1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. NÜKLEER SANTRAL SÜRECİNDE SKANDAL YÖNETMELİK
NÜKLEER SANTRAL SÜRECİNDE SKANDAL YÖNETMELİK

NÜKLEER SANTRAL SÜRECİNDE SKANDAL YÖNETMELİK

Atom Enerjisi Kurumu, nükleer tesislerde kullanılmasını onayladığı ekipmandan sorumlu olmayacak.

A+A-

 

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun hazırladığı, "Nükleer tesisler için ekipman tedarik sürecine ve imalatçıların onaylanmasına ilişkin yönetmelik" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

SKANDAL BİR KARAR

Yönetmelikte yer alan çok tuhaf bir maddeye göre, inşaatı ihale edilen Nükleer Santralda kullanılacak ve ülke güvenliği için büyük bir önemi bulunan  ekipmanların felaketle sonuçlanacak sonuçlarından onaylayan TEAK sorumlu olmayacak. Bu durumda ülkenin güvenliği ,santral ihalesini alan firmaların insafına kalacak

HEM DENETLİYOR HEM ONAYLIYOR AMA SORUMSUZ

Toplam 16 madde ve bir geçici maddeden oluşan yönetmeliğin amacı; "nükleer tesislerde kullanılan tüm ekipmanın tedarik sürecini, tedarike başlanabilmesi için Kurucu tarafından alınması gereken izni, izin başvurusu için gerekli belgeleri, imalat bildirimini, imalat onayını ve bu onay için sunulması gereken belgeleri, nükleer güvenlik açısından önemli ekipmanın tedarik sürecinde yer alacak imalatçıların onaylanmasına yönelik hususları ile tedarik sürecinde gerçekleştirilecek olan düzenleyici denetimleri ve yaptırımları düzenlemektir" olarak belirlendi.

SANTRAL PATLARSA SORUMLU OLMAYACAK

Yönetmeliğin 4. maddesinin 9. fıkrasında, "Kurum, onay veya izin vermek veya denetlemekle Kurucunun veya onaylı imalatçının sorumluluklarına ortak olmuş sayılmaz ve eylemlerinden sorumlu tutulamaz" denildi.

"Kurum, bu Yönetmelik hükümlerinin ihlali çerçevesinde karar vereceği idari yaptırımlarda, ihlalin nükleer güvenlik açısından önemini, aciliyetini ve ciddiyetini dikkate alır" ifadesiyle başlayan "yaptırımlar" bölümünde de, şu konular yer aldı:

SANTRAL PATLAR VE MİLYONLAR ÖLÜRSE SORUMLUSU YOK

"Nükleer tesisle ilgili faaliyetlerin Kurucu veya onaylı imalatçı tarafından yürütülmesi sırasında; Kurucunun veya onaylı imalatçının bu Yönetmelik kapsamında taşıması gereken şartlardan birini veya birkaçını artık taşımadığının anlaşılması, yapılan değerlendirme veya denetim faaliyetlerinde uygunsuzluk veya sapmaların belirlenmesi,durumlarında, Kurucu veya onaylı imalatçıya belirli bir süre tanınarak ilgili sorunun giderilmesi istenir.

İZİN İPTAL EDİECEK

Kurum tarafından belirlenen bu süre içinde düzeltici ve önleyici faaliyetlerle sorunun giderilememesi halinde imalatçıya veya Kurucuya ilgili faaliyet kapsamında verilen onaylar ya da izinler iptal edilir."

Buna karşılık, kurumun denetimleri sırasında onaylı imalatçı veya Kurucunun işbirliği yapmaması, istenen bilgi ve dokümanları sunmaması ya da belgelerde tahrifat yapıldığının veya yanlış bilgilendirme yapıldığının saptanması halinde, kurumun "izni veya onayı iptal edebileceği" belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.