1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MHP'den AKP'ye şok yolsuzluk soruları
MHP'den AKP'ye şok yolsuzluk soruları

MHP'den AKP'ye şok yolsuzluk soruları

MHP Gurup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay'dan AKP'ye şaşırtan yolsuzluk soruları.

A+A-

Devlet Bahçeli'nin referandum öncesi 180 derece dönüş yaparak aldığı bir karar ile Erdoğan ve AKP politikalarına koşulsuz destek vermesi, MHP tabanında büyük bir deprem yaratmıştı. 

ELEŞTİRİLER NEDEN BAŞLADI

Referandum sonrası aynı desteğe devam eden Bahçeli'nin son zamanlarda AKP'ye karşı eleştirel bir tavır içerisine girmesi dikkat çekiyor. AKP'nin eski MKYK üyesi Ayhan Oğan'ın büyük tepki çeken " Yeni Devlet kuruyoruz " açıklamasına karşı Bahçeli'nin yaptığı sert açıklama sonrası MHP'de bu gün yine dikkat çekici bir yolsuzluk girişimi daha başlatıldı. AKP'nin yıllardır bir çok yolsuzluk iddialarına adının karışmasına rağmen MHP'nin bu iddiaları şimdi gündeme getirmesi kafalarda karışıklık yarattı. Siyasi kulislerde MHP'nin son günlerde AKP'ye karşı eleştirilere girişmesinin parti tabanında meydana gelen büyük kopuşları durdurmaya yönelik olduğu konuşuluyor.. İşte Manisa'da o çok konuşulan ihalenin ayrıntıları.

SOMA'DA YOLSUZLUK İHALESİ

MHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Erkan Akçay, TKİ Ege Linyit İşletmesi Müdürlüğü'nün lojman ihalesine yönelik yolsuzluk iddialarını Meclis'e taşıdı. Akçay, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle yazılı olarak verdiği soru önergesinde "Kamu zararı oluştuğu ve rekabet ortamı oluşmadığı gerekçesiyle bu ihaleyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Akçay'ın soru önergesi şöyle:

- "TKİ Ege Linyit İşletmesi Müdürlüğü tarafından 31 Temmuz 2017 tarihinde yapılan Arasa Karşılığı Anahtar Teslim İnşaat İhalesi için aynı şirket bünyesindeki 7 firmanın başvuruda bulunduğu ancak bu firmalardan sadece birinin ihale için teklif verdiği yönündeki iddialar doğru mudur? 


-3 Haziran 2017 tarihindeki aynı ihale için muhammen bedelin yüzde 25'i oranında iş bitirme belgesi istenirken 31 Temmuz 2017 tarihindeki aynı ihale için neden iş bitirme belgesi neden muhammen bedelin yüzde 60'ına çıkarılmıştır? İhalenin adrese teslim yapıldığı bu nedenle muhammen bedelin yüzde 60'a çıkarıldığı yönündeki iddialar doğru mudur?


- 3 Haziran 2016 tarihindeki iş bitirme belgesi şartında yer almayan 'tek sözleşmeye ait' ibaresinin 31 Temmuz 2017 tarihindeki ihale sözleşmesinde neden yer almıştır? 


-31 Temmuz 2017 tarihindeki ihalenin yayınladığı https://www.ilan.gov.tr/detay-i%CC%87hale-duyuruları-yapımı%CC%87nesaat-arsa-karsılığı-inssat-yapım-ihalesi-323294.htlm adresinde yayınlanan ilan metninde iş bitirme belgesiyle ilgili olarak 'tek sözleşmeye ait'  diye bir ibare bulunmazken ELİ tarafından ihaleye katılacak firmalara verilen ihale sözleşmesinde bu ibare neden yer almıştır? 


-Tek sözleşmeye ait ibaresiyle ihalenin adrese teslim yapıldığı yönündeki iddia doğru mudur?


-3 Haziran 2016 tarihindeki ihalenin muhammen 40.024.726 TL iken 31 Temmuz 2017 tarihindeki aynı ihalenin muhammen bedelinin 67. 682.267 TL'ye yükselmesinin gerekçesi nedir?


- 3 Haziran 2016 tarihindeki ihalenin muhammen bedelinin belirlenmesinde müteahhite verilecek konutlar düşülürken 31 Temmuz 2017 tarihindeki muhammen bedel bu konutlar düşülmeden mi belirlenmiştir? 


-Eğer bu doğruysa 31 Temmuz 2017 ihalesinde muhammen bedel belirlenme yöntemiyle kamu zarara uğratılmış olmuyor mu? 

-Müteahhite verilecek daireler düşülmeden muhammen bedel belirlenmesinin gerekçesi nedir? Bu şekilde ihaleyi alacak olan firmanın kârı düşük mü gösterilmek istenmektedir? 


-İhale sözleşmesine göre müteahhite verilecek olan 6 bloktan oluşan 216 dairenin satış fiyatı belirlenmiş midir? Belirlendiyse kaç TL'dir? 


-İhale sözleşmesine göre müteahhite verilecek olan 76.085 metrekare arsa'nın değerinin 65 milyon TL olduğu bilinmektedir. Bu arsanın sözleşmede yer alan emsal 2 üzerinden ticari veya konut imarlı değeri nedir? 


-31 Temmuz 2017 tarihinde yapılan ihale kamunun zarara uğratıldığı yönündeki iddialara katılıyor musunuz? 


-İhale sözleşmesindeki muhammen bedelin yüksek tutulması ve ihale sözleşmesindeki 'tek sözleşmeye ait' ibaresiyle ihalenin rekabet ortamının engellendiği yönündeki eleştirilere katılıyor musunuz?  

-Eğer katılıyorsanız, Kamu zararı oluştuğu ve rekabet ortamı oluşmadığı gerekçesiyle bu ihaleyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?"

Ünlü anket şirketi sahibinden gündemi sarsacak Meral Akşener açıklaması

Ünlü anket şirketi sahibinden gündemi sarsacak Meral Akşener açıklaması

AKP ve MHP'de büyük telaş yaratan Meral Akşener ve Arkadaşlarının kurma çalışmaları yürüttükleri "Yeni partiye " ilişkin müthiş bir iddia daha ortaya atıldı.

Meral Akşener cephesinde canlı yayında flaş açıklama

Meral Akşener cephesinde canlı yayında flaş açıklama

MHP'den ihraç edilen ve arkadaşları ile birlikte yeni parti kurmaya karar veren meral Akşener'in bu girişiminde flaş gelişmeler yaşanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler