1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MECLİSTE TARİHİ OTURUM
MECLİSTE TARİHİ OTURUM

MECLİSTE TARİHİ OTURUM

Tüm gözler TBMM'de, tarihi görüşme başladı...

A+A-

4 eski bakanla ilgili Ak Parti’nin soruşturma komisyonu kurulmasına ilişkin önergesi TBMM’de kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti eski bakanları Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar hakkında hazırlanan fezlekelerle ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu kurulup kurulmamasıyla ilgili gizli oy sayımı tamamlandı. Gizli yapılan oylama sonuçlarına göre toplam oy kullanan sayısı 469, Kabul 453, 9 red, 6 çekimser ve 1 boş. Bu sonuçlara göre 4 bakan hakkında Meclis Soruşturma Komisyonu kurulmasına karar verildi.

Sonuçların açıklanmasının ardından Genel Kurul'a 1 saat ara verildi. Aranın ardından CHP'nin verdiği soruşturma önergesi görüşülecek.

MUAMMER GÜLER'İN KONUŞMASI

Konuya ilişkin söz alan Muammer Güler, "Bu soruşturmada bir bakan şüpheli olarak addedilmiş hakkında 8,5 ay soruşturma yapılmıştır. Bir bakan şüpheli olarak addedilemez. Bir bakan hakkında cumhuriyet savcısı, soruşturma yapmaya yetkili değildir. Benim veremeyeceğim hiçbir hesap yoktur. Bu soruşturma, başlangıcından operasyona kadar maddi delillerden çok itibarsızlaştırmaya yönelik bir soruşturmadır. Önceden kurgulan bir senaryonun sahneye konulmasından ibarettir. Şahsımla ve hükümetimizle ilgili olumsuz bir algı yaratmaktır" dedi.

"SORUŞTURMANIN BELLİ BİR SÜRE BEKLENEREK YAPILMASI DA MANİDARDIR"

Operasyonun gizli olmadığını planlanarak yapıldığını ileri süren Güler, "Operasyondan önce bütün gizlilik kuralları çiğnenerek bazı basın kuruluşlarına servis yapılmıştır. Tüm dosya bilgileri sızdırılarak evrensel nitelikteki masumiyet karinesi, yok sayılmıştır. Bu operasyon gizli değil. Soruşturmanın belli bir süre beklenerek yapılması da manidardır" diye konuştu.

"İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCISININ HABERİ YOKTUR"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının bakanlarla ilgili iddialardan haberinin olmadığını ileri süren Güler, "Bakanların şüpheli olarak addedildiklerinden İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının haberi yoktur. EGM operasyon yönetmeliğine de burada uyulmamıştır" dedi.

"OĞLUMUN VE DİĞER ŞÜPHELİLERİN İFADESİ DAHİ ALINMADAN 309 SAYFALIK BİR DOSYA HAZIRLANIYOR"

Konuya ilişkin ifade alınmadan 309 sayfalık bir dosyanın hazırlandığını söyleyerek bu durumu eleştirdiğini belirten Güler, "Oğlumun ve diğer şüphelilerin ifadesi dahi alınmadan mali şube müdürü görevden ayrılanlar soruşturmadan 1 gün sonra tam 309 sayfalık bir dosya hazırlanıyor ve imzalatılmak isteniyor. Bu operasyonu yapanlar kendilerini hakim ve hatta TBMM'nin yerine koyarak kesin bir biçimde suç nitelemesi yapmışlardır" açıklamasında bulundu.

"TBMM'NİN YAPABİLECEĞİ İŞLEMLER ADLİ KOLLUK KUVVETLERİ TARAFINDAN YAPILMIŞTIR"

TBMM soruşturma komisyonun yapabileceği işlemleri adli kolluk kuvvetlerinin yaptığını söyleyen Güler, "Ancak TBMM soruşturma komisyonun yapabileceği işlemler adli kolluk kuvvetleri tarafından yapılmıştır. Ön yargı ile yapıldığını açık bir kanıtıdır" dedi. 

BİRAZDAN CHP'NİN FEZLEKE TEKLİFİ İÇİN OTURUM BAŞLAYACAK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.