1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. NOBEL ÖDÜLLÜ AZİZ SANCAR''DAN MUHTEŞEM BİR GİRİŞİM
NOBEL ÖDÜLLÜ AZİZ SANCAR''DAN MUHTEŞEM BİR GİRİŞİM

NOBEL ÖDÜLLÜ AZİZ SANCAR''DAN MUHTEŞEM BİR GİRİŞİM

Aziz Sancar, Kuzey Carolina’da öğrenim gören Türk öğrenciler ve bilimsel çalışmada bulunan akademisyenlerin yararlanabilmeleri için, satın aldığı ve Türk Evi’ne dönüştürdüğü yerde, öğrencileri ile bir araya geldi.

A+A-

Hasar gören DNA hücrelerinin onarımıyla ilgili mekanizmaları ortaya çıkaran çalışmasıyla kimya dalında Nobel Ödülü kazanan Aziz Sancar, kendisi ile birlikte çalışan öğrencilerinin de gurur kaynağı oldu.

HEM NOBEL ÖDÜLÜ HEM TÜRK EVİ

Chapel Hill kasabasındaki Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde çalışmalarını sürdüren Aziz Sancar, Kuzey Carolina’da öğrenim gören Türk öğrenciler ve bilimsel çalışmada bulunan akademisyenlerin yararlanabilmeleri için, satın aldığı ve Türk Evi’ne dönüştürdüğü yerde, öğrencileri ile bir araya geldi.

BAYRAMLARDA BİR ARAYA GELİYORUZ

Türk Bayrağı, nazar boncuğu, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet’in portrelerinin asılı olduğu Türk Evi’ni kişisel çabasıyla kurduğunu anlatan Sancar, “Türk araştırmacılar ve öğrenciler için, yurt sağlamak, ayrıca Türk kültür etkinliklerine ev sahipliği yapmak için bu girişimde bulunduk. Hem ihtiyacı olanlar ücretsiz yararlanıyor, hem de milli ve dini bayramlarda hepimizin bir araya gelebileceği bir yer oluyor” dedi.

VATANIM MEMLEKETİM

Kırk yıldır ABD’de yaşamasına karşın, Türkiye’yi “vatanım, memleketim, başka ne diyeyim… Türkiye sevgisi üstüne başka bir şey yoktur benim için” diye anlatan Aziz Sancar, “Amerika’da yaşamak imkanlar sağlıyor, fakat gönülde Türkiye var. Onu burada yaşatmak da önemli. Özellikle Amerikalılara tanıtmak önemli, çünkü Amerikalıların çoğu hiç Türk tanımamıştır. ‘Siz tanıdığım ilk Türk’sünüz’ diyen çok Amerikalılara rastlamışımdır” dedi.

BUNLAR BİZİM SİMGELERİMİZ

Türk Evi’nde Atatürk, Fatih Sultan Mehmet portreleri, Türk Bayrağı ve nazar boncuğu bulunmasını, “bunlar bizim simgelerimizdir” diye değerlendiren Sancar, bilimsel çalışmalarında da Türk öğrencilere yol göstermekten ve onlarla birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Türk Evi’nde, Sancar ile bir araya gelen öğrenciler de, hocaları Aziz Sancar’ın Nobel Ödülü kazanmasından duydukları mutluluk ve gururu dile getirdi. Nobel Ödülü kazanmasının ardından, yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın adını duyduğu Aziz Sancar, kendisi ile ilgili, gelen kutlamalara teşekkür ederken, “Ben bir bilim adamıyım, bilimle uğraşırım. Hem Amerika’da, hem de Türkiye’de tıp alanında çalışma yapanlar beni tanırlar, fakat onun dışında kimse tanımazdı. Bu ödülden sonra herkes duydu adımı, inşallah memleketime faydası olur” dedi. Türkiye’de aldığı ilk, orta ve lise eğitiminin kendisine bilimsel anlamda temel yol açıcı unsurlar olduğunu anlatan Sancar, “Öğretmenlerimiz bize bir benlik verdiler. Cumhuriyet’in çocuklarıyız biz. Bize Cumhuriyet’in çocukları benliğini verdiler. Onla büyüdük, Atatürk resmiyle büyüdük, ay yıldızla büyüdük. Biz buyuz, ondan başkasını ben düşünemiyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.