasın. Milli Eğitim Bakanımız aldıkları tedbirleri, durumu bugün kamuoyu ile paylaştı. Şu anda herhangi bir telaşa gerek yok. Çocuklarımız okullarda hazırlanmış olan takviye kurslarda, bu kurslarını alabilecekler şeklinde cevap verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.