1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. MERKEZ BANKASINDAN KÖTÜ HABER
MERKEZ BANKASINDAN KÖTÜ HABER

MERKEZ BANKASINDAN KÖTÜ HABER

Ekonomide git gide artan belirsizlik ve güvensizlik verilerine karşı piyasaların beklediği kararları almaktan çekinen Merkez Bankası başkanı Başçı enflasyon beklentisini yine yukarı yönlü revize etti.

A+A-

Yeni yıla da "yüzde 5" hedefiyle giren Merkez Bankası, 2016 yılı için öngördüğü enflasyon oranını, yüzde 6.5'ten, 1 puan artışla yüzde 7.5'e yükseltti.

2018'DE REFAHA KAVUŞACAKMIŞIZ
 
Yılın ilk Enflasyon Raporu'nu açıklamak üzere düzenlenen toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Enflasyon 2016'da yüzde 7.5, 2017'de yüzde 6'ya geriledikten sonra 2018 yılında yüzde 5'te istikrar kazanacak" dedi.
Başçı'nın, 28 Ekim'de düzenlenen toplantıda açıkladığı, 2015 yılının dördüncü ve son Enflasyon Raporu'nda enflasyonun 2016 yılında, orta noktası “yüzde 6.5” olmak üzere, yüzde 5.0 ile yüzde 8.0 arasında olacağı öngörülmüştü.
Merkez Bankası'nın yüzde 5 hedefine karşın, enflasyon 2015 yılında yüzde 8.81 olarak gerçekleşti. Başçı, enflasyon hedefini tutturamadıkları için yazmak zorunda oldukları mektubu hükümete bugün ileteceklerini söyledi.
 
TÜM ARAÇLARI KULLANCAĞIZ
 
Konuşmasında, "Enflasyonu yıl sonunda yüzde 7.5'e yaklaştırmak için elimizdeki tüm araçları kullanacağız" diyen Başçı, öncelikle enflasyonun yılın ilk çeyreğinde çift haneye çıkmaması için "gayret gösterecekleri"ni vurguladı ve şu konuların altını çizdi:
"Gelinen noktada fiyat istikrarına ulaştığımızı söylemek mümkün değil. Petrol fiyatları varsayımını 2016 için 54 dolardan 37 dolara düşürdük. Gıda fiyatları artış varsayımımızı yüzde 8'den yüzde 9'a çıkardık. Kırmızı et ve ekmek fiyatları gıda komitesinde ele alındı; bu konuda açıklama yapılacak. Bu konuda kuvvetli bir irade var."
 
FAİZ KARARI İÇİN ERKEN DEDİ DOLAR UÇUŞA GEÇTİ
 
Başçı, faiz politikası konusunda da, "Tek faize geçmek için henüz erken. Belirsizlik azalana kadar günlük likidite politikasıyla ayarlama yapmak daha doğru. Tek faiz oranı küresel belirsizliğin azalmasıyla yeniden düşünülebilir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.