1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Merkez Bankası'nda kaynağı belirsiz para
Merkez Bankası'nda kaynağı belirsiz para

Merkez Bankası'nda kaynağı belirsiz para

“Net hata noksan” nedir? “Net hata noksan” kaynağı belirsiz para demek.

A+A-

Adil HACIÖMEROĞLU             

Merkez Bankası’nın açıkladığı ödemeler dengesi verilerinde Temmuz 2013’te “net hata noksan” kaleminde 4 milyar 801 milyon dolarlık para görünmekte. Böylesi önemli bir miktar paranın Türkiye’ye girişinin dikkat çekmemesi olanaksız?
“Net hata noksan” nedir? Öncelikle buna açıklık getirelim. “Net hata noksan” kaynağı belirsiz para demek.
 
Tüm gelirler alt alta toplanır ve ülkenin gelirleri ortaya çıkar. İhracat, turizm, vergi… gibi gelirlerin kaynağı bellidir.
4.8 milyar dolar önemli bir para. Neredeyse küçük bir ülkenin bütçesi kadar. Böylesine büyük bir meblağ bavullarla taşınmaz. Gemi, kargo uçağı ya da büyük kamyonlarla taşınıp yurda sokulabilir.
 
Kaynağı belirsiz bu paranın Suriye’den geldiği söylenecek. Bu kadar büyük bir parayı hangi kişi ya da örgüt, Suriye’den bankalardan çekip Türkiye’ye taşıyabilir? Bu fiziksel koşullar göz önüne alındığında böylesi bir para transferi olanaklı olur mu?
 
Yastık altındaki paralar ortaya çıktı desek bu da olanaksız. Şu anda yastık altından paraların çıkmasını sağlayacak bir teşvik ortamı yok. Ayrıca ekonomik ve siyasal gelişmeler de buna uygun değil. Üstelik yastık altında bu kadar para tutulabilir mi?
 
Çözüm süreci kapsamında PKK’nın parasının Türkiye getirilmesi konuşuldu mu? Bu konuda bölücü örgüte güvenceler verildi mi? İster istemez akla bu sorular takılıyor. Paranın büyüklüğü insana bunu düşündürtüyor?
 
AKP ve PKK’nın yazgı arkadaşlığı var. Aynı senaryonun iki aktörü.  Zor durumlarda birbirlerine el vermeleri olağan. AKP hükümetinin ekonomik olarak sıkıştığı bir anda PKK’nın dostuna küçük bir iyilikte bulunması güçlü bir olasılık.
Atalarımız “Komşu, komşunun külüne muhtaçtır.” dememiş boşuna…
                                                    
 

                                                           
 
 
 
 

 

  1.  
 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.