1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. MISIR ÇARŞISI DAVASINDA FLAŞ KARAR
MISIR ÇARŞISI DAVASINDA FLAŞ KARAR

MISIR ÇARŞISI DAVASINDA FLAŞ KARAR

"Mısır çarşısı" davasında mahkeme, Sosyolog Pınar Selek hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına karar verdi.

A+A-

"Mısır çarşısı" davasında mahkeme, Sosyolog Pınar Selek hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına karar verdi. Cumhuriyet Savcısına mütalaasını hazırlaması için süre verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, usul ve yasaya uygun olduğunu belirttiği Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma ilamına uyulmasına karar verdi.

Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin davaya bakan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Sosyolog Pınar Selek hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına karar verdi.

İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya hakkında yakalama kararı bulunan Pınar Selek ve tutuksuz sanık Abdülmecit Öztürk katılmadı. Pınar Selek'i duruşmada 24 avukat temsil etti. Duruşmada, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma ilamı okundu. Pınar Selek'in avukatları tek tek söz verildi. Avukatlar "Biz usul ve yasaya uygun olan Yargıtay bozma ilamına uyulmasını talep ediyoruz. Bozma her ne kadar usule ilişkin ise de bozmadan sonra yeniden yargılamanın devam edilerek yapılmasını talep etmekteyiz. Ayrıca Pınar Selek hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını talep etmekteyiz" diye konuştular.

"YARGITAY BOZMA İLAMINA UYULMASINI TALEP EDİYORUM"

Sanık Abdülmecit Öztürk'ün avukatı Mehmet Erbil de, "Yargıtay bozma ilamına uyulmasını talep ediyorum" dedi.

SAVCI: PINAR SELEK HAKKINDAKİ YAKALAMANIN DEVAMINA KARAR VERİLMESİNİ TALEP ETTİ

Söz alan duruşma savcısı Yılmaz Kıstı, Yargıtay bozma ilamına uyulmasını talep ederek, dosyanın incelenmek üzere kendisine verilmesini ve Pınar Selek hakkındaki yakalama kararının devamına karar verilmesini istedi.

YAKALAMA KALDIRILDI

Mahkeme heyeti kısa aranın ardından ara kararlarını açıkladı. Cumhuriyet Savcısına mütalaasını hazırlaması için süre verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, usul ve yasaya uygun olduğunu belirttiği Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma ilamına uyulmasına karar verdi. Suçun vasıf ve mahiyeti, Yargıtay bozma ilamı, mevcut delil durumunu gözönüne alan mahkeme heyeti, Pınar Selek hakkında çıkarılan yakalama kararını kaldırdı. Duruşma 5 Aralık saat 10.00'a ertelendi.

DAVANIN 16 YILLIK GEÇMİŞİ

1998 yılında Eminönü'ndeki Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü 127 kişinin de yaralandığı davada, sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk beraat etti. Mahkeme patlamaya LPG'nin mi yoksa, bombanın mı neden olduğu belirlenemediği için iki sanığa ceza verilmesini uygun görmedi. İlk beraat kararı Yargıtay'da bozuldu. Yargıtay, iki sanığın beraatinin yerinde olmadığı görüşü ve müebbet istemiyle yeniden hüküm kurulmasına karar verdi. Dava yeniden görüldü. Patlamanın neden kaynaklandığının belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme beraat kararında direndi. Dosya ikinci kez Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay ikinci kez "Sanıklar müebbet istemiyle yeniden yargılansın" dedi. Selek'in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu karara itiraz etti. Dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda değerlendirildi. Ceza Kurulu, 9. Daire'nin kararını onayladı ve dosya yeniden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme bu kez kararında direnmedi. Mahkeme heyeti, daha önce verilen kararın usüle aykırı olduğu gerekçesiyle beraat kararından vazgeçildiğini açıkladı. Mahkeme, 27 Ağustos 2013 tarihinde Pınar Selek'i ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı ve hakkında yakalama kararı çıkardı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 11 Haziran 2014'de Selek'e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını usulden bozdu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.