1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. MERKEZ BANKASI BAŞKANINDAN FLAŞ AÇIKLAMA
MERKEZ BANKASI BAŞKANINDAN FLAŞ AÇIKLAMA

MERKEZ BANKASI BAŞKANINDAN FLAŞ AÇIKLAMA

Sıkı para politikasına devam mesajını piyasalar nasıl algılayacak

A+A-

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, para politikasındaki sıkı duruşun, enfyasyonda iyileşme sağlanana kadar süreceğini söyledi.

SIKI DURUŞ SÜRECEK

Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki sunumunda, "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşmesağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir" dedi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faiz kararı için toplanacağı 24 Aralık'tan bir hafta öncesinde yaptığı sunumda Başçı, yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek malların enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri olduğunu vurguladı ve ekledi:

ENFLASYON YAKINDAN İZLENİYOR

"Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Mevcut para politikası duruşu altında enflasyonun 2015 yılında Enflasyon Raporunda belirtilen görünümle uyumlu bir düşüş sergileyeceği öngörülmektedir."

Sunumunda, ihracatın büyümeye katkısının da sürmekte olduğuna işaret eden Başçı, "Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi destekleyecektir. Yapısal dönüşüm programının uygulamaya geçmesiyle birlikte Türkiye’nin büyüme potansiyeli kademeli olarak artacaktır" dedi ve şöyle devam etti:

25 ADET ÖZEL UYGULAMA YER ALIYOR

"10. Kalkınma Planının temel amacı uluslararası değer zinciri hiyerarşisinde üst basamaklara çıkmış, yüksek gelir grubu ülkelerin arasına girmiş ve mutlak yoksulluk sorununu çözmüş bir ülke konumuna geliyor. 10. Kalkınma Planında daha önceki planlardan farklı olarak 'Öncelikli Dönüşüm Programları' adıyla 25 adet özel uygulama programı yer alıyor. Söz konusu programlar Plan’ın uygulanabilirliğini ve kalkınma çabalarının etkinliğini artırmak amacıyla yeni bir yaklaşım çerçevesinde hazırlandı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.