1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MECLİSTE BAZI VEKİLLERİ ŞOK EDEN OLAY
MECLİSTE BAZI VEKİLLERİ ŞOK EDEN OLAY

MECLİSTE BAZI VEKİLLERİ ŞOK EDEN OLAY

Oylama süresince her konuşması AKP'yi zor durumda bırakan eski çevre bakanı Erdoğan bayraktar'ın etrafının sürekli kuşatma altında olduğu dikkatlerden kaçmadı.

A+A-

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu fezlekesi ardından kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu raporunda HDP'nin vekillerini çekmesi nedeni ile AKP'nin oyları ile 4 eski bakan lehine çıkan raporun oylanması ilginç sahnelerle doluydu. AKP yönetiminin uzun süredir Miletvekillerini bu oylamaya hazırladığı sürekli konuşuldu ancak, Mecliste büyük çoğunluğa sahip olan AKP'nin oylama sonuçlarından muhalefet cephesi ile arasında sadece 10-20 oy farkı kaldığı ortaya çıktı. Öte yandan oyların atıldığı kovadan 50 TL çıkması oy kullanan milletvekillerini şok etti

ERDOĞAN BAYRAKTAR KUŞATMA ALTINDA TUTULDU

Oylama süresince her konuşması AKP'yi zor durumda bırakan eski çevre bakanı Erdoğan bayraktar'ın etrafının sürekli kuşatma altında olduğu dikkatlerden kaçmadı. oylama sonuçlarına göre ise  4 eski bakan arasında en az destek Muammer Güler'e verildi. Tüm bu ayrıntılar içerisinde Türk Siyasi tarihinde çok konuşulacak olan oylama kovasından çıkan büyük şok çok anlamlı bir mesaj verdi. Bazı milletvekilelerine büyük şok yaşatan olay ise, oyların atıldığı kovadan 50 TL çıkmasıydı.

ERDOĞAN BAYRAKTAR'IN YÜCE DİVAN ÖNERGESİ DE RET EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilmesine ilişkin önerge de red edildi. Dört eski bakanın Yüce Divan gitmesine yönelik önergeye ilişkin TBMM Genel Kurulu'ndaki 515 milletvekilinin katıldığı gizli oylamada, 219 kabul, 288 ret, 3 çekimser, 3 boş, 2 geçersiz oyla eski bakan Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilmesi önergesi reddedildi. Önergenin red edilmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız , bazı AK Parti milletvekilleri ile İçişleri eski Bakanı Muhammer Güler, Bayraktar'ın yanına giderek tokalaştı.

KOVADAN 50 TL ÇIKTI

Eski Bakan Bayraktar'ın Yüce Divan'a sevk edilip edilmemesi konusunda milletvekillerin oylarını attığı kovaların birinde 50 TL çıktı. Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "Arkadaşlar oy kovasından 50 TL çıktı. Hazine'ye bağışlarız" dedi. Muhalefet sıralarından Bahçekapılı'ya "O zaman diğer paraları da hazineye bağışlasaydınız" yanıtı geldi. Daha sonra CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, basın mensuplarının bulunduğu kuliste, "Ben attım, ihtiyaçları vardır" diye konuştu.

Eski dört bakan ile ilgili oylamaların tamamlanmasının ardından Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşimi saat 14.00'e toplanmak üzere kapattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.