1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MHP YÖNETİMİ MAHKEME KARARINI TANIMIYOR
MHP YÖNETİMİ MAHKEME KARARINI TANIMIYOR

MHP YÖNETİMİ MAHKEME KARARINI TANIMIYOR

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP yönetiminin yargı organları ve yasaları tanımaz tutumları MHP yönetimine de sıçradı. Mahkemenin kurultay kararını yönetim tanımadığını açıkladı.

A+A-

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, parti delegeleri tarafından olağanüstü kongre talebiyle ilgili olarak mahkemeye yapılan müracaat üzerinden, dün Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesince davacıların olağanüstü kongre talebi doğrultusunda karar verildiğini hatırlattı.

KAYYUMA TESLİM ETMEYECEKLER

Öztürk, bazı basın yayın organlarında ifade edildiği gibi, yargıtay süreci tamamlanmadan Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararının icra kabiliyeti olmadığını belirtti.

BASIN AÇIKLAMASI

"Sizlerin de takip ettiği gibi, partimiz delegeleri tarafından olağanüstü kongre talebi ile ilgili olarak mahkemeye yapılan müracaat, dün Ankara 12. Sulh Hukuk mahkemesince karara bağlanmış olup, davacıların olağanüstü kongre talebi doğrultusunda karar vermiştir.

KARAR KESİN DEĞİL

Mahkemenin vermiş olduğu karar, kesin olmayıp, Yargıtay yolu açıktır. Parti olarak, kararın temyizi yoluna gidilecektir. Zira karar MK m.75'e istinad etmektedir. Diğer bir ifade ile şahsın hukuku alanında verilmiş bir karardır. Şahsın hukuku alanında verilen ilk derece mahkeme kararlarının icra edilebilmesi, kararın kesinleşmesine, yani yargısal sürecin tamamlanmasına, Yargıtay aşaması da tamamlanması şartına bağlıdır.

PARTİYİ TAŞINMAZ MALA BENZETTİ

Diğer bir ifade ile, henüz hukuki süreç tamamlanmamıştır. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu m.367/2'de, 'Kişiler hukuku, aile hukuku ve taşınmaz mal ile ilgili ayni haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe yerine getirilemez.' hükmü yer almaktadır. Bazı basın yayın organlarında ifade edildiği gibi, kararın kesinleşmesinden, diğer bir ifade ile Yargıtay süreci tamamlanmadan, Ankara 12 Sulh Hukuk Mahkemesinin kararın icra kabiliyeti yoktur."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.