1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. MARMARİS'TE KIYILAR HEPİMİZİN EYLEMİ
MARMARİS'TE KIYILAR HEPİMİZİN EYLEMİ

MARMARİS'TE KIYILAR HEPİMİZİN EYLEMİ

, "Kıyılar ve iskeleler herkesindir" diyerek, söz konusu iskelede toplu balık tutma eylemi yapıp, otel yetkililerini uyardı.

A+A-

MARMARİS'te balık tutmak için çıktıkları iskeleden otelin güvenlik görevlileri tarafından indirilen ve bunu Facebook'ta paylaşan iki kişiye, Marmaris- Kıyılar Herkesin İşgale Son Platformu'ndan destek geldi.

KIYILAR HERKESİNDİR

Platform üyeleri, "Kıyılar ve iskeleler herkesindir" diyerek, söz konusu iskelede toplu balık tutma eylemi yapıp, otel yetkililerini uyardı.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ENGEL OLDU

Marmaris'te oturan Nihat Öztürk bir arkadaşıyla geçen 28 Kasım'da, İçmeler Mahallesi, Uzunyalı Mevkii'ndeki bir otelin önündeki iskeleden balık tutmak istedi. Ancak, kısa süre sonra yanlarına gelen otelin güvenlik görevlileri, kendilerine engel oldu. Bunu Facebook'taki sayfalarında paylaşan iki arkadaşa, destek yağdı. Marmaris- Kıyılar Herkesin İşgale Son Platformu da harekete geçerek, iki arkadaşa destek için Uzunyalı Mevkii'nde bulunan iskelede toplu balık tutma eylemi yaptı. 30 amatör balıkçının katıldığı eylem ardından platform sözcülerinden Nazan Bayındır, iskelede balık tutulmasını engelleyen otelin sorumlu müdürü ve güvenlik görevlileriyle de görüşüp, kıyı ve iskelelerin kamu kullanımına açık olduğunu belirtip, uyardı. Daha sonra konuyla ilgili açıklama yapan Bayındır, şöyle dedi:

KIYI KANUNU İLE GÜVENCE ALTINDA

"Kıyı Kanunu'yla güvence altına alınan haklarımıza sahip çıkarak, birlikte dayanışma ve çözüm üretmeye çalışıyoruz. Eski Pamucak Orman Kampı yerine yapılan otelin önündeki iskeleden iki arkadaşımız balık tutmak istemesine buradaki güvenlik görevlileri karşı çıkarak iskeleye sokmamışlar. Biz de bunun üzerine bu iskeleye bütün amatör balıkçıları davet ettik. İskeleler kamunun kullanımına açıktır, engellenemez. Burada görüaştüğümüz söz konusu otelin sorumlu müdürü ve güvenlik müdürünün bize yaklaşımları gayet iyiydi. Bize, burada hiç kimseyi engellemediklerini, yasalar gereği kıyı ve iskelelerin halka açık olduğunu bildiklerini ifade ettiler. Kendileri tarafından hiçbir engelleme yapılmadığını ve yapılmayacağını belirttiler.

Sanırım yöneticilerin bilgisi dışında birkaç güvenlikçinin kendi inisiyatifi ile gelişen olaylardı bunlar. Buradaki en güzel ve önemsediğimiz şey otel yöneticisinin basınının ve kameraların önünde bu yasağa bildiklerini ve kimseyi engellemeyeceklerini açıklamaları oldu. Aynı işlemi yazın da yapmaları gerekiyor. Çünkü otel önlerindeki çok sayıda iskele özel mülkiyet gibi kullanılıyor. Bütün bu iskeleleri tek tek gezip buradaki otel ve diğer tesisleri uyaracağız."

Amatör balıkçılar, bir süre balık tuttuktan sonra eylemlerine son verip, iskeleden ayrıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.