1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ KANUN TEKLİFİ MECLİSTE!
MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ KANUN TEKLİFİ MECLİSTE!

MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ KANUN TEKLİFİ MECLİSTE!

Bütün kamu çalışanlarına seyyanen bin 155 TL zam teklifini TBMM’ne verdi....

A+A-

Onur Akay

CHP İzmir Milletvekili PM Üyesi Dr. Aytun Çıray 13 Ekim pazartesi yaptığı yazılı basın açıklaması ile Hakim ve savcılara yapılan zammın kamu çalışanlarına da yansıtılması için gerekli girişimlerde bulunacağını söylemişti. Çıray, ilgili kanun teklifini 15 Ekim 2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine verdi.

Bu zammı tüm kamu çalışanlarının alması sosyal adaletin gereğidir…

Aytun Çıray, bu zammın tek başına yalnızca hâkim ve savcılara yapılacak olmasının Türk halkının adalet duygusunu da sarsacağını, Yargı mensuplarının sonuna kadar hak ettiği maaş zammından diğer kamu çalışanlarının da yararlanmasının sosyal adaletin gereği olduğunu vurguladı.

Çıray, Hem yargımızın onurunu korumak hem de onları hak ettikleri maaş seviyesine taşımak için Hakim ve Savcılara yapılacak zam oranı kadar bütün kamu çalışanlarına da bu zammın yapılması gerektiğini, Türkiye’nin bu şartlarında sadece bir meslek grubuna özel bir zam da adil olmayacağından bu kanun teklifini verdiğini söyledi.

Bu kanun teklifi ile Yargıyı Seçim Rüşveti ve şaibelerden korumuş oluruz

Bu kanun teklifimin yasalaşması ile hem yargıyı seçim rüşveti şaibelerinden korumuş oluruz hem de çalışma barışına hizmet ederek, bu zammı bütün kamu çalışanlarına yaymış oluruz. Aksi halde siyasallaşmış yargı iddialarının yanında, seçim rüşveti ile gölgelenmiş bir yargı halkımızın hafızasında son derece kötü tesirler bırakacaktır.” dedi.

Çıray, 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yaptığı düzenlemede Ek Madde 18 ile Bu Kanun Hükmünde Kararname kapsamına girenlerin maaşlarına 1155 Türk lirası seyyanen artış yapılır.” Maddesini koydu.

27.6.1989 tarih ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim personel kanunu, 5434 sayılı T.C Emekli Sandığı Kanunu ile Diğer bazı Kanun ve Kanun hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması, Devlet memuru ve diğer kamu görevlilerine memuriyet taban aylığı ve kıdem aylığı ile ek tazminat ödenmesi hakkında düzenlemeleri kapsıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum