1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Mehmet Ali Aydınlar'ın Ahlaksız Teklifi
Mehmet Ali Aydınlar'ın Ahlaksız Teklifi

Mehmet Ali Aydınlar'ın Ahlaksız Teklifi

A+A-
Mehmet Ali Aydınlar, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'ndan bu yana yapılan eleştirilere dün cevap verdi. Bazı konularda kendi açıklamalarıyla çelişkiye düşerken, Fenerbahçe Kulübü resmi bir açıklamayla kendisini belgeler üzerinden konuşmak üzere tartışmaya çağırdı.
 
Aydınlar'ın en çarpıcı açıklamalarından biri "UEFA ile 1 yıl men cezası konusunda anlaşmıştık" sözleri oldu. Aydınlar, Puan silme, para cezaları, Bir yıl Avrupa kupalarından men edilme kaydıyla dosyanın kapatılması konusunda anlaşıldığını söylemişti. Aydındınlar, "UEFA yazılı olarak anlaştıklarımızı teyit etti. O gün istenenler gerçekleşmiş olsa bugün hangi noktada olurduk" demişti.
 
"AHLAKSIZ TEKLİF"
 
Konu hakkında görüştüğümüz uzmanlar, UEFA ile böyle bir pazarlık yapılmasının, "olayın üstünü örtmek, delilleri gizlemek anlamına geleceğini ve bunun büyük bir suç olduğunu" söyledi. Eğer ortada bir suç varsa bunun karşılığı ceza ne ise verilir, konu kapanır. Hukuki bir olayı, pazarlık konusu yapmak, ahlıksız bir tekliftir" dedi.
 
İŞTE TASLAK ANLAŞMA
 
İsviçre'nin hukuken profesyonel olarak ayrıcalıklı ve gizlidir ibaresinin bulunduğu ve UEFA tarafından yazılan bu anlaşmada neler teklif edilmişti?
 
TFF'yi temsilen M.Ali Aydınlar, UEFA yetkilileri ve Fenerbahçe'nin o dönemdeki yöneticileri Nihat Özdemir ile Ali Koç İsviçre'nin Nyon kentinde bir araya geliyor. Fenerbahçeli yöneticilerin önüne Aydınlar'ın anlaştık dediği metin konuyor. Taslak anlaşmada ilk madde, Fenerbahçe'nin CAS davasını geri çekmesi ve masrafları ödemesi üzerinedir.
 
İkinci maddede ise, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne 1 yıl katılmaması ve bunun için dava açmaması istenir. Ancak, bu anlaşmaya rağmen Disiplin Kurulu'nun bir başka ceza vermesi durumunda, yine Fenerbahçe'nin dava açmaması için taahhüt istenir.
 
KOÇ VE ÖZDEMİR TOPLANTIYI TERK EDER
 
İkinci maddenin 2'nci şıkkını okuyan Fenerbahçeli yöneticiler Koç ve Özdemir, "böyle bir anlaşmayı imzalamayız" diyerek ayağa kalkar ve taslak anlaşmayı reddeder.
 
Son maddede de "Bu anlaşma gizli ve katı kurallara bağlıdır.  Detayların ifşa edilmesi halinde 100 bin Euro ceza ödeyeceği" vurgulanıyor.
 
 
İŞTE O ANLAŞMA TASLAK METİN
 
İşte, Fenerbahçeli yöneticilerin reddettiği ve Aydınların imzalasalardı bugün farklı noktalarda olurduk dediği o taslak metin.



Hukuken profesyonel olarak ayrıcalıklı ve gizlidir
 
Fenerbahçe, UEFA ve TFF aşağıdaki konularda anlaşmıştır:
 
Madde 1
 
1) Fenerbahçe işbu anlaşmanın imzalandığı tarihten itibaren 7 gün içinde UEFA ve TFF aleyhine CAS 2011/A/2551 sayılı dosyadaki temyiz davasını geri çekmeyi ve CAS tarafından belirlenecek yargıların masraflarını ödemeyi taahhüt eder.
 
