1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. MİLLİ GÖRÜŞ DEYİP 1 MİLYON DOLANDIRDILAR
MİLLİ GÖRÜŞ DEYİP 1 MİLYON  DOLANDIRDILAR

MİLLİ GÖRÜŞ DEYİP 1 MİLYON DOLANDIRDILAR

Milli Görüş şölenleri ve konferanslar düzenleyip, yetkililerinin camilerde kendilerinden para topladıklarını hatırlatan Hanifi Doğan, 1995 yılından 2002 yılına kadar da toplamaya devam ettiklerini kaydetti.

A+A-

YOZGAT'ın Akdağmadeni ilçesinden işçi olarak gittiği Almanya'da 43 yıl çalışan 70 yaşındaki Hanifi Doğan, gurbetçi işçilerle birlikte kendisinin de 'Anadolu Aslanları' olarak karşılarına çıktıklarını belirttiği kişilere yaklaşık 1 milyon Mark parasını kaptırdığını belirterek, Ankara'nın Kızılay Meydanı'nda 'Yeşil sermaye ölmüştür, cenaze namazını kılacağım. Gurbetçi vatandaşların başı sağ olsun' diyerek kefen giyip, cenaze namazı kıldı.

43 YILLIK BİRİKİMİNİ BÖYLE KAPTIRDI

43 yıldır Almanya'da yaşayan Hanifi Doğan, "1995 yılında Anadolu Aslanları olarak tanıdığımız Milli Görüş camilerinde gurbetçilerden para topladılar. 'Memlekette sizin de bir taşınız olsun' dediler. Ama ne yazık ki soyulduğumuzu öğrendik. Almanya'da dava açan mağdurlar davaları kazandılar, ama Türkiye'de açanlar davalarını kaybettiler. Üstelik dava ve avukatlık masrafları olarak emekli maaşlarımız icralık oldu" dedi.

YİMPAŞ VE KOMBASSAN'A BİR MİLYON MARK KAPTIRDI

Almanya'da Yimpaş, Kombassan Endüstri şirketlerine yaklaşık 1 milyon Mark parasını kaptırdığını belirten 4 çocuk, bir torun sahibi oan ve 'Kefenli Dede' olarak tanınan Hanifi Doğan, Ankara'nın Kızılay bölgesinde bulunan Sakarya Caddesi'nde giydiği kefenle tek başına eylem yaptı, yeşil sermayenin cenaze namazını kıldı. Doğan, elinde megafonla yaptığı basın açıklamasında, "30 senelik emeğimin karşılığını dolandırıcılara kaptırdım. Bu dünyada nasıl peşlerini bırakmıyorsam, öbür dünyada da yakalarını bırakmayacağım" dedi.

ANADOLU ASLANLARI DİYE PARA TOPLAMIŞLAR

Türkiye'de malulen emekli olduğunu belirten Hanifi Doğan, 43 yıl çalıştığı Almanya'da 1995 yılında Milli Görüş camilerinde namaz kıldıkları sırada 'Anadolu Aslanları' olarak karşılarına çıktıklarını belirttiği kişilerin gurbetçi işçilere hitaben “Birikimlerinizi Mason bankalarında değerlendiriyorsunuz. Bizler sizin alın terinize Yimpaş, Kombassan Endüstrisi olarak yüzde 20 net kazanç payı vereceğiz. Bizde olan paranın zekatı yoktur. Zekattan muaftır. Aynı zamanda birikimleriniz değerlendirilecek. Bu nedenle sevap kazanacaksınız " dediklerini hatırlattı. Söylenen laflarla akıllarının çelindiğini kaydeden Roğan, "Ben ve binlerce kişi bunlara inandık. Yaklaşık 1 milyon Mark tutarındaki birikimlerimizi belgeler karşılında bunlara teslim ettik" dedi.

DOLANDIRILDIĞIMIZI ANLADIK

Milli Görüş şölenleri ve konferanslar düzenleyip, yetkililerinin camilerde kendilerinden para topladıklarını hatırlatan Hanifi Doğan, 1995 yılından 2002 yılına kadar da toplamaya devam ettiklerini kaydetti. Doğan yaptığı açıklamada, "Daha sonraki yıllarda kardan pay istediğimizde, dolandırıldığımız anladık. Almanya'da ve Türkiye'de dolandırıldıklarını anlayan vatandaşlar davalar açtılar. Almanya'da dava açan vatandaşlar paralarını aldılar, ancak Türkiye'de dolandırılan insanların davaları, birisi de be olmak üzere reddedilerek mağdur edildim. Daha sonra mahkeme ve avukat masrafları icra yolu ile bizlerden tahsil edilmeye başlandı" dedi.

ÖBÜR DÜNYADA DA YAKALARINI BIRAKMAYACAM

Alman mahkemelerinin mağdur olan insanları koruduğunu kaydeden Doğan, "Bizde ise kararlar haksızdan yana verildi. Bu haksızlığı gündeme getirmek için Almanya'da ve Türkiye'de değişik eylemler yapıp, sesimizi duyurmaya çalışıyorum. Bugün burada yeşil sermayenin cenaze namazını kılarak sesimi duyurmaya çalıştım. Benim gibi mağdur insanların bir çoğu hastalanarak vefat ettiler. İntihar edenler oldu. Yaşamları alt-üst olan insanlar var. Ben de büyük sıkıntılar yaşadım. Bu dünyada peşlerini bırakmadığım gibi, öbür dünyada da yakalarını bırakmayacağım. Bizleri soyup kaçan holdinglerden hesap sorulması hükümetinin görevi. Verilen sözlerin hiç biri yerine getirilmedi" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.