1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MHP KURULTAYINI BBC BÖYLE VERDİ
MHP KURULTAYINI BBC BÖYLE VERDİ

MHP KURULTAYINI BBC BÖYLE VERDİ

MHP için olduğu kadar sonuçları bakımından Türk Siyasi tarihindede büyük etkisi olabilecek MHP Olağan Üstü 6. Kurultayı dış basında da büyük ilgi gördü. İşte İngiliz BBC'nin uzun yer verdiği MHP kurultayı

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi'nde mahkeme tarafından görevlendirilen Çağrı Heyeti'nin düzenlediği olağanüstü tüzük kurultayı gecikmeli olarak başladı.

YABANCI MEDYA GÖZÜYLE MHP OLAĞANÜSTÜ KONGRESİ

Gecikme, kurultaya katılan delegelerin kimlik tespitinin noter huzurunda yapılması nedeniyle planlandığı saatten daha geç başladı.

Çağrı Heyeti 792 delegenin noter huzurunda imza atarak kurultaya katıldığını duyurdu.
Genel Merkez ise 495 delegenin imza verdiğini iddia etti.
Katılacak delege sayısı, kurultayın geçerliliği, dolayısıyla parti içindeki yönetim tarışmasının geleceği açısından kilit önemdeydi.

Muhalifler kurultayın geçerli sayılabilmesi için MHP'nin toplam delege sayısının yarısından bir fazla yani 612 delegenin katılması gerektiğini savunuyor.

Genel Merkez ise toplantının geçerliliğinin olması için üçte iki çoğunluk yani 800 delegenin oy kullanması gerektiğini iddia ediyor.
MHP'de 1 Kasım'daki genel seçimden bu yana Genel Başkan ve yönetim değişikliği tartışması sürüyor.

67991_3083_19062016123222_17.jpg

Parti içindeki muhalifler kurultaya gidilmesini istemiş, Genel Merkez ise karşı çıkmıştı.
Genel merkez ile muhalifler arasında olağanüstü kurultay konusunda yaşanan hukuki mücadeleye Yargıtay noktayı koymuş ve muhalifler lehine karar alarak Çağrı Heyeti'nin partiyi kurultaya taşımasına izin vermişti.

DEVLET BAHÇELİ YARGITAY KARARINI TANIMIYORUM DEMİŞTİ

67991_22607_19062016160819_8.jpg

Mahkemenin bu kararla tartışmaya nokta koymasının ardından yeni uzlaşmazlık kurultayın tarihi ve yeri konusunda yaşandı.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin görevlendirdiği Çağrı Heyeti kurultayı Ankara'daki Büyük Anadolu Oteli'nde yapma kararı aldı.

Kurultay girişinde delegeler noter huzurunda kimlik tespiti yapması gerektiği için girişte büyük sıra oluştu ve kongre belirlendiği saatte başlayamadı.

Kurultayda parti tüzüğündeki 'olağanüstü kurultaylarda genel başkan seçimi yapılmasını engelleyen' maddenin, "seçim yapılabilir" şeklinde değiştirilmesi bekleniyor.

Buna el olarak, muhaliflerin kurultayına katılanların partiden ihraç edilmesinin önünü tıkayacak bir tüzük değişikliği de planlanıyor.

Bu değişikliklerin kabul edilmesi durumunda, hukuki olarak geçerliliğinin olup olmayacağı da tartışma konusu.

67991_22607_19062016160819_3.jpg

DİVAN BAŞKANLIĞI SEÇİLDİ

Muhaliflerin kendi arasındaki uzlaşmayı göstermesi açısından önemli olan divan başkanlığına, tek isim üzerinde anlaşılarak Musavat Dervişoğlu seçildi.

Dervişoğlu, usülen Genel Merkez'i açılış yapmaya davet etmesinin ardından toplantıyı başlattı.
MHP yönetiminin kurultay için belirlediği tarih ise 10 Temmuz.

Genel Merkez bu kurultayda hem tüzük değişikliği hem de seçim yapmayı planlıyor.
Kurultayda Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin yanı sıra Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Sait Gönen ve Süleyman Servet Sazak da Genel Başkanlık için aday olduklarını açıkladı.

MHP Genel Başkanlığı için aday olacağını açıklayan Meral Akşener
Dün akşam iftar yemeğinde biraraya gelen genel başkan adayları Genel Merkez'in 10 Temmuz'da yapacağı olağanüstü kurultaya katılma kararı aldı.
Bugüne nasıl gelindi?

MHP'nin 1 Kasım seçimlerinden yenilgiyle çıkmasının ardından harekete geçen bir grup partili partide 'tüzük değişikliği' talebiyle olağanüstü kongre girişimi başlattı.
Grup, 1,232 delegeden 531 delegenin destek verdiği girişimin talebini genel merkezin yerine getirmemesi üzerine şubat ayında mahkemeye başvurdu.
Mahkeme de, 'büyük kongre üyelerinin beşte birinin başvurusu üzerine olağanüstü büyük kurultay

toplantıya çağrılabileceği hükmünün yer aldığı ifade edilerek, bu hükmün bu hususta partiye takdir yetkisi vermediği'' sonucuna vardı ve olağanüstü kurultayın toplanması için "Çağrı Heyeti" oluşturdu.
Genel Merkez çağrıyı tanımazken, heyet de 15 Mayıs'ta toplanmak üzere delegelere davet yaptı.
Bu arada Gemerek ve Tosya'da iki ayrı mahkeme, olağanüstü kurultay sürecini durduran kararlar verdi.
Ankara Valiliği bu kararları gerekçe göstererek, 15 Mayıs'ta toplanmak üzere Ankara'ya gelen delegelerin kongrenin toplanacağı Büyük Anadolu Oteli'ne girişlerine izin vermeyince toplantı yapılamadı.

Genel merkezin itirazı üzerine dosya Yargıtay'ın gündemine geldi.
Yargıtay da, yerel mahkemenin kararını onaylayınca olağanüstü kurultayın yapılmasının önünde engel kalmadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.