2) CAS’a verilecek geri çekme dilekçesi geri çekmenin sebebini belirtmeyecektir ve Fenerbahçe’nin CAS kod madde 64.4 uyarınca CAS tarafından belirlenecek yargılama masraflarını ödemeyi kabul ettiği hususunu açıkça içerecektir.
 
3) CAS’a verilecek geri çekme dilekçesi açıkça tarafların CAS tarafından verilecek bitirme (davanın sona ermesi) karanının CAS kod madde 59/6 uyarınca gizli kalması konusunda anlaştıkları hususunu içerecektir.
 
4) Taraflar CAS 2011/A/2551 sayılı davasında her bir tarafın kendi masraflarını karşılayacağı ve CAS tarafından verilecek bitirme (davayı sona erdirme) kararında kendi yargılama masraflarına olabilecek yasal ücretlerden feragat edeceği konularında anlaşmıştır.
 
Madde 2
 
1) Fenerbahçe işbu anlaşmanın 2. maddesi doğrultusunda 2011/2012 sezonunda Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılmaması ile ilgili UEFA veya TFF ya da UEFA veya  TFF’nin yetkilileri ve çalışanları veya üçüncü kişiler hakkında ulusal veya uluslararası seviyedeki mahkemelerde veya yargı organında herhangi bir dava açmayacağını taahhüt eder.
 
2) TFF tarafından yapılan disiplin yargılaması neticesinde Fenerbahçe’nin 2010/2013 sezonunda UEFA turnuvalarında oynamasına izin verilmemesi halinde, Fenerbahçe bu durumu kabul edeceğini ve bununla ilgili ulusal veya ulurlararası seviyedeki bir mahkemede veya yargı organında hiçbir dava açmayacağını taahhüt eder. Fenerbahçe her halükarda 2012/2013 sezonunda hiçbir UEFA turnuvasına katılmayacağını kabul  eder ve bu katılmamayla ilgili ulusal veya uluslararası seviyedeki bir mahkemede veya yargı organında hiçbir dava açmayacağını taahhüt eder.
 
3) UEFA’nın, kendi talimat ve düzenlemeleri doğrultusunda, TFF tarafından Fenerbahçe hakkında yapılacak disiplin yargılamasının neticesinden tatmin olması halinde, kendi Disiplin Müfettişine TFF tarafından verilen cezanın olayın somut şartlarında makul ve orantılı bir ceza olduğunu ve UEFA açısından başkaca bir cezaya  gerek olmadığını önermeyi taahhüt eder.
 
4) UEFA Disiplin Kurulu bağımsızdır ve bu anlaşmanın tarafı değildir. Disiplin Kurulu’nun kendi iradesiyle Fenerbahçe hakkında ek cezalar uygulamasına karar vermesi halinde işbu anlaşma otomatik olarak geçersiz olacaktır.
 
5) Şüpheyi gidermek adına, bu anlaşmanın 2.maddesi sadece CAS 2011/A/2551’de konu edilen şike eylemleri ile ilgilidir. Fenerbahçe’nin başka şike eylemlerine dahil olduğu ortaya çıkarsa (özellikle UEFA müsabakalarıyla ilgili) UEFA konuyu uygun aksiyonun alınması için Disiplin Kurulu önüne götürme hakkını özelikle saklı tutar.
 
Madde 3
 
1) Bu anlaşma gizliliğin katı kurallarına tabidir ve üçüncü bir kişiyle paylaşılamaz. Herhangi bir tarafın bilerek veya ihmal nedeniyle gizlilik  yükümlülüklerine aykırı olarak bu anlaşmanın detaylarını ifşa etmesi halinde diğer iki tarafa eşit olarak ödenmek üzere (50.000 Euro) 100.000 Euro cezai şart ödeyecektir.      
 
2) Ayrıca taraflar bu konunun basınla paylaşılmasıyla ilgili her konuda anlaşacaktır.
 
3) Bu anlaşmaya İsviçre hukuku uygulanır. Bu anlaşmadan doğan veya bu anlaşmayla ilgili her tür uyuşmazlık münhasıran CAS önünde ve CAS kodu uyarınca çözülecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.