1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. NÜKLEER SANTRAL TARTIŞMALARIYLA GÜNDEME GELEN İĞNEADA, TAM BİR DOĞA HARİKASI
NÜKLEER SANTRAL TARTIŞMALARIYLA GÜNDEME GELEN İĞNEADA, TAM BİR DOĞA HARİKASI

NÜKLEER SANTRAL TARTIŞMALARIYLA GÜNDEME GELEN İĞNEADA, TAM BİR DOĞA HARİKASI

NÜKLEER santral yapılması tartışmalarıyla gündeme gelen İstanbul’a kuş uçuşu yaklaşık 120 kilometre mesafedeki İğneada’yı havadan görüntüledik. Uzun kumsalları, sık longoz ormanları, yeşil çayırları, gölleriyle İğneada havadan...

A+A-

NÜKLEER santral yapılması tartışmalarıyla gündeme gelen İstanbul’a kuş uçuşu yaklaşık 120 kilometre mesafedeki İğneada’yı havadan görüntüledik. Uzun kumsalları, sık longoz ormanları, yeşil çayırları, gölleriyle İğneada havadan bakıldığında tam bir doğa harikası...

DÜNYADAKİ ÜÇÜNDEN BİRİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un, Türkiye’nin üçüncü nükleer santral için doğa harikası İğneada’yı işaret etmesi çevreciler arasında büyük tepkiye yol açtı. İğneada Longoz ormanları konaklayan ve yerleşik olarak yaşayan 258 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 670 çeşit bitki ve 668 tür yabani hayvanın bölgede yaşandığı belirtiliyor. İğneada dışında dünyada longoz ormanı olan Amazon’da ve Afrika’nın Kongo havzasında bulunuyor.

Çevrecilerin ve bölge halkının tepkisini çeken nükleer santral tartışmalarıyla gündeme gelen İğneada’yı havadan görüntüledik. Çevresinde 5 göl, 3 ayrı longoz ormanı, geniş ve uzun kumsalları yemyeşil çayırlarıyla İğneada adeta bir doğa mücevheri gibi duruyor. Yaz aylarında nüfusu artan İğneada bu günlerde genellikle hafta sonları günü birlik gelen ziyaretçilerini ağırlıyor. Ormanlardan ve göllerden gelen kuş sesleri çevreyi doldururken, iğneada kendisi için verilecek kararları bekliyor.

LONGOZ ORMANI NEDİR?

Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistem. Bu ekosistemin devamlılığı bol suyun devamlı var olması.

(FOTOĞRAF)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.