1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. MİLLİ EĞİTİMDE CADI AVI
MİLLİ EĞİTİMDE CADI AVI

MİLLİ EĞİTİMDE CADI AVI

Mart ayında valiliklere gönderdiği yazıda, okul müdürlerinin ‘okullarda siyasi yorum, yönlendirme ve faaliyette bulunan öğretmen ve öğrenciler hakkında yasal işlem yapması’

A+A-

Milli Eğitim'de 'cadı avı' başladı


Mersin Pakize Kokulu Lisesi’nde öğrenciler Berkin Elvan için eylem yaptı. Milli Eğitim Müdürlüğü, okulun müdür yardımcısını ‘eyleme destek vermek ve devlet aleyhine konuşmakla’ suçladı. Abidin Yağmur imzası ile Cumhuriyet'te yayınlanan haberde Mersinde başlatılan cadı avına ilşkin.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz Mart ayında valiliklere gönderdiği yazıda, okul müdürlerinin ‘okullarda siyasi yorum, yönlendirme ve faaliyette bulunan öğretmen ve öğrenciler hakkında yasal işlem yapması’ istenmişti.

Bu yazı üzerine harekete geçen Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü, Pakize Kokulu Lisesi’nde Mart ayında yapılan bir eylemden dolayı, hiçbir sendika ya da partiye üye olmayan bir öğretmeni sorumlu tuttu. Hakkında soruşturma açılan öğretmen fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

15 yaşında polis şiddetine kurban giden Berkin Elvan’ın ölümünün ardından yurt genelinde birçok lisede öğrencilerin eylemler düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirmiş ve valiliklere gönderilen yazıda, ‘Okullarda siyasi faaliyette bulunanlar ile görevi aksatanlar hakkında okul müdürlüklerince yasal işlemlerin yapılması’ istenmişti.

Bakanlığın bu yazısının valiliklere ulaşmasından kısa süre sonra Mersin’de ilginç bir soruşturma yaşandı. Pakize Kokulu Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı Mustafa Özçelik ve 10 öğrenciye soruşturma açıldı.

Soruşturmada, Müdür Yardımcısı Mustafa Özçelik, 12 Mart’ta Berkin Elvan’ı anmak için yapılan öğrenci eylemini yönlendirmekle suçlandı. Soruşturma yazısında, ‘Pakize Kokulu Lisesi’nde bir grup öğrencinin ölen bir genç için eylem yaptığı, devlet aleyhine slogan attığı, öğrencilerin yanına gelen Müdür Yardımcısı Mustafa Özçelik’in devlet aleyhine bir konuşma yaptığı’ iddiasına yer verildi ve Özçelik’in savunması istendi. Hakkında soruşturma açılan Özçelik, haberi alınca fenalaşarak hastaneye kaldırılırken bir grup öğrenci soruşturmayı protesto etti.

 

Eğitim-Sen: Müfettişler suç işliyor

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, müfettişlerin okullarda adeta cadı avına çıktığını ileri sürerek, “İktidarın kanunsuz bir talimatla görevlendirdiği Milli Eğitim Müfettişleri, özel okul, dershane, yurt ve devlet okulu demeden cadı avına ve fişlemelere başlamıştır. Müfettişlerin kanunu aşan bir konuda iş ve işlem tesis etmesi hükümsüzdür. Akıl ve mantık dışı sorularla suç işliyorlar. Sayın Özçelik’in arkasındayız. Kendisi hiçbir siyasi parti ve sendikaya üye olmamasına karşın hakkında böyle bir soruşturma başlatılmış. Okullarda büyük huzursuzluk var. Öğrenciler muhbir olmaya zorlanıyor. Bu yöntem toplumdaki huzursuzluğu ve gerginliği daha da artırır. Hükümetin bir an önce bu uygulamayı durdurması lazım” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